s4 Mini'de neden oyun grafikleri düşük?

• Cevaplar:18
  • Sticky değilCevaplanmayanlar
  • Forum girişleri 22

20.Nis.2014 11:39:10 via Website

Arkadaşlar merhaba. Bir kaç gün önce bir S4 mini aldım ve performans açısından da oldukça memnunum. Daha önce ki S3 mini telefonuma göre oldukça hızlı ve kaliteli bir telefon. Ancak sık sık oyun oynayan biri olarak S4'ün grafik kalitesinden pek memnun değilim. Oyunlarda neden grafikler oldukça düşük bilen var mı? Bir Iphone ya da S4 orjinale göre oyunlarda gözle görülür grafik eksikleri var. Örnek olarak NFS most Wanted' da yerdeki parlamalar varken NOS kullanıldığında araç blur olmuyor. Dead Trigger 2'de ise yerde ki su ve suya düşen yansımalar, kenarda ki otlar gibi detaylar yok. GT Racing 'de ise araç asfalta değmiyormuş gibi bir izlenim bırakıyor. Aracın gölgesi yok ve araç üzerine düşen yansımalarda pek güzel durmuyor. Real Racing 3'de ayna efektleriyle birlikte güneş yansıması görülmüyor. Modern Combat 4'de ki etrafta yanan ateş, dokulardaki yansımalar ya da bir kaç parçacık efekti görülmüyor. Her oyun için maksimum grafik detayı seçtiğim halde örneklerdeki grafik eksikleri var. Bu Android sürümüyle mi alakalı yoksa telefonun Adreno 305 chipsetli ekran kartından mı? Yakında 4.3.2 sürümüyle birlikte Open GL 3.0 desteği geleceği söyleniyor. Bahsettiğim grafik eksikleri bu şekilde giderilir mi acaba? Konuyla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

• Forum girişleri 304

21.Nis.2014 11:44:27 via App

Vallaha bu sorun neden oluyor bilmiyorum ama bende Nexus 4'ümü ilk aldığımda Modern Combat 4'de girişteki ateş efekti ve oyundaki diğer ayrıntılar gözükmüyordu. Yeni Android 4.3 güncellemesiyle OpenGL 3.0 desteği geldi ve düzeldi.. Büyük ihtimalle yazılımsal bi sorun.

• Forum girişleri 22

21.Nis.2014 14:36:53 via Website

O zaman bu özel efekt detayları tamamen Open GL sürümüyle alakalı bir şey. S4 mini için 4.3 güncellemesi yayımlandığında yeniden bakacağım. S4 mini Hızlı bir telefon olsa da oyunlardaki bu eksikleri yüzünden satmayı bile düşündüm. Umarım bu yeni sürüm sorunu çözer. Teşekkür ederim.

• Forum girişleri 323

21.Nis.2014 22:52:26 via App

s4 mini ile s4'ü karşılaştırmak çok yanlış olur çünkü ismi dışında hiçbir benzerlikleri yok. nexus 4'ün pili zayıf olduğundan seni tatmin etmeyecektir. belki üst segment 2. el bir telefon düşünebilirsin.

• Forum girişleri 22

22.Nis.2014 12:33:36 via Website

Ben pek büyük telefon hayranı olmadığım için genelde Samsung'un mini serisini tercih ediyorum. S4 mini orjinal S4 gibi değil tabi ama yine de hızlı bir telefon. Takıldığım tek şey oyunlardaki grafik eksikleriydi. O da yeni Android 4.3.2 ya da daha sonra gelecek 4.4 Kitkat Open GL 3.0 desteği ile çözülecek gibi görünüyor. Kardeşimin Iphone 5S'i ya da abimdeki S4'e imrenerek baksam da mini serisi taşınabilir olması açısından daha iyi bence :) Teşekkürler arkadaşlar.

• Forum girişleri 2

22.Nis.2014 14:17:19 via Website

Kardeş s4 minide telefon özlleikleri bakımından zenginlik var ama oyunlarda pek iyi bir telefon degil benim tavsiyem general mobile discovery alman eger ç.ok fazla oyun duşkunuysen....

