This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 8 comments

Galaxy Nexus ve Nexus 7 için Manuel Android 4.2.2 Güncellemesi

Android'in en son sürümü olan Android 4.2.2 Jelly Bean dün itibariyle Amerika'daki cihazlarda güncelleme olarak dağıtılmaya başlandı. Almanya'da yaşayan bir Nexus 7 kullanıcısı olarak beşinci ayına giren tablet bilgisayarımı Android 4.2.2'ye güncelleyebildim. Nexus cihaz kullanmanın en güzel tarafı olan güncellemeleri anında manuel olarak yükleyebilme keyfini Türk kullanıcılara da yaşatmak amacıyla bu yazımda sizlere Samsung Galaxy Nexus ve Nexus 7'leri Android 4.1 ve 4.2.1'li sürümlerden nasıl Android 4.2.2'ye yükseltilebileceğini adım adım anlatıyor olacağım.

Uyarı: Her ne kadar aşağıda anlatılan güncelleme işlemleri hemen hemen hiç bir risk içermese de yine de ihtiyatlı olmak adına Nexus cihazlarınızın güncelleme işlemlerini yapmadan önce mutlaka cihaz içerisinde yer alan verilerinizi yedeklemenizi tavsiye ediyorum.

   
Android 4.2.2'yi çalıştıran Nexus 7 tabletimden almış olduğum ekran görüntüleri

Galaxy Nexus ve Nexus 7 cihazları Rootlama İşlemine Gerek Olmadan Android 4.2.2'ye Yükseltmek

 

1) Buraya tıklayarak manuel yükleme sonrasında bilgisayarınızdaki güncelleme dosyası ile Nexus cihazınız arasındaki bağlantıyı sağlayacak elementlerden birisi olan (ADB ve Fastboot işlemleri için) programı indirin ve kurun.

2) Google sunucuları üzerinden Android 4.2 2 güncellemesinin zip dosyalarını aşağıdaki ilgili linkler üzerinden indirin. Sonraki adımlarda işlem kolaylığı sağlamak için ilgili dosyayı “update_nexus.zip” adıyla bilgisayarınıza kaydedin.


3) Cihazınızı kapatın


4) Cihazınızın açma kapama düğmesi ve ses yükseltme ve kısma düğmelerine (kısaca sağ tarafta yer alan tüm tuşlara) aynı anda basılı tutun. Böylece Nexus cihazınızın 'nin Fastboot Menü'süne yönlendirilmiş olacaksınız. Fasboot menüsü üzerinde olduğunuzu karın kısmı açık olan Android robotunu görüntülenmesiyle de anlayabilirsiniz.


5) Bu noktadan sonra yapmanız gereken ses açma ve kapatma tuşları ile menüde ilerleyere 'recovery mode' seçeneğini bulmak olacak. Bu seçeneği bulduktan sonra cihazınızın açma kapama düğmesine basarak bu modu seçme işlemini gerçekleştiriyorsunuz


6) Bundan sonraki aşamada üzerinde kırmızı uyarı işareti olan bir Android robotu ekranda görüntüleniyor olacak.


7) Bu aşamada yapmanız gereken ses yükseltme ve açma kapama tuşlarına aynı anda basarak 'Recovery Menu'yu görüntülemek


8) Sonraki adımda yine ses tuşları ile menü içerisinde dolaşıyor ve de ''apply update from ADB'' yani adb üzerinden güncellemeyi gerçekleştir seçeneğini açma kapama tuşuna basarak seçiyorsunuz.


9) Nexus cihazınızı bilgisayarınıza USB kablosu ile bağlayın. Bu noktada yukarıda sizlere birinci maddede belirttiğim Android SDK dosyasını Google'dan indirmiş olduğunuzdan emin olun.

10) İkinci maddede yer alan güncelleme dosyasını indirdiğiniz dosyaya gidin ve bu lokasyon üzerindeyken bir command penceresi açın-yani komut isteminde bulunun (en iyi yöntem siz ilgili klasörün üzerindeyken ''shift'' tuşuna basılı bir şekilde mouse'un sağ tuşuna tıkladıktan sonra ''burada bir komut istemi aç'' seçeneğine tıklamanızdır. Command penceresi açmak için yapılması gerekenler hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için burayı tıklayın)


11) Command penceresi (MS-DOS komut penceresi) açıldıktan sonra imlecin olduğu yere şunu yazın ve enter'a basın :
''adb.exe sideload update_nexus.zip''

12) Bu noktada bir işlem çubuğu görüntülenecektir. İşlem çubuğu %100'ü gösterdikten sonra söz konusu işlem tamamlanacaktır. Tabletinizi ''reboot system'' seçeneğini seçerek yeniden başlattıktan sonra Android 4.2.2'nin tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Süreç ile ilgili sorularınızı yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin. 

 

Fotoğraflar: AndroidPIT

1 Share

8 comments

Yeni yorum yaz:
 • merhaba bırsey sormak ıstıyorum galaxy nexus 4.2 guncelleme yazınızla alakalı adb ve fastboot u ındırın ve kurun dıyorsunuz fakat ındırıyorum ama kurmayla ılgılı bırsey goremıyorum bır dızı dosya var bıde telefonum 4.1.1 dırekt gecıs yapabılırmıyım 4.2 ye bu konularda yenıyımde yardım edebılırmısınız

 • Ses açıp kapama tuşu ile açma kapama tuşuna bastığımda odim mode açılıyor fakat ses tuşlarıyla değiştiremiyorum .. Downloading yazıyor android mankeninin resmide var ama ses tuşlarıyla recovery mode a getiremiyorum .

 • yok mu yardım ? Ölü siteye denk geldim sanırım. Teşekkür ederim yinede.

 • merhaba ben bu işlemi yapamıyorum telefonum rootlu vs değil aldığım gibi rootlamadan deyince deneyim dedim recovery mode seçiyorum kırmızı robot çıkıyor ama recovery menüye giremiyorum olmuyor bi süre sonra kendi kendine yeniden başlatıyo yardım ederseniz sevinirim. Kolay gelsin. Bu arada telefonum Galaxy nexus sürüm 4.1.1.

 • toygun 07.Mar.2013 Link to comment

  teşekkürler

 • Sakincali degil mi?

 • Volkan E. 15.Şub.2013 Link to comment

  OTA güncellemesi Amerika'da dağıtılmaya başlandı. Onun bize gelmesini beklemeye gerek kalmadan yukarıdaki yazının içeriğindeki dosyaları indirerek ve de sıralı adımları takip ederek manuel olarak güncelleme yapılabiliyor Sezer

 • OTA guncellemesi gelmedi mi ki manuel olarak kuruyorsunuz?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!