This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Facebook Narsistler Üzerinden Para Kazanmaya Niyetli Görünüyor

Toplum içerisinde görünümünüz ile ilgili olumsuz yorum ya da eleştirilere maruz kaldınız mı hiç? Facebook bu soruyu kendisine sormuş olsa gerek ki konu ile alakalı bir uygulamayı kullanıcılarına sunuyor.

Sosyal ağ, Yeni Zellandalı kullanıcılarına ek bir ödeme karşılığında durumlarını ‘’highlight’’ etme yani vurgulama imkanı sunuyor. Böylece vurgulanan durumlar ve bildirimler daha fazla kişinin ilgisini çekebiliyor. Uygulama henüz çok az kullanıcı tarafından edinilmiş olsa da yakında sizin de haber akışınız içerisinde karşınıza çıkabilir

Facebook’un yeni görünüm uygulamasının bir kısmı insanların en cok neyi beğendiklerini dikkate almadan uygulamayı satın alanların iletilerinin yer almasına imkan tanıyor. Bu durumda uygulama kullanıcılarının facebook içindeki aktiviteleri üzerinde bir ilüzyon oluşabileceğini iddia etmek yanlış olmaz. Parayı bastıran kullanıcıların agresif bir şekilde ileti ve durumlarını potansiyel arkadaş ya da müşterilere iletmesi durumu söz konusu.

Öte yandan uygulama kullanıcılarna belli bir noktaya kadar narsist olma imkanı tanıyor. Kendi yorumlarının ve iletilerinin ilginç olduğunu düşünen ve de bu konuda özgüven sahibi olanlar, uygulamayı satın alarak herkesi kendilerini dinlemeye zorlayabiliyorlar. Bu durum diğer kullanıcıların rahatsız olması ve hatta sosyal paylaşım ağını terk etmesi gibi istenmeyen durumlara yol açabilir.

Facebook’un henüz sadece Yeni Zellanda’da kullanılmasına izin verdiği bu paralı uygulamanın tepkilere maruz kalması ve dolayısı ile diğer ülkelerde piyasaya sunulmaması ihtimali hiç de az değil. Öte yandan ise bu tip bir paralı uygulamanın yaygınlaşması Facebook üzerindeki reklamların sayısını azaltıp, biraz yapay olsa da daha yüksek özgüvene sahip kullanıcıların daha fazla paylaşımda bulunması gibi bir sonuca da yol açabilir.

Bu riskli uygulamanın sonuçlarını ve de geleceğinin ne olacağını bekleyip göreceğiz.
 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!