This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 1 Comment

Facebook Home İnceleme Testi

Geçtiğimiz hafta tanıtılan ve 12 Nisan'dan itibaren Google Play üzerinde sadece sınırlı sayıda akıllı telefon için indirilebilecek olan Facebook Home'u elimize geçen APK dosyasını yükledikten sonra LG Optimus G Pro ile test ettik. Facebook Home hakkındaki ilk izlenimlerimiz yazımızın devamında.

facebook home lockscreen 01
Facebook Home'u sizler için test ettik / © AndroidPIT

Başlamadan önce:  Özel APK dosyasını kullanarak deneme fırsatı bulduğumuz Facebook Home sürümünün orijinalinden farklı olduğunu ve bu bağlamda Facebook Home'un bazı önemli özelliklerinin test kapsamı dışında kaldığının altını çizmek istiyorum. Facebook Home üzerindeki en sağlıklı testi çıkış tarihi olan 12 Nisan'dan sonra yine AndroidPIT üzerinde bulacaksınız.

Facebook Home APK dosyasını yükledikten sonra ana menüye dönüş tuşuna bastığınızda Android işletim sistemi size hangi Launcher'ı kullanmak istediğinizi soruyor. Facebook Home Launcher'ı seçtikten sonra uygulamıyı kullanmaya başlıyorsunuz.

facebook home launcher wahl
Facebook Home'u launcher olarak ayarladıktan sonra kullanmaya başlıyorsunuz / © AndroidPIT

Facebook Home açılır açılmaz gözünüze ilk çarpan uygulamanın tuş kilidi açma fonksiyonu oluyor. Ortasında Facebook profil fotonuzun bulunduğu yuvarlak düğmenin üst tarafından uygulamaları, sol tarafında kamera, sağda ise cihazın ana ekranına gitme seçeneklerinin düğmeleri yer alıyor. 

facebook home lockscreen menu
Tuş kilidi açma menüsünde bazı harflerin hiza dışına kaçması biraz moral bozuyor / © AndroidPIT

Tuş kilidi açma ekranının arka kısmında ise Facebook arkadaşlarınızın galerilerinden gelen fotoğraf güncellemeleri yer alıyor. Güncellemeler arası geçişler gerçekten akıcı. Test süresince LG Optimus G Pro ile tuş kilidinden doğrudan doğruya kameraya gitme noktasındaki tüm girişimlerim sonuçsuz kalıyor. 

facebook home lockscreen
Durum güncellemeleri fotoğraflar ile ekran üzerine yansıyor / © AndroidPIT

Tuş kilidini yukarıya doğru iterek uygulamalar ekranını etkinleştirdiğinizde karşınıza ilk olarak Messenger ve benzeri Facebook temelli uygulamalar çıkıyor. Bunlar içerisinde Facebook durumunuzu güncellemenize yarayan özel bir uygulama da yer alıyor.Yine aynı ekran üzerinde fotoğraflarınızı sürükle ve bırak yöntemi ile yüklemenize yardımcı bir ilave uygulamayı görüyorsunuz. Bu ekran üzerindeki herhangi bir uygulamaya uzun süre basarak ekranın sağ tarafına sürüklediğinizde o uygulamaya bir kısayol yaratmış oluyorsunuz.

facebook home apps
Facebook Home'un Uygulama görüntüleme ekranı / © AndroidPIT

Facebook Home'un ayarlarında Launcher'ın ana ekran üzerindeki bilgi akışının hangi kaynaklardan olmasını istediğinizin kırılımını yapmanız mümkün. Bu arada yeni Facebook Launcherı çalışırken Android durum çubuğunun görüntülenmesini sağlamak mümkün oluyor. 

facebook home einstellungen
Facebook Home'un ayar menüsü. / © AndroidPIT

Sonuç

Facebook Home görsel olarak kullanıcısını tatmin etmeye yetiyor. Launcher'ın sahip olduğu minimalist dizayn gayet sade ve herhangi bir takılmaya maruz kalmadan akıcı bir şekilde çalışıyor. Facebook Home Launcher'ı sahip olduğu zengin kişiselleştirme seçenekleriyle de çok daha derin bir Facebook kullanım tecrübesi yaşatıyor. 

Sahip olduğu güzel özelliklere rağmen ben yine de kullanıcısına sunduğu imkanların genişliğinden dolayı standart Android Launcher'da kalmayı tercih ederim. Facebook kullanımı için ise tercihim bundan sonra da uygulama olmaya devam edecek.

Facebook Home Launcher'ını indirebileceğiniz sayfaya gitmek için buraya tıklayınız. Facebook Home'u akıllı telefonunuza kurmadan önce Facebook uygulamanızın Google Play üzerindeki en güncel sürüm olmasına dikkat edin. Bu arada Facebook Home Launcher uygulamasının bu habere konu olan APK dosyasının 1280 x 768 pikselden daha az çözünürlüklü cihazlarda çalışacağını, bu anlamda bu çözünürlükten ve yukarısı cihaz sahiplerinin boşuna vakit harcamamaları gerektiğini belirtmekte fayda var.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!