This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Facebook’un yeni özelliği: Otomatik video oynatma

Facebook yeni video özelliğini mobil uygulamasında test etme sürecini tekrar başlattı. Buna göre, haber kaynağına yüklenen her video, siz onu gördüğünüz an, otomatik olarak oynayacak. Bir yandan bu belki iyi bir özellik, diğer yandan da arkasında başka bir amaç var. Facebook için yeni bir reklam alanı mı açılıyor?

facebook page
Videolar, solda görebileceğiniz üzere, yakın gelecekte haber kaynağında direkt oynayabilecek. Sağda gördüğünüz üzere, üzerine tıkladığınızda ise büyüyecek ve ses eklenecek / © Facebook

Bilindiği gibi Facebook’ta normalde, bir video iletisi haber kaynağınıza düştüğünde, eğer üzerine tıklarsanız oynuyor. Ancak bu artık değişmek üzere. Facebook, kullanıcılarını sosyal medyanın çeşitli alanlarına dahil etmek için bir süredir aktif olarak çalışıyor. Amerika’da şu an yaptığı bu test süreci de bunun bir parçası.

Kullanıcıların profillerine yüklediği ya da Instagram gibi farklı uygulamalardan yüklenen videolar, gördüğünüz an, haber kaynağı ekranınızda sessiz şekilde oynayacak. Eğer sesli izlemek istiyorsanız, videoya tıklamanız gerekecek. Bu şekilde kullanıcılar, videoları beğenmeye ve yorum yapmaya teşvik edilmiş olacak. Şimdiden, Amerikalı Android ve iOS kullanıcılarından olumlu yorumlar gelmeye başladı.

Ancak bu yeni uygulamanın elbette olumsuz yanları da var. Video, onu geçince, oynamayı bitirse bile, data yoğunluğu çok daha fazla olacak ve bu yük Facebook’un kullanımını yavaşlatabilir. Ama bence çok daha önemli bir nokta var.

ads screenshot
Haber kaynağındaki videolar gördüğünüz an oynayacak / © AndroidPIT

Facebook’un bu yeni teknik özelliğinin arkasındaki amacı anlamak için medyum olmaya gerek yok. Bu otomatik oynatma özelliği, Facebook’ta henüz bu formatta varolmayan video reklamlar için yeni bir kapı açacak ve bu özelliğin bir süredir reklam dünyasında planlandığı üzerine de söylentiler yok değil. Haber kaynağında metin bloğu şeklinde zaten reklamlar var ama bence bunlar çok daha az rahatsız edici. Reklam başlı başına Facebook’un neredeyse tek gelir kaynağı ve doğrudan ya da dolaylı şekilde kullanıcıların bilgilerini toplayarak reklam veriyor. Onun için yakın gelecekte haber kaynağınız video reklamlarla bombardıman edilir hale gelirse şaşırmayın.

Çok yakında haber kaynaklarımızda standart olarak reklam videoları mı görmeye başlayacağız? Bu test ve Facebook’un yeni özelliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce arkasındaki amaç nedir? Bizimle paylaşın.

Vasıtasıyla Tech Crunch Kaynak: Facebook

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!