Root’lu Cebinizin Yedeğini Alma - Adım Adım

 • Cevaplar:15
 • Sticky değilCevaplanmayanlar
 • Forum girişleri 226

19.Oca.2014 14:41:33 via Website

Artık telefondaki uygulamaların yedeğini almak çok kolay.Akıllı telefonlar artık bizim kişisel bilgisayarlarımız oldu. Koskoca bir gün boyunca yanımızdan ayırmadığımız akıllı telefonlarda, bir sürü uygulamamız ve bir sürü de kişisel dosyalarımız bulunuyor. Eğer telefon değiştirirsek ya da format atacak olursak ne yapacağız? Tüm bu verileri yeniden mi kuracağız?

Akıllı telefon piyasasının en büyük oyuncularından iOS, yedekleme işlemini otomatikman gerçekleştiriyor. iTunes üzerinden bilgileriniz heran işleniyor.

Fakat diğer bir büyük mobil işletim sistemi Android ise böyle bir yedekleme sistemine sahip değil. GMail üzerinde kişilerinizi yedekleyebiliyorsunuz. Market hesabınızdan indirdiğiniz uygulamaları, tekrar da indirebiliyorsunuz. Ama bu şekilde uygulamaları ve uygulamaların kayıt dosyalarını yedekleyemiyorsunuz. Yedekleme için üçüncü parti yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. Bizler de bu işlem için Titanium Backup programını seçtik. Program ücretli fakat ücretsiz versiyonu da bu işlemi yapabiliyor. Tabi telefonunuzun rootlu olması da gerekiyor. Onu da hatırlatalım.

Giriş kısmını fazla uzatmadan, Android telefonumuzu yedeklemeye başlayalım.

Titanium Backup programını telefonumuza kurduk ve menüden açıyoruz. Programın ana sayfası sizlere karışık gelebilir. Fakat endişelenmeyin.Deminki ana ekranda beklerken telefondaki menü tuşuna basıyoruz. Karşımıza çıkan ayarlardan toplu işlemleri seçiyoruz.Toplu işlemleri açıktan sonra, yedekleme işlemleri karşımıza çıkıyor. Biz tüm kullanıcı uygulamalarını ve sistem verilerini yedekle kısmını seçiyoruz. Bizim yedekleme yaptığımız telefonda 168 tane uygulama bulunmuş.Bu adımda deminki 168 programın içerisinden, yedek alınmasını istemedğiniz uygulamaları ayıklayabileceğiniz bir alan çıkıyor. Tüm programlar listeleniyor ve tercih sizin. İşleme başlamadan önce etkin uygulamaları kapat seçeneğini işaretleyin. Yoksa çalışan uygulamaların yedeği alınırken sıkıntı olabiliyor.
Yedekleme işlemi başlıyor. Fakat bu işlem telefondaki uygulama sayısına bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Kısacası biraz uzun sürebilir.

İşlem bittikten sonra telefonun hafıza kartına yedeklenmiş dosyalar kayıt ediliyor. TitaniumBackup adlı klasör içerisinde kayıt edilen dosyalar, sizin tüm bilgilerinizi oluşturuyor.Bu klasörü ne yapın ne edin saklayın. Bilgisayarınızda da bu dosyayı yedeklemenizi öneriyorum. Sadece hafıza kartına güvenmeyin.

Evet uygulamalarımız ve uygulamalardaki kayıtlarımız klasöre yedeklendi. Artık telefona format atabiliriz. Telefona format attıktan sonra gelelim uygulamaları geri yüklemeye. Hafıza kartındaki yedeğimizi kontrol ediyoruz ve ilk 3 işlemi tekrar yapıyoruz.

Yine aynı programı açıyoruz ve menü tuşuna basıp, toplu işlemleri seçiyoruz.

Toplu işlemlerin altında bulunan tüm uygulamaları geri yükleye tıklayın. Yanında gördüğünüz gibi 168 uygulama aynı orada duruyor. Bastığınız an 168 uygulama geri yüklenmeye başlanacak.

Önemli Not: Biz telefona format atmadığımız için, Eksik uygulamaları geri yükle kısmında 0 yazıyor. Siz telefona format attıktan sonra, kaç uygulama yedeklemişseniz orada belirecek. Eksik uygulamaları geri yükle de diyebilirsiniz.Titanium Backup'ı çalıştırmanız için yazımızın başında dediğimiz gibi root yetkilerine sahip olmanız gerekiyor. Yani telefonunuzu rootlamış olmanız lazım.

