This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 8 comments

Facebook Messenger, Gtalk, WhatsApp: Hangisi Daha İyi?

Artık günlük iletişimde çoğunlukla 3G ve WiFi yolu ile akıllı telefonların uygulamalarını kullanıyoruz. Öte yandan App Center'da birçok sayıda chat uygulaması olmasına rağmen normal hayatta çok daha az sayıda chat uygulaması kullanıyoruz. Bugün sizlerle kişisel olarak kullandığım üç chat uygulamasını (Facebook Messenger, Gtalk ve WhatsApp) ve bu uygulamaların artı ve eksi yönlerini sizlerle paylaşacağım. Belki sonrasında hangisinin iyi olduğunu belirleyebiliriz.

Günlük mesajlaşmada data kullanımı gün geçtikçe artmakta. Artık SMS'i kullanmamızın tek nedeni operatörlerin müşterilere verdiği bedava SMS'ler. Zaten SMS ile iletişim sadece kısa mesajla sınırlı. Öte yandan son birkaç senede gelişen mobil teknoloji ve akabinde büyük yatırımlarla yaratılan uygulamalar iletişim konusunda gerçekten sınırları zorluyor.

Ben sizlere bu yazımda her gün kullandığım üç mesajlaşma-chat uygulamasını paylaşmak istedim: Facebook Messenger, Gtalk ve WhatsApp. Onları seçmemdeki amaç aslında girişte belirttiğim gibi "hangisinin diğerine üstün olduğunu" göstermek değil, aksine hepsinin güçlü bir yönünün olduğunu ve kendilerine has bu özelliklerinden dolayı şahsen benim hepsini birden gün içinde kullanmam gerektiğini göstermek için. Fakat tabii ki geçirdiğim zaman açısından değerlendirecek olursam en fazla zamanımı WhatsApp, sonra Gtalk, sonra da Facebook Messenger'da geçiriyorum.

Dilerseniz en son güncellenmiş halleriyle uygulamalarda neler yapılabiliyor onlara bir göz atalım.

1- Facebook Messenger


Birçok emoji var.

Facebook Messenger'ı (FM) açıp bir arkadaşınıza tıkladığınızda ilk etapta sol alttaki "artı" tuşundan FM'nin genel özelliklerine vakıf olabiliyoruz. Direktman dört farklı özellik karşımıza çıkıyor: "Choose Photo"dan fotoğraf seçip, "Take Photo"dan fotoğraf çekip arkadaşımıza yollayabildiğimiz gibi "Image Search"ten ise "bing" arama motoruyla internetten resim bulup paylaşabiliyoruz. Ses kayıt edip gönderme ise "Record Voice"tan yapılabiliyor. Ben ses göndermeyi denedim ve sorunsuz çalıştı. Siz de arkadaşlarınıza sesinizi göndererek onlara sürpriz yapabilirsiniz.

FM'ye alıcı gözüyle baktığımda emoji-smileylerin olduğunu gördüm ki Facebook'ta smiley kullanmaya alışık biri değilim. Resimden de gördüğünüz gibi -WhatsApp'tan etkilenmiş olacaklar- çok sayıda smiley entegre edilmiş.

Neden Facebook Messenger Kullanıyorum?

Bunun birçok nedeni var fakat en büyük nedeni tüm arkadaşlarımın kullandığı bir portal olması. Bu da karşımdaki kişinin telefon numarasını bileyim veya bilmeyeyim herkesle her an iletişim haline geçebiliyorum demek. Bunun dışında FM'yi kullanmamın nedeni kesinlikle ürünün kendisinin (yani FM'nin) diğerlerinden üstün olmasından kaynaklı değil. Nitekim FM; Gtalk ve WhatsApp'a göre çok daha yavaş açılan ve ara sıra mesaj atarken sorunlar çıkartan bir uygulama.

2- Gtalk


Gtalktan sesli görüşme!

Gtalk ise FM'ye göre demin de söylediğim gibi daha hızlı ve pratik çalışıyor. Bunun en büyük nedeni arka fonda sürekli çalışıyor olması (en azından bende öyle). Facebook ve WhatsApp'ın yapamadığı iki şey yapabiliyoruz: Sesli ve videolu görüşme. Bunları yapabilmeniz için listenizdeki arkadaşlarınızın da bu altyapıya sahip olması gerek. Resimden net bir şekilde görebileceğiniz üzere Alessandro ile sesli görüşme yapabiliyorum (mikrofon ikonu var) fakat görüntülü chat yapamıyorum.

Sesli chat'ten bahsetmem gerekirse: Alessandro'yu WiFi'dan, Türkiye'deki bir arkadaşımı da 3G'den aradım. Sonuç ikisinde de son derece tatmin edici. 3G ile bile sesler telefondan konuşuyormuşum gibi (hatta uluslararası görüşme kalitesiyle karşılaştırıldığında ondan iyi bile olabilir) hissettim. Tabii 3G ile konuşmak iki soru işaretini de birlikte getiriyor: Şarj ve Data tüketimi. Şarjım sonlardeyken birden büyük bir düşüş yaptı. Data konusunda ise emin olamıyorum çünkü grafiklere sonradan yansıyor. (Sizler için bu ikisi üzerine (pil ömrü ve data tüketimi) planladığımız bir Gtalk testini haftaya yapmayı planlıyorum.)

Görüntülü chat ise bir o kadar kusursuz. İnsan kendi kendine sormadan edemiyor: "Neden Gtalk dururken Skype kullanıyoruz?" Üstelik Skype aktif veya arka planda pasif çalışırken inanılmaz derecede data ve enerji tüketiyor. Karşıdan abimle (Galaxy S3) yaptığımız (bendeki Motorola RAZR) ikimizin de WiFi üzerinden bağlandığı görüşme gayet iyiydi.

