This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

 

Facebook halka arz olmaya hazır. Şirketin değerinin 91 ile 100 milyar dolar arasında yer alacağı tahmin ediliyor. Üyelerine ücretsiz servis sunan Facebook’un kullanıcıları olmadan şirketin hiç bir değeri olmayacağını söylemek yerinde olacaktır. Bu noktada Facebook’un elinde tuttuğu en büyük değeri mevcut kullanıcı portföyü. Neticede firma mevcut kullanıcılarına maruz bıraktığı reklamlar üzerinde gelir elde ediyor. Bu noktada eğer biz kullanıcılar reklamı yapılan ürünleri almazsak ya da server terk edersek sistem yürüyemez. Bu noktada Facebook yeni kullanım şartlarını gözden geçirmesi çok olası ve de doğal. Peki ama biz kullanıcıların Facebook’un gözünde değerimiz nedir diye hiç düşündünüz mü?

'Abine’ isimli bir firma tarafından geliştirilen yeni bir hesaplayıcı yukarıdaki sorunun cevabını Facebook’un S1 dosyalama ve de bağımsız market araştırma uzmanları tarafından elde edilen veriler ile aramakta. Firma sayısı 900 milyonu bulan Facebook kullanıcısının firma için ifade ettiği değeri hesaplamaya gayretli. Bu noktada bizlerin yapması gereken bi takım anahtar değişkenleri sisteme girmek ve de Facebook için bireysel değerimizi öğrenmek.

Bir çok soru çok net bir şekilde sorulmuş. Facebook sosyal ağını daha sık kullanan kullanıcılarının değeri doğal olarak daha fazla çıkıyor. Fakat uygulamada karşımıza çıkan en ilgi çekici sonuç Amerika’da yaşayan kullanıcıların değerinin diğerlerine göre çok daha yüksek çıkıyor olması. Bunun altında yatan nedenin Facebook’un en çok gelirini yine anavatanı olan Amerika’dan kazandığı gerçeğinde yatmakta.

Şimdi söyleyin bakalım, Facebook için değeriniz nedir?

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!