Google Play Linki

PRO Apk Link

· Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

 • Forum girişleri 598

19.Oca.2014 14:47:03 via App

bilgi icin tesekkurler umit

— değiştirilme tarihi 19.Oca.2014 15:00:17 moderatör tarafından

 • Forum girişleri 226

19.Oca.2014 14:47:55 via Website

Rica ederim Ali bey,
umarım roottan önce kullanırsınız . :)

· Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

 • Forum girişleri 1.065

19.Oca.2014 15:24:00 via App

eline saglik kardesim guzel bir anlatim olmuş

HAZREC..

 • Forum girişleri 22

19.Oca.2014 23:25:31 via App

Ellerine sağlık. Bilmeyenler için çok yararlı olacak.
 • Forum girişleri 226

19.Oca.2014 23:27:57 via Website

Rica ederim, sıkıntı yaşayan arkadaşlara buradan yardımcı olabiliriz .
iyi forumlar

· Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

 • Forum girişleri 23

24.Oca.2014 10:30:02 via Website

paylaşım için teşekkürler bir nebze acronisin mantığıyla çalışıyor program, fakat ben başka bir şey öğrenmek istiyorum diyelim ki orjinalstock room kurdum, hemen ardından bu programla aldığım rootlu yedeği telefona aktaracam sorun çıkarmazmı, yada teli tekrar rootlayıp ondan sonramı yedeği kurmalıyım.
 • Forum girişleri 226

24.Oca.2014 12:24:52 via App

Telefonun ilk root olmasi gerek cunki rootsuz yedek alamazsin yani orjinal olan bir telefonda ilk olarak yedekleme yapamazsin ilk root attiktan sonra bu programla diledigin seyleri yedekleyip istedigin kadar root atabilirsiniz
burdaki onemli husus telefonunuzun rootlu olmasidir.

· Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

 • Forum girişleri 4

24.Oca.2014 17:44:00 via Website

Halihazırda telefonunuzda custom recovery varsa, TWRP veya CWM, telefonun içindeki her şeyi (sistem dosyaları dahil) NANDROID yedeğini alabilirsiniz. Telefonunuz o anki halinin fotoğrafını çekmek gibi düşünün. İşlem Titanium Backup'dan daha hızlı, onun gibi ücretsiz, ve şahsi kanaatim daha etkili çünkü herhangi bir hata olduğunda anında yedeğini aldığınız hale dönebilirsiniz, sanki hiçbir şey olmamış gibi. Tek kötü yanı, bu şekilde telefondaki her şeyin yedeğini alıyorsunuz, Titanium kullanırsanız istediğiniz uygulamanın ayrı ayrı yedeğini alabilirsiniz.

Ama Titanium kullanmak isteyenler için güzel özet.

— değiştirilme tarihi 24.Oca.2014 17:45:33

 • Forum girişleri 226

25.Oca.2014 00:51:14 via App

Ozan Bey, o yöntemler artık pek işlevsel ve garanti yol değil biz sizin isinizi kolaylaştırmak icin konuya parmak bastık tabi siz kullanıcılara kalmıştır takdir . Deneyen arkadaşlar burada hangilerinin daha iyi sonuç verdiğini yazabilirler. Iyi forumlar

· Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

 • Forum girişleri 4

25.Oca.2014 14:08:31 via Website

Ozan Bey, o yöntemler artık pek işlevsel ve garanti yol değil biz sizin isinizi kolaylaştırmak icin konuya parmak bastık tabi siz kullanıcılara kalmıştır takdir . Deneyen arkadaşlar burada hangilerinin daha iyi sonuç verdiğini yazabilirler. Iyi forumlar

Selam. İşlevsel ve garanti değil derken ne demek istedin biraz daha açabilir misin? Bildiğim kadarı ile NANDROID yedek almak en etkili ve güvenli telefon yedeği alma yolu.

Ayrıca yanlış anlaşılmasın, yazılan özet çok yerinde ve kullanışlı. Benimki sadece farklı bir yol izlemek isteyenler için öneri.

— değiştirilme tarihi 25.Oca.2014 14:11:15

 • Forum girişleri 226

25.Oca.2014 14:55:31 via App

Teşekkür ederim, konunun tabi daha birçok yolu var . Biz kullanıcıların istediklerini kullanmasi için konuyu yazdık ama dedigim gibi konu sadece bilgilendirmek için isteyen istediğini kullansın .

· Yüzmeyi öğrenmenin tek yolu çırpınmaktır.

 • Forum girişleri 76

03.Mar.2014 17:26:28 via App

Merhaba
Tum kullanici verilerini yedekle ve uygulamalari yedekle çalıştır desek root verilerinide yedekler mi ? yani format attiktan sonra stock romu yukledikten sonra bu yedegimi yuklersem root etkileri özellikleri gelir mi?