[Test] Detaylı Nexus 4 İncelemesi & Video

 • Cevaplar:0
 • Sticky değilCevaplanmayanlar
 • Forum girişleri 349

26.Mar.2013 18:51:09 via Website


Nexus 4'ün dizaynında hakkında en çok konuşulan kısım telefonun arka yüzü olmuştu. Bu anlamda Nexus 4'ü elime aldığımda ilk olarak arka yüzüne odaklandım. 80'li yılların Rock gruplarını akla getirtecek bir desene sahip olan Nexus 4'ün arka yüzünün internette karşılaştığım fotoğraflardan çok daha mat olduğuna ve de ancak çok yoğun ışık aldığı zaman parlak bir görünüme kavuştuğuna memnuniyetle şahit oldum. Bu anlamda yeni Nexus 4'ün bir bir önceki sürüm Galaxy Nexus'a kıyasla arka kapak dizaynının daha çekici olduğunu söyleyebilirim.


Nexus 4'ün tasarım alanında kazandığı başka bir artı da cihazın tüm kenar alanlarının dayanıklı kauçuk ile sağlamlaştırılmış olması. Böylece yeni Nexus 4'u kavrama ve elde tutma tecrübesi çok daha sağlam bir hal alıyor. Elinize mükemmel bir şekilde oturan Nexus 4'ün yan kısmında yer alan tuşları gümüş alaşımlı bir malzeme kullanarak üretilmişler ve bu yüzden çok şık bir görünüm izlenimi yaratıyorlar. Bu noktada her ne kadar ufak bir ayrıntı olsa da bize gelen test cihazının açma kapama düğmelerinin biraz oynadığını söylemeden geçemeyeceğim.Yukarıdaki fotoğraflara baktığınızda ilk etapta Nexus 4 ile Galaxy Nexus'un tasarımlarının birbirlerine çok benzediği göze çarpıyor, fakat her iki cihazın elde duruşunda yarattıkları hissiyat gerçekten çok farklı.

Ekran ve Hoparlörler

Nexus 4'ün uzun zamandır büyük bir memnuniyetle kullanmakta olduğum Galaxy Nexus'a üstünlüklerinden bir tanesi de IPS görüntüleme teknolojisi. Nexus 4'ün AMOLED ekran üzerinde kullanmakta olduğu IPS teknolojisi; Galaxy Nexus'da kullanılan PenTile Matrix teknolojisine göre çok daha ileri bir noktada görüntülüme kalitesi sunmakta. Bu farklılık sayesinde Nexus 4'ün ekranı üzerindeki renkleri çok daha güçlü bir şekilde görüyorsunuz. Galaxy Nexus'da özellikle beyaz renkli görüntülerin gri tonlara doğru çalması beni sürekli rahatsız eden bir olgu olmuştu. Bu arada Nexus 4'ün ekranı üzerinde gösterilen renklerin kalitesinin Nexus 7'den çok daha parlak olduğunu düşünüyorum.


Bir yılı aşkın zamandır kullandığım Galaxy Nexus'un ses performansından çok da memnun olduğum söylenemez. Bu memnuniyetsizliğimin içerisine telefonun hoparlör performansını, ses tonlarını ve de genel olarak telefonlaşma ve mesajlaşmadaki uyarı tonlarını sınıflayabilirim. Öte yandan genel olarak ses başlığı altındaki bu memnuniyetsizlik Nexus 4'de tamamiyle tersine dönmekte. Nexus 4'ün sahip olduğu ses özelliklerinin her alanda Galaxy Nexus'a göre çok daha üstün olduğunu hiç çekinmeden söyleyebilirim.

Kamera ve Aksesuarlar

Nexus 4'ün arka yüzünde yer alan kamerası 8 megapiksellik görüntüleme gücüyle 5 megapiksellik Galaxy Nexus'a göre hissedilir bir kalite farkını ortaya koyuyor. Nexus 4'ün kamerasında Galaxy Nexus'unkine kıyasla gerçekleştirilen ilerlemeyi aşağıda yer alan fotoğraflarda yakalamak mümkün. Nexus 4 ile çekilen fotoğraftaki renklerin daha keskin ve detaylara daha hakim olduğu bence çok açık.


Nexus 4'ün ön kamerasının ortaya koyduğu zayıf çekim performansı ise benim için süpriz bir hayal kırıklığı oldu. Bu anlamda telefonlarının ön yüz kameralarını video konuşmaları için yoğun olarak kullananlar için Nexus 4'ün ön kamerası tatminsizlik yaratabilir.

