This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
10 Shares 6 comments

Galaxy Note 2'nin S-Pen Kaleminin En İyi 10 Özelliği ve Kullanımı

Canavar donanımsal özellikleri ve de dev ekranı ile dikkat çeken Samsung Galaxy Note 2 ile geçirdiğim haftasonu sonrasında bence bu cihazın sahip olduğu en acaip özellik olan S-PEN kalem ile yapılabilecekleri Galaxy Note 2 sahibi olan ya da almayı düşünen okuyucularımız için özetlemek istedim. Samsung Galaxy Note'nin S-Pen isimli özel kalemi yapılabilecekler saymakla bitmeyeceği için ben okuyucularımıza özel olarak bence en çok ön plana çıkan 10 özelliğin üzerinde durmaya karar verdim.

 

 

AndroidPIT ofisine Samsung tarafından deneme amaçlı gönderilen Galaxy Note 2 bana geçtiğimiz haftasonunu adeta zehir etti. Zira bu cihazı kurcalamaktan buluşmam gereken insanları ekerek tüm vaktimi evde dört duvar arasında geçirmeye mahkum ettim kendimi.

Lafı daha fazla uzatmadan hemen yeni Galaxy Note 2'nin özel kalemi S-Pen ile yapılabileceklere geçelim.

Galaxy Note 2'i sağladığı hoş kullanım ile sloganındaki iddasının arkasını dolduruyor

 

1) S Pen View Özelliği:

Cihazın sağ alt kısmında yer alan S Pen kalemi kolayca yuvasından çıkartılıp tekrar yerine geri sokulabiliyor. S Pen'i ekrana değdirmeden 1-2 cm yukarıdan tuttuğunuz zaman kalemin ucunun ekran üzerine bir izdüşümünü göreceksiniz. Elektronik kalem üzerinden bir lazer çıkırmıyor muş hissiyatı veren bu özellik sayesinde ekranda hedef almak istediğiniz noktaları çok rahat bir şekilde görüntülemek mümkün.


2) Sağa/Sola Çizilen Ok İşaretleri ile Ekran Üzerinde İleri/Geri Gitme:

Herhangi bir anda Galaxy Note 2 ekranı üzerinde S Pen elektronik kalem ile sağa ya da sola doğru bir ok işareti çizildiğinde (çok muntazam olmasına hiç gerek yok, cihaz benim çizdiğim çok kötü okları bile rahatça algıladı) bir ileri ya da gerideki ekrana gitmek mümkün oluyor. Başlangıçta biraz gereksiz gibi gözükmekte olan bu özelliğe alıştığınızda bir daha bırakmanız zor benden söylemesi..


3) S Pen Elektorik Kalem ile Ekran Görüntüsü Almak:

S Kalem ile ekran görüntüsü nasıl alınır? Bu sorunun cevabını bulmak çok kısa biz zamanımı aldı. Yapmanız gereken tek şey parmağınızı S Pen'in ya tarafında yer alan özel düğmeye basılı tutmak ve ekran üzerinde 2 saniye beklemek. Eliniz bu tuşa basılı bir kaç saniye bekledikten sonra alınan ekran görüntüsü otomatik olarak galeri üzerinde ekran görüntüleri klasörüne kaydediliyor.

4) S Pen Elektorik Kalem ile Seçilen İmajın Ekran Görüntüsünü Almak:

S Kalem ile ekran görüntüsü alma işlemini özelleştirmek mümkün. Bu anlamda yapılması gereken ekran üzerinde seçilmek istenen alanın etrafında yer alan sınırları belirlemek oluyor. Seçmek istediğiniz alanın etrafını çizme konusunda herhangi bir geometrik sınırlamanız bulunmuyor. Yani ister kalp çizin ister bir yuvarlak. Aşağıda yer alan ekran görüntülerine göz atarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsiniz.

 

S Pen Elektronik Kalemi kullanarak ekran görüntüsü almak adeta çocuk oyuncağı

 

Ekran görüntüsü almak istediğiniz objenin çevresini dönmeniz yeterli

5) S Pen Elektorik Kalem ile Metin Seçmek ve Düzenlemek

S Kalem ile ekran üzerinde görüntülenen metnin bir noktasında düzenleme yapmak istendiği takdirde yapılması gereken işlem basit: S-Pen'in yanında yer ala tuşa basarak düzenlemek i stediğiniz ilgili satıra gidin ve de üzerinde oynama yapacağınız kelimelerin altını çizin. Sonrasında tüm gerekli düzenleme seçeneklerinin görüntülendiğini göreceksiniz.

S Pen elektronik kalem ile metinler üzerinde düzenlemek yapmak çok kolay

 

6) S Pen Elektorik Kalem ile Hızlı Komut Penceresi Açmak

S Kalem elektronik kalemin yan tarafında yer alan tuşa basılı olarak ekran üzerinde aşağıdan yukarıya bir ok çizdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran görüntüsünde yer alan 'quick command' yani 'hızlı komut