Custom Rom Yükleme

  • Cevaplar:0
  • Sticky değilCevaplanmayanlar
  • Forum girişleri 91

25.Ara.2014 18:59:51 via Website

Öncelikle Rom nedir anlaşılabilinir bi şekilde kısaca anlatayım..Romlar iki türlü;

Stock Rom : Stock Rom üretici firmanın kendi yazdığı ve geliştirdiği yazılım..

Custom Rom : Biliyorsunuzki Android açık kaynaklı yazılıyor.Yani bitmemiş defter gibi.Sizde yazıp karalayabiliyor.Üzerine eklemeler yapabiliyorsunuz..İşte bunu yapınca da Costum Rom yapmış oluyorsunuz..Meraklı Developers'ler de bunu değerlendirip bizlere güzel romlar hazırlıyorlar..Burdanda onlara bir kez daha teşekkür ediyoruz.
image

DİKKAT! Romla birlikte telefonunuz garanti dışına çıkar ve ekibimiz herhangi bir mesuliyet kabul etmez.

Öncelikle cihazınıza Root yetkisi kazandırmanız gerekiyor. Bu işlem her cihazda farklılık gösteriyor. Mesela Samsung’larda Odin denilen program vasıtasıyla yapılabiliyor. Nexus’larda ise Nexus ToolKit programı aracığıyla yapılıyor.
Root yapmanın bir örneğini paylaşmıştım buradan size uygun root dosyasını bulup aynı işlemleri yaparak yükleyebilirsiniz.
Sizde kendi cihazınıza root yetkisi kazandırtan sonra CWM ( Clock Work Mod ) kurmalısınız. Bu mod zaten her Android cihazın içinde bulunmaktadır( Örn. Bilgisayarlardaki Bios gibi ). Bu modu daha gelişmiş yani üzerine işletim sistemi kurabileceğimiz şekilde yüklememiz gerekiyor.
image
Daha sonra internetten bulduğumuz Rom dosyalarını telefon hafızasına ya da hafıza kartına atıyoruz (Hafıza kartını öneririm çünkü ileriki işlemlerde wipe yapılacak ve attığımız dosya telefon hafızasından silinebilir). Bu rom dosyalarını ise dünyanın en büyük teknoloji forumlarından olan forum.xda-developers’dan bulabilirsiniz.

Adım 1 . Hafıza kartına, indirdiğimiz *.zip uzantılı dosyayı atıyoruz ve cihazı kapatıyoruz.

►Adım 2. Cihaz kapalı konumdayken CWM ( Recovery) moduna girmemiz gerekli. Bunun için cihazın SES AÇMA + HOME TUŞU + POWER TUŞU ‘na aynı anda basılı tutup yukarıdaki resimdeki ekran gelinceye kadar bekliyoruz ( Bu işlem bazı cihazlarda farklılık gösterebilir mesela SES TUŞU + POWER TUŞU gibi. Siz kendi cihazınız için olanı öğrenmeniz gerekiyor).

►Adım 3. Eğer bu moda girebildiysek yapılacak birkaç işlem kaldı. Önce ses tuşlarını kullanarak “ wipe data/factory reset “ seçeneğine girmeliyiz. Bu seçenek cihazı formatlayacağımız anlamına geliyor ve bunu yapmadan temiz rom kuramayız. Yani muhtemelen cihaz açılsa bile hatalı çalışacaktır. Ancak aynı tabanlı romlarda Wipe yapmamıza gerek yoktur. Aynı tabanlı derken mesela “ Slim Rom “ larını kurarken genelde cihazı wipe etmeye gerek kalmaz.

►Adım 4. Wipe işlemini bitirdikten sonra şimdi Rom dosyasını kurabiliriz. Bunun için “ install zip from sdcard “ seçeneğini kullanmamız gerekiyor. Bu seçeneğe girip, hafıza kartında rom dosyasını bulup seçmeliyiz. Ardından rom kendi kendine kurulacaktır.
image

Bütün işlemler bittiğinde en altta Complete yazısı çıkacaktır. Tebrikler artık cihazınıza istediğiniz romu kurdunuz.

— değiştirilme tarihi 25.Ara.2014 19:03:20