Soldaki fotoğraf Nexus 4, sağdki fotoğraf ise Galaxy Nexus'un ön yüz kamerasıyla çekilmiştirYukarıdaki fotoğraf Nexus 4'ün HDR modu kapalı iken, aşağıdaki fotoğraf ise HDR modu açık iken çekilmiştir

Nexus 4'ün Teknik Özelliklerine Göz Atın

 • İşlemci: 1.5 Ghz'lik dört çekirdekli Snapdragon S4 Pro
 • Ekran: 4.7 inç, 1280 x 768 piksel görüntü kalitesi, IPS teknolojisi, Gorilla Glass 2 marka dayanıklı ekran camı
 • RAM: 2GB
 • Dahili Hafıza: 8 GB ve 16 GB seçenekleri - Donanımsal yükseltim seçeneği bulunmuyor
 • Kamera: Arka yüz kamerası 8 megapiksel, ön yüz kamerası 1.3 megapiksel
 • Pil: 2100 mAh pil gücü, Lityum-polimer
 • İşletim Sistemi: Android 4.2
 • NFC,Bluetooth Özellikleri: Mevcut
 • Girişler: Micro USB,SlimPort HDMI

İşletim Sistemi

Üzerinde Google'ın logosuyla satışa sunulan Nexus 4, doğal olarak Android'in son sürümü olan Android 4.2 Jelly Bean'i kusursuz bir şekilde çalıştırıyor. Nexus 4 üzerindeki Android 4.2 tecrübemde kesinlikle hiç bir takılma ya da teklemeye rastlamadım. Bu noktada Galaxy Nexus üzerindeki Jelly Bean deneyimimde özellikle çoklu ekranlar üzerinde çalışırken yer yer yaşadığım sıkıntıların hiç birine Nexus 4 üzerinde tanık olmadım. Bu bağlamda Galaxy Nexus'dan Nexus 4'e geçiş yapmak Android kullanımı keyfini yükseltmek açısından da gayet mantıklı bir karar olacaktır.
Bu arada bu test yazısı için kullanmakta olduğumuz Nexus 4 prototipi içerisinde Android 4.2'nin tam sürümünün olmadığını, bu yüzden de benim kendi Nexus 7 ve Nexus 10 cihazlarında yerleşik olan tam sürümdeki bazı özellikleri aradığımı belirtmek isterim. Bunlar arasında Android 4.2'nin tam sürümü ile gelmekte olan dijital saat widgetı ile tuş kilidi kapalı iken bile görüntülünebilen widget ekranını sayabilirim. Bu noktada Android 4.2 ile yenilikler hakkında daha detaylı bilgi almak isteyen okuyucularızın buraya tıklamak suretiyle haber portalımızda konu ile ilgili olarak daha önce yayınlamış haberlerimize gitmeleri mümkündür.

Hafıza

Bu yazının üzerine oluşturulduğu test cihazı 8 GB'lık dahili hafızaya sahip olan bir LG Nexus 4. Bu cihazın 8 GB'lık dahili hafızasının 5.67 GB'lık kısmı kullanılabilir durumda. Bu noktada tüketicilerin tercihleri devreye giriyor. 50 EUR daha fazla ödeme yaparak Nexus 4'ün 16 GB'lık versiyonunu edinmek bir çok potansiyel kullanıcı için mantıklı bir fikir olabilir. Benim tercihimde kesinlikle 8 GB yerine 16 GB'lık bir Nexus 4 satın almak yönünde olurdu.


Sonuç

Nexus 4 genel olarak kendisinden beklenildiği üzere harika bir akıllı telefon. Düşük çekim ve kayıt performansı sergilleyen ön yüz kamerası dışında Nexus 4 İnceleme testi boyunca bu cihazın eksi hanesine yazabileceğim pek bir şey bulunmuyor. Bu testin son satırlarını yazarken aklımdan yaklaşık bir senedir büyük bir memnuniyetle kullanmakta olduğum Samsung Galaxy Nexus telefonumu nasıl elden çıkarabileceğim geçmekte. Nexus 4 Google Play üzerinden yeniden sipariş verilebilir hale gelir gelmez bu cihazı satın alacağım artık kesinlik kazandı. Bu anlamda yeni Nexus 4'ü AndroidPIT takipçilerine de hiç çekinmeden tavsiye ediyorum. Mevcut piyasa koşullarında rakiplerine kıyasla bu kadar uygun fiyattan pazarlana bu cihazı gözü kapalı alın diyorum (Rusya veTürkiye gibi bazı ülkelerde Google Play üzerinden sipariş verilemediğini biliyor ve bu anlamda Rus ve Türk okuyucularımız adına üzüntümü de paylaşmak istiyorum).

Nexus 4'ün Artıları

 • Özgün dizayn
 • Yüksek malzeme kalitesi
 • Ekran
 • Hoparlörler
 • HDR modunda çekim yapabilen kamera

Nexus 4'ün Eksileri

 • Ön kamera
 • Donanımsal Yükseltilemiyen hafıza (Micro SD kart ile karıştırılmasın)

Nexus 4'ün detaylı inceleme videosunu izlemek için buraya tıklayınız

— değiştirilme tarihi 26.Mar.2013 18:52:11

Volk