This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Galaxy Gear ilk test: yeni bir akıllı saat fiyaskosu

Samsung, teknoloji dünyasının aylardır beklediği akıllı saati Galaxy Gear’ı nihayet görücüye çıkardı. Vakit kaybetmeden test ettiğim cihazla ilgili maalesef kötü haberlerim var: beklentiler göz önünde bulundurulduğunda, bu cihazın tam bir hayal kırıklığını söylemek yanlış olmayacak. Büyük beklentilerin öznesi olan bu akıllı saat tam bir başarısızlık örneği.

galaxy gear s voice interface
© AndroidPIT

Kol tuğlası

Cihazı görür görmez bunu anlamıştım. Samsung, saatin Koreli tasarımcısını sunum için Berlin’e getirerek ekstra bir etkinlik düzenledi. Tasarımcı, sunum sırasında power point ekranının yanında duruyordu, utangaç bir gülümsemeyle, Gear ekranda göründüğünde sağ kolunu kaldırdı. Ben henüz o anda şüpheye kapılmıştım, çünkü kumaşın altındaki çıkıntı çok belirgindi. Sahne başlı başına trajikti: cihazın geliştiricilerinden olan birisi, Gear’ın neden bir fiyasko olduğunun örneğini veriyordu: bu cihaz normal insanlar için son derece büyük ve hantal. 

galaxy gear kamera
Galaxy Gear'ın kemerinde entegre bir kamera bulunuyor. / © AndroidPIT

Yine, aşırı hantal görünümünü vurgulamasından dolayı saatin dizaynını da bütünüyle başarısız buldum. Bir saat için çok büyük olan bir ekranı  (1.63 inç, AMOLED, 320 x 320 piksel) çevreleyen, açıkta görünen vidalarla kasaya sabitlenmiş çerçevesi ile, Galaxy Gear, kalın bir plastik kemer ve metal bir mandal ile kolu sarmalıyor. Gear (siyahtan, “koyu turuncuya”) altı farklı renk kombinasyonu sunuyor.

Eş cihaz

Samsung Gear’ı “Galaxy Note 3 için kusursuz bir eş cihaz” olarak tanıtıyor, ki cihazın da tam olarak böyle anlaşılması gerekiyor: bir kontrol merkezi olarak iş gören bir akıllı telefon olmaksızın, cihaz hiçbir işe yaramayacak. NFC ile başlatılan cihazda veri transferi Bluetooth ile sağlanıyor. Bu fonksiyonlar oldukça kolay ve rahat biçimde çalışıyor. Cihaz eşlendikten sonra, “Gear Manager” uygulamasını kullanarak çok sayıda saat dizaynına ya da özellikle Runtastic gibi, uyarlanmış uygulamalara ulaşabiliyorsunuz. Örneğin, cihazın en öne çıkan özelliklerinin birinden söz etmek gerekirse, entegre hareket sensörü sayesinde, saat, siz koşu yaparken adımlarınızı sayabiliyor. Eylül ayı itibariyle, Samsung Gear için 70 civarında uygulama erişilebilir durumda.

galaxy gear gear manager
Galaxy Gear ancak Gear Manager uygulaması ile kullanışlı olabiliyor. / © AndroidPIT

Cihazın kol bandına 1.9 megapiksellik bir kamera entegre edilmiş durumda; bu sayede, akıllı telefonunuzu cebinizden çıkarmadan, istediğiniz zaman hızlıca bir fotoğraf çekebilirsiniz. James Bond-vari bir biçimde, gururla çekilmiş fotoğraflar, saatteki kamera uygulaması ile işiniz bittiğinde, telefonunuza otomatik olarak senkronize ediliyor. Otomatik olarak oluşturulmuş bir galeride telefonunuza kaydolan bu fotoğraflara kısa bir bakış, en baştan açık olan şeyi teyit ediyor: kötü kalite ve simge resimlerin hallice fotoğraflar.

