This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

Facebook Yetkililerinin Özel Hayatımıza Müdahele Etme Nedenleri

 

9 Mart günü 30’lu yaşlarda  bir Floridalı bir vatandaş 13 yaşındaki bir kız çocuğuna Facebook üzerinden cinsel tacizde bulundu. İlgili kişi küçük kızın orta okul çıkışına gidrek kendisini alacağını söyledi ve de harakete geçti. Gelin görün ki bu konuşmanın tümü bir Facebook yetkilisi tarafından kayıt altına alındığı için kötü niyetli adamın sonu karakolda bitti. Bu sapık arkadaşın en son olarak tutuklanarak göz altına alındığı biliniyor.

Chat üzerinden cinsel taciz vakaları sanal alemde çok sık yaşanabilen bir durum. Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook bu tip vakaları engelleyebilmek için bir yazılım geliştirmiş ve bu yazılımın adını da ‘ilişki analiz edicisi’ olarak koymuş. Bu noktada her ne kadar çıkış noktası bir takım suçların ve bunların istenmeyen sonuçlarının önüne geçmek olsa da yine de insan özel hayatın gizliliği üzerine kaygılar taşıyor. Sonuç olarak her yazdığımızın sürekli kontrol altında olduğunu bilmek biraz tuhaf değil mi?

Reuters haber kaynağından yaptığımız bir alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyoruz:


Facebook’un güvenlikten sorumlu direktörü Joe Sullivian:


“Hiç bir zaman çalışanlarımızın kullanıcılarımızın özel chat mesaj ve de sohbetlerindeki mahremiyete zarar verecek şekilde hareket etmelerini istemeyiz. Ayrıca Facebook’un bu anlamda derinlemesine bir angajmanda bulunmadığının üstüne basa basa vurgulamak isteriz.

Fakat her ne olursa olsun minimum düzeyde gerçekleştirilen takip işlemlerinin tehlikeli mesajlaşmaları yakalamayacağını düşünmek yanlış olur.

Bir çok yetişkin kullanıcın sitemiz üzerinden bağlantıya geçtikleri çocuk kurbanlarına zarar verdiklerine bugüne kadar hukuki işleme konu olmuş olaylar üzerinden tanık olduğumuz bir atmosferde bizim de üzerimize düşen bazı kurumsal sorumuluklar var.”

Facebook sitesinin kullanıcılarının yaşını doğrulama gibi bir özelliği bulunmamakta. Bu noktada eğer bu tip bir özellik Facebook bünyesine entegre edilebilmiş olsaydı, 18 yaş altı kullanıcılar ile iletişim seçeneklerinde özel filtrelemelere gidilebilir ve de normal kullanıcıların mahremiyetleri daha iyi korunabilirdi. Sonuç olarak bizler kesinlikle özünde küçük çocukların cinsel istismarını önleme amaçlı tüm hareketleri destekleriz ama yine de özel hayatın dokunuzmazlığı noktasında da bir takım endişeleri dile getirmemek için bir sebep yok.

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  • evet hayat ortada? bugunun kucukleri yarinin gelecekleri demek!. kucuklerimizi seviyorsak facebook kullanmayalim.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!