This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Feiteng GT - i9300: Çin malı çakma Galaxy S3

Android düşkünü olan okurlarımızdan en çok aldığımız sorulardan biri popüler cihazların Çin malı çakma modellerinin güvenilir olup olmadıkları yönünde. En sonda söyleyeceğimiz baştan söyleyelim, biz AndroidPIT olarak kesinlikle söz konusu Çin malı sahte telefonları tavsiye etmiyoruz. Bu cihazları satın alanlar aynı zamanda ciddi riskler de almış oluyorlar. Ancak buna rağmen Türkiye'de son zamanda çok fazla satılmaya başlayan Galaxy S3 çakması Feiteng GT i9300 hakkında konuyu merak eden okurlarımızı kısaca aydınlatmak istedik. 

feiteng gt i9300
Karar sizin ama bizce taklitlere yüz vermeyin! / © Allexpress

Tüm dünyayı saran ve neredeyse her sektörde yerleşik markalaın başının belası olan taklit Çin malı ürünlerin akıllı telefon piyasasında da kendisini göstermesi uzun sürmedi. Daha kötü malzemeyle, orijinali bire bir taklit edilerek üretilen çakma iPhone telefonlarla başlayan bu trend elbette zaman içinde Android dünyasına da sıçradı. 

Samasung Galaxy S4'ten HTC One'a kadar piyasanın popüler telefonlarının bire bir çakmalarını piyasada bulmak. Elbette elimizde herhangi bir satış rakamı bulunmuyor ancak son zamanlarda sitemize gelen okurlarımızın profilini incelediğimizde bu çakma modellerden birinin son derece yaygın biçimde kullanıldığını fark ettik. Bu Samsung'un en popüler modellerinden biri olan Galaxy S3'ün görünüm olarak neredeyse tıpa tıp aynısı olan Feiteng GT i9300 modeliydi. Aşağıdaki tabloda da gördüğünüz gibi iki cihaz görünümünden tutun da temel donanım özelliklerine kadar neredeyse tamamen birbirinin aynısı. 

Özellikler ve fiyat

  Feiteng GT - i9300 Galaxy S3
Ekran 4.7 inç 4,8 inç
Çözünürlük 854 x 480 piksel 1280 x 720 piksel
İşlemci: Cortex A9 çift-çekirdek, 1.0 GHz Exynos 4412, 1.2 GHz
RAM: 512 MB 1 GB
Dahili Bellek: 4 GB  16/32/64 GB
İşletim Sistemi: Android 4.0 Android 4.1
Pil: 2100 mAh 2100 mAh
Kameralar: 8 MP (arka), 0,3 MP (ön yüz) 8 MP Arka ve 2 MP Ön Yüz
Diğer: Çift SIM girişi, microSD microSD
Yaklaşık Fiyat: 130-140 dolar (yaklaşık 250-300 TL) 16 GB verisyonu yaklaşık 1000 TL

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi söz konusu modeli satın almanızı kesinlikle önermiyoruz. Zira başta performans ve ekran olmak üzere, piyasadaki çakma telefonlar birçok soruna neden olabiliyor ve akıllı telefon deneyiminizi size zehir edebiliyorlar. Dokunmatik ekranın hassasiyetinin zaman içinde kaybolması, pilin çok kısa sürede eskimesi, ekran kalibrasyonuyla ilgili sıkıntılar her daim bağınızı ağrıtmaya aday.  

Sahte Galaxy S3 gerçeğinden nasıl ayırt edilir

Diğer taklitlerde zaten görünüm bu kadar benzemediği için gerçekle sahteyi ayırt etmekte güçlük çekmezsiniz ama iş Feiteng GT i9300'a gelince değişiyor. Zira bu cihaz gerçekten de S3'ün neredeyse birebir aynısı. Ancak üretici muhtemel patent sorunlarından korktuğu için cihazın üzerinde Samsung logosunu kullanmıyor doğal olarak, ilk ayırt edebileceğiniz nokta bu. Bunun dışında Samsung logosu sonradan yapıştırılmışsa bile taklit S3, daha kalitesiz malzemeden yapıldığı için elde tutuşu daha kötü olacak ve elinize daha hafif gelecektir. Ayrıca telefonu açmanıza izin verilirse, mutlaka açıp performansına bakın. Zira, çakma S3 telefonlarda, gerçeğinin hız ve akışkanlığını bulmak mümkün değil. Açılması uzun sürüyor, menüler arasında gezinirken telefon aksama yapıyorsa, anlayın ki elinizde tuttuğunuz sahte bir S3'tür. 

4 comments

Yeni yorum yaz:
 •   14
  Deniz Arslan
  • Admin
  20.Kas.2013 Link to comment

  Yazıda söyledim, yeniden uyarıyorum. Fiyat uygun görünüyor olabilir ama Çin malı "çakma" telefon satın almak aynı zamanda birçok risk almak anlamına da geliyor. Bütçeniz sınırlıysa bunun yerine, özellik olarak S3'ten düşük olsa da uygun fiyatlara gerilemiş olan cihazlara yönelebilirsiniz.

 • S4 Kore çakması telefon gördüm, Çin malından daha pahalıymış ama orjinalinden daha ucuz ve daha iyi performans 400 tl ye bulmuş.

 • Bu Feiteng de hiç fena değilmiş. :D

 • Faydalı bi yazı olmuş. Teşekkürler..

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!