This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[Fiyat Karşılaştırma] 1000 TL'nin altında hangi telefonu almalıyım?

Akıllı telefon dünyasında hem cihazlar, hem de fiyatlar sürekli değişiyor. Yakın zamanda Galaxy Note 3, Xperia Z1, iPhone 5s ve son olarak da Nexus 5 gibi cihazların çıkmasıyla birlikte bu markaların önceki modellerinin fiyatlarında da ciddi düşmeler oldu. Yazı dizimizin ilk bölümünde telefona 1000 TL'den fazla para ödemek istemeyenler için birkaç alternatif önermeye çalıştık. İşte farklı bütçelerle yola çıkan okurlarımız için küçük bir akıllı telefon satın alma rehberi. 

Kimileri küçük bir servete eşdeğer olan akıllı telefonları seçerken, hepimizin kendine göre kriterleri var elbette. Kimi performansa bakar, kimisi için ekran kalitesi önemlidir, bazıları tasarım ve tutuşa, bazıları da şarj ömrüne bakarak cihazını seçer. Ama herhalde, Ali Ağaoğlu değilsek hepimizin önem verdiği bir faktör varsa, o da cihazın fiyatıdır. 

Telefona 1000 TL'den fazla vermem diyenler, dikkat!

Malum bu piyasa baş döndürücü bir hızla değişiyor ve dolayısıyla fiyatlar da her geçen gün yukarıya ya da aşağıya çekiliyor. Bu yazıda GSM operatörlerinin önerdiği sözleşmeli paketlerle değil, doğrudan kendisi telefon almak isteyen okurlarımızı son fiyatlar hakkında bilgilendirmek ve bazı tavsiyelerde bulunmak istiyoruz. 

Muhtemelen birkaç sene sonra değiştirmek isteyeceğiniz ya da bozulduğu için atacağınız bir alete deve yüküyle para dökmek istemiyorsanız, bunda utanılacak bir şey yok. Bütçeniz eğer 1000 TL civarındaysa size önerebileceğimiz altı adet alternatif var. (Yazıda kullandığımız veriler, 7 Kasım 2013 itibarıyla fiyat karşılaştırma sitesi akakce.com'dan alınmıştır.)

Nexus 4, 1000 TL'nin altına düştü

Herhangi bir ekstra arayüz olmaksızın saf Android deneyimi yaşamak isteyenlere hitap eden Google'ın telefonu Nexus 4, aynı serinin yeni cihazı Nexus 5'in de çıkmasından sonra telefonum hem ekonomik olsun, hem de kaliteli diyenler için daha cazip bir hale geldi. 

Note 3, Xperia Z1 ya da iPhone 5s gibi yeni çıkan telefonların fiyatı 2000 TL civarında seyrederken, 4,7 inç ekrana, dört çekirdekli Snapdragon işlemciye, 2 GB sistem RAM'ine sahip olan Nexus 4, 1000 TL'nin altına düşen fiyatıyla çok uygun bir alternatif. Eğer 8 GB dahili bellek (sd kartla genişletme imkanı yok) sizin için çok küçük gelmeyecekse ve telefonunuzdan beklediğiniz temel işlevlerini yerine getirmekse, 989 TL'lik fiyatı kaçırmayın derim. Nexus 4 sahibi olursanız, her türlü Android güncellemesini ilk görenlerden biri olacağınızı da unutmayın. 

Nexus 4 white
1000 TL'nin altına inen Nexus 4, cebini düşünenler için en iyi alternatiflerden biri! / © AndroidPIT

Galaxy S3 hâlâ iyi bir telefon 

Samsung'un bu yıl içinde çıkan Galaxy S4 ve Note 3 modellerinden sonra modası geçmiş olabilir ama Galaxy S3, hâlâ dünyanın en popüler telefonlarından biri. 4.8 inçlik HD Super AMOLED ekranı, dört çekirdekli 1,8 GHz'lik işlemcisi, micro SD kartla genişletilebilir belleği ve 8 MB kamerasıylşa Galaxy S3, bir telefondan isteyeceğiniz bütün temel özelliklere sahip. 

Hemen bugün karar verirseniz S3'ün 16 GB'lık versiyonunu 997 TL gibi bir fiyata satın almanız mümkün. Dünya çapında 50 milyondan fazla insan yanılıyor olamaz herhalde. 

samsung galaxy s3
Tabir caizse, S3 hâlâ taş gibi bir telefon! / © AndroidPIT

Telefonum hem kaliteli olsun, hem cebime sığsın diyorsanız: S4 Mini

Çok fazla video izlemiyorsanız ya da oyun düşkünü değilseniz, ekran boyutları her geçen gün artan telefonlar size hitap etmiyor olabilir. Eğer kaliteli bir telefonum olsun ama cebinize de sığsın istiyorsanız, Samsung'un amiral gemisi modeli S4'ün boyutu, fiyatı ve özellikleri düşürülmüş bir versiyonu olan S4 Mini tam size göre. 

4,3 inçlik ekranı oaln S4 Mini'nin 8 GB'lık hafızasını SD kartla artırmak mümkün. 8 MB'lık kamera, 1,7 GHz hızındaki işlemci ve 1900 mAh gücündeki pil de günlük kullanım için gayet uygun görünen özellikler. Peşin almanız halinde 950 TL'ye kadar düşmüş olan fiyat, cebini düşünenler için gayet uygun. 

galaxy s4 mini 2
S4 çok büyük ve pahalı geliyorsa, minisi var! / © AndroidPIT

Diğer alternatifler

Ben şahsen 1000 TL civarı param olsa ve bir telefon alacak olsam bu üç cihazdan birini seçer ve bir daha da arkama bakmazdım. Ama Samsung'un tasarımından ya da Nexus'un sadeliğinden hoşlanmıyorsanız, şu alternatiflere de bir göz atmakta fayda var. 

Sony Xperia SP

Xperia Z'den sonra popülaritesi azalmış olsa da ben şahsen kısa bir süre deneme şansı bulduğum Xperia SP'nin Android'e yeni başlayanlar için ilginç ve hesaplı bir alternatif olduğunu düşünüyorum. Xperia SP'yi peşin 899 TL ödeyerek satın almak mümkün. 

Huawei Ascend P6

Evet servis konusunda Huawei'nin pek iyi bir ünü yok. Ama Çin firmasının bu sene çıkardığı Ascend P6, iPhone benzeri görünümüne ve arayüzüne rağmen özellikleri itibarıyla gayet üst düzey bir cihaz. 945 TL, bu donanım özelliklerine ve ekran büyüklüğüne sahip bir telefon için son derece uygun.

iPhone 4 

İlla ki Apple diyenleri de unutmadık. Sizi halen Android'e geçmeye ikna edemediysek, iPhone 4'ün 8 GB versiyonunun 899 TL'ye kadar indiğini hatırlatalım. Ama aynı fiyata, çok daha üstün donanım özelliklerine sahip bir Android telefon alabileceğinizi ve Apple alıyorsanız, biraz da malın kendisine değil o logoya para ödediğinizi unutmayın. 

Söz Sizin

Elbette Android-severler olarak birbirimize yardım etmemiz gerekiyor. Bunlar benim önerilerim, sizlerden gelecek olan uygun fiyatlı telefon önerilerini de şimdiden merak ediyorum. Siz olsanız 1000 TL'nin altına hangi telefonu alırdınız?

1000 TL'den ucuz bir telefon alacak olsanız hangisini seçersiniz?
View results

 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!