Neden Gtalk Kullanıyorum?

Gtalk'un yukarıda anlattığım gibi kendine has çok önemli artıları var. Yukarıdakilere ek olarak bir başka önemli artısı Android'de gerçekten arka fonda online çalışan çok iyi entegre edilmiş bir chat programı olması. İşte tüm bu anlattığım artılar beni (çok sık olmasa bile) Gtalk kullanmaya sevk ediyor.

3- WhatsApp


Resim, ses, konum/lokasyon göndermeye örnek.

WhatsApp'ta ise yapabileceklerimizi görmek için sağ üstteki ataç ikonuna tıklıyoruz ve karşımızda altı farklı seçenek beliriyor. FM'deki gibi galeriden seçip veya yeni fotoğraf çekip fotoğraf yollayabiliriz ve sesli mesajlar yollayabiliriz. Sesli mesaj yollama gayet iyi çalışmakla birlikte büyük ihtimalle çok data yemiyor. Burda diğerlerinden sıyrılan özellikleri 6 saniyelik video yollayabilmeniz, arkadaşlarınızın kontak bilgilerini paylaşabilmeniz ve anlık konun bilginizi paylaşabilmeniz.

Bildiğiniz gibi WhatsApp'ta resim yollarken uygulama seçtiğiniz veya çektiğiniz fotoğrafı küçültüp öyle yolluyor. Bu da data tasarrufu demek. Aynısını 6 saniyelik videoda da düşünebilirsiniz zira video "yeterli derecede" kaliteli. Kontak bilgisi paylaşımını sıklıkla kullanıyorum ve çok da pratik olduğunu düşünüyorum. Konum bilgisini ise hiç kullanmamama rağmen çok mantıklı buldum. Gerçekten bulunduğunuz yerin adresini arkadaşınıza anlatacağınıza Maps'ten anında konumunuzu paylaşabiliyorsunuz!

Neden WhatsApp Kullanıyorum?

En büyük nedeni, WhatsApp'ın diğerlerinin arasında en ama en pratik ve basit uygulama olması. Oturum açma ve yükleme gibi bir sorun yok. Karşımdaki online olmasa bile herhangi bir şey göndermemde sorun yok (gtalkta bu mümkün değil). Anlık resim, bilgi, site, wikipedia ve hatta ses kaydı paylaşmanın en kolay yolu.

Sonuç

Gördüğünüz gibi üç uygulamanın da kendine has üstünlükleri mevcut ve bu üstünlükler gerçekten de onları değişilmez kılıyor. Uzun lafın kısası bu üçlüden herhangi birinin diğerine bir üstünlüğü benim gözümde yok çünkü hepsini beraber kullandığımda günlük iletişim ihtiyacımı giderebiliyorum.

Bunlara alternatifler yok değil, var. Örneğin Viber var. Fakat Viber gibi çok popüler bir uygulamanın bile kaç arkadaşım tarafından kullanıldığı konusunda şüphelerim var. Kısacası bu üç büyük mesajlaşma uygulamasının dışında büyük kitlelerin kullandığı başka bir alternatif ortaya sürmek çok güç. Ürün açısından çok iyi alternatifler var fakat kullanıcı sayısı açısından bir hayli geride olmalılar. Bu da onların benim tarafımdan seçilmesini zorlaştırıyor.

Sizin bu üçlünün dışında kullandığınız allternatif oluşturabilecek ve önerebileceğiniz bir uygulama var mı? Görüşlerinizi merakla bekliyorum!

 

(Resim hakları: Facebook, Google, WhatsApp)

8 comments

Yeni yorum yaz:
 • aynı şeyi düşünmüşüz diyebilirim.

 • Whats App 1 yil sonra ucretki oluyor

 • Araz 20.Şub.2013 Link to comment

  Aynı fikirdeyim :)

 • İşte belki de bu yüzden Viber ve benzer uygulamalar Play Store'da üst sıralarda! :) İndiriyoruz fakat kullanmadan siliyoruz..

 • Araz 20.Şub.2013 Link to comment

  Ben de aynen sizin gibi Viberi yukledim, baktım bi tek universite arkadasim kullaniyor. Zaten onunla WhatsApp yardimiyla konusdugumuz icin sildim gitti :)

 • Bu arada birisinin çıkıp Viber'ı habere neden almadın demesinden korkuyorum. :) O da oldukça popüler ama samimi olmak gerekirse çevremde kullanan hiç görmedim. Bir ara yükledim baktım kimse Viber'da değil ayrıldım.

 • Yorum için teşekkürler. Ben de Gtalk'la 3G üzerinden görüntülü görüşme yapmadım fakat sesli görüşme gayet iyiydi bunu söyleyebilirim. Skype'ı da sesli görüşmede 3G üzerinden kullanan arkadaşlarım var. Hayata geçirebilirsek data ve pil kullanımı bazında bu uygulamaların 3G üzerinden ne kadar iyi çalıştığını gösteren bir test yayınlamayı düşünüyorum.

 • Araz 19.Şub.2013 Link to comment

  Gtalk kullanmiyorum. FM ve Whatsapp bence herkesin vazgecilmezleri. Videolu gorusme yapmak icin ben de Gatlk'i kullanmak isterdim, ama ne yazik ki, arkadaslarim Skype'talar. Ayrica hic bir zaman Skype'la 3G uzerinden goruntulu gorusme yapmadim. DATA kiymeti bilenlerdenim :) Hep Wi-Fi kullaniyorum. Twitter deseydiniz bi kac alternatif verirdim de, neyse... Sonraya kalsin :)

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!