• Forum girişleri 103

22.Nis.2014 22:38:50 via App

Ozan AKTAŞ

Ben pek büyük telefon hayranı olmadığım için genelde Samsung'un mini serisini tercih ediyorum. S4 mini orjinal S4 gibi değil tabi ama yine de hızlı bir telefon. Takıldığım tek şey oyunlardaki grafik eksikleriydi. O da yeni Android 4.3.2 ya da daha sonra gelecek 4.4 Kitkat Open GL 3.0 desteği ile çözülecek gibi görünüyor. Kardeşimin Iphone 5S'i ya da abimdeki S4'e imrenerek baksam da mini serisi taşınabilir olması açısından daha iyi bence :) Teşekkürler arkadaşlar.

o zaman xperia z1 compact'a yönelebilirsin

• Forum girişleri 22

24.Nis.2014 20:28:41 via Website

Erdinç Kılıç

kardesim gelistirici seceneklerde x4.0 MSAA yi etkinlestirip dene birde

Onu denedim ama OpenGL 3.0 özellikleri barındırmadığı için şu an görünmeyen detaylara faydası olmadı. Sadece cisimlerin köşelerindeki keskinlik ya da yumuşak dokular gibi şeyleri düzeltti. Sanırım oyun geliştiricileri benim şu an eksiklik olarak gördüğüm şeyleri sadece OpenGL 3.0 üzerinden görünebilir kılmış. Artık android update gelene kadar bekleyeceğiz yapacak bir şey yok :)

• Forum girişleri 29

25.Nis.2014 17:17:19 via App

bende heyecanla bekliyorum ama yolumuz uzun sanirim. samsung hala bi bilgi bi ipucu vermiyor. bakalim ...

• Forum girişleri 22

25.Nis.2014 19:59:04 via Website

Yani 1.7 dual işlemci, adreno 305 chipset ve 1.5gb ram gibi özellikleri olan bir telefonun grafik detaylarını tam gösterememesi saçma bir durum zaten. Oldukça hızlı bir telefon ama basit detayları bile göstermeyen OpenGL 2.0'a kısılıp kalmış. 4.4'ün ne zaman geleceği belli değil. Saçma ve gereksiz bir durum. Iphone'larda güncelleme çıktığında çok çok eski bir model olmadığı sürece hepsi aynı yazılımı kullanabiliyor. Samsung bu konuda çok kötü politikalar izliyor malesef.

• Forum girişleri 29

25.Nis.2014 21:27:05 via App

Ozan AKTAŞ

Yani 1.7 dual işlemci, adreno 305 chipset ve 1.5gb ram gibi özellikleri olan bir telefonun grafik detaylarını tam gösterememesi saçma bir durum zaten. Oldukça hızlı bir telefon ama basit detayları bile göstermeyen OpenGL 2.0'a kısılıp kalmış. 4.4'ün ne zaman geleceği belli değil. Saçma ve gereksiz bir durum. Iphone'larda güncelleme çıktığında çok çok eski bir model olmadığı sürece hepsi aynı yazılımı kullanabiliyor. Samsung bu konuda çok kötü politikalar izliyor malesef.

aynen öyle hocam. samsung un bu tutumu bile markadan sogutmaya yetiyor. bir an once toparlanmasi lazim.