Geç açılma

Akıllı telefon ile etkileşim, belirleyici bir unsur. Galaxy Gear, Samsung’un akıllı telefon ses kontrol uygulaması olan S Voice’a bir erişim sağlıyor. Buna ek olarak, bir e-mail aldığınızda ya da beklemekte olan bir randevunuz olduğunda gelen tüm bildirimler anında saatin ekranına da yansıyor. Gear üzerinden - her ne kadar ben entegre hoparlör/mikrofon kombinasyonunu deneyememiş olsam da - telefon aramaları da yapabiliyorsunuz. Bu özelliği test etme fırsatımız olduğunda izlenimlerimizi sizlerle paylaşacağız.

galaxy gear clock
Gear Manager ile çok sayıda dizayn kullanılabiliyor. / © AndroidPIT

Buna karşın, Samsung’un akıllı saatinin başka bir çok özelliğini deneme fırsatı buldum; doğrusunu söylemek gerekirse, patentli sistemin girdilere ertelemelerle yanıt vermesi beni oldukça şaşırttı. Fotoğraf uygulamasını başlatmak iki saniye sürdü ve tek tek menü girdileri arasında dolaşmak gereğinden fazla sürdü. Bir menüden diğerine geçerken, saat, ekran üzerinde dikey bir darbe ile kontrol ediliyor, bu darben tepeden aşağı doğru yapılsa da, daima bir sonraki daha üst menü düzeyine geri götürüyor. Eğer bir yerde kaybolursanız, saatin sağ üst köşesinde bulunan tek fiziksel butonuna tıklamanız gerekiyor.

Sistemin bu hantallığına anlam veremedim. Çözünürlük düşük (kontrol edilmesi gereken sadece birkaç piksel söz konusu), 800MHz hıza ve 512 MB RAM’e sahip olan işlemci bu basit görevi yapmak için yeterince donanımlı görünüyor.


galaxy gear pogo pins
Gear'ı her gece bu kafeste şarj etmeniz gerekiyor. / © AndroidPIT

Deneme/yanılma başarısı

Aslına bakılırsa, Samsung dahi cihazın pilinin ancak bir gün yetebileceğini kabul ediyor ve cihazı özel bir şarj kafesinde şarj edebiliyorsunuz (bu, temel olarak pogo-pinler için bir adaptör); ki bu da Galaxy Gear’ın tabutuna son çiviyi çakıyor. Samsung Galaxy Gear’ın gerçek bir başarı olduğuna inanıyor mu? Sanmıyorum. Fakat Koreliler yıllar boyunca bu ürün segmentinde, Google için de söylenebilecek olan bir aldırmazlık ile çalıştılar: deneme/yanılma onlar için bir sanat dalı haline geldi. Ürünler piyasaya fırlatılıyor ve ne olacağına bakıyorlar. Bu strateji, bilindiği üzere, fablet alanında Galaxy Note gibi bazı ciddi ürün yeniliklerinin de sorumlusu.

Sonuç: teknoloji dünyası bir hiç için bekliyor

Galaxy Gear akıllı saat segmentinde bir başarızlık olarak yerini alacak. Ben de, dünya bu ürün konseptinin başarısızlığa mahkum olduğunu nihayet anlayana kadar ne kadar başarısız ürünün piyasaya çıkması gerektiğini merak ediyorum. Hiçkimse yayılmış bir akıllı telefon ekranına sahip bir saati olsun istemez; böyle bir ürün yeterince değerli olmayacak. Belki beş yıl içinde. Esnek ekranlar pazarlanabilir ve erişilebilir olduğunda, belki evet. Fakat şimdi? Hayır. Ben şimdi Apple’ın, kendi iWatch modelini piyasaya sürdükten sonra kanayan burnunu sildiğini görmeyi bekliyorum. Pebble, I'm Watch, Sony SmartWatch, Galaxy Gear: akıllı saat mezarlığı yavaş yavaş doluyor.

1 Comment

Yeni yorum yaz:
  •   7
    Garez 13.Eyl.2013 Link to comment

    yuh... tamamen kötülemeye yönelik çöp yazı... hangi alık Apple fanbotu yazmış bakmaya gerek yok zeka özürlü Apple kölesi olduğu net olarak belli oldu... malın önde gideni sen git seri katil iPHONE FIFI incelemesi yap...

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!