• Forum girişleri 298

26.Nis.2014 17:33:51 via App

Ozan AKTAŞ

Arkadaşlar merhaba. Bir kaç gün önce bir S4 mini aldım ve performans açısından da oldukça memnunum. Daha önce ki S3 mini telefonuma göre oldukça hızlı ve kaliteli bir telefon. Ancak sık sık oyun oynayan biri olarak S4'ün grafik kalitesinden pek memnun değilim. Oyunlarda neden grafikler oldukça düşük bilen var mı? Bir Iphone ya da S4 orjinale göre oyunlarda gözle görülür grafik eksikleri var. Örnek olarak NFS most Wanted' da yerdeki parlamalar varken NOS kullanıldığında araç blur olmuyor. Dead Trigger 2'de ise yerde ki su ve suya düşen yansımalar, kenarda ki otlar gibi detaylar yok. GT Racing 'de ise araç asfalta değmiyormuş gibi bir izlenim bırakıyor. Aracın gölgesi yok ve araç üzerine düşen yansımalarda pek güzel durmuyor. Real Racing 3'de ayna efektleriyle birlikte güneş yansıması görülmüyor. Modern Combat 4'de ki etrafta yanan ateş, dokulardaki yansımalar ya da bir kaç parçacık efekti görülmüyor. Her oyun için maksimum grafik detayı seçtiğim halde örneklerdeki grafik eksikleri var. Bu Android sürümüyle mi alakalı yoksa telefonun Adreno 305 chipsetli ekran kartından mı? Yakında 4.3.2 sürümüyle birlikte Open GL 3.0 desteği geleceği söyleniyor. Bahsettiğim grafik eksikleri bu şekilde giderilir mi acaba? Konuyla ilgili bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim.

Çok güzel bir tespit ve soru...Tebrik ediyorum...

• Forum girişleri 298

26.Nis.2014 17:37:18 via App

Ozan AKTAŞ

Erdinç Kılıç

kardesim gelistirici seceneklerde x4.0 MSAA yi etkinlestirip dene birde

Onu denedim ama OpenGL 3.0 özellikleri barındırmadığı için şu an görünmeyen detaylara faydası olmadı. Sadece cisimlerin köşelerindeki keskinlik ya da yumuşak dokular gibi şeyleri düzeltti. Sanırım oyun geliştiricileri benim şu an eksiklik olarak gördüğüm şeyleri sadece OpenGL 3.0 üzerinden görünebilir kılmış. Artık android update gelene kadar bekleyeceğiz yapacak bir şey yok :)

Tekrar bravo, detaylara dikkat ettiğin için...

• Forum girişleri 298

26.Nis.2014 17:39:30 via App

Ozan AKTAŞ

http://www.androidpit.com.tr/forum/584899/alanlarindaki-en-iyi-android-uygulamalari

• Forum girişleri 22

27.Nis.2014 15:49:02 via Website

Arda Dagdeviren

Bende de var ve ben hicbir problem goremiyorum

Bunu bir problem gibi görmemek lazım aslında. Sadece eksiklik olarak tanımlayabiliriz. S4 mini gibi orta-yüksek seviye bir telefonun daha eski ve donanımsal olarak düşük telefonlar kadar detaylı oyun grafikleri sunamaması yine de kötü sayılır. Şu an ki 4.2.2 sürümüyle OpenGL 3.0 desteği sağlamaması telefonun gerçek potansiyelini gölgeliyor. Kardeşimin eski telefonu Iphone 4S'de bile Real Racing 3'ün tüm grafik detayları görünebilirken bende görülmüyor! Ne bir güneş flare etkisi var ne de aynalardan yansıma. Konuyu ilk açtığımda yazdığım şeye bakarsan özellikle yüksek detaylı grafik sunan oyunları tam detayıyla oynayamadığını görebilirsin. En iyi örnek bence Modern Combat 4'de ki eksikler. Bazı bölümlerde patlamaların yarattığı yanan enkaz gibi detayları ben göremiyorsun. Ya da sonlara doğru karlı olan bölümde serpiştirerek yağan kar yok. Karların rüzgarda dağıldığını görebilirsin ancak S4 minide hafifçe yağan kar efekti yok. Ya da gece sokakta çarpıştığın bölümde arka plandaki yukarı doğru yükselen yoğun duman efekti yok. Bu tarz şeyleri dert etmeyen biri için sıkıntı yok tabi. Ama ben oyunlarla büyümüş biri olarak bu tarz küçük şeylere dikkat ediyorum ister istemez. Özellikle Dead Trigger'de neredeyse 50. levele gelmiş biri olarak yerdeki su yansımalarını ya da köşelerdeki otları görmek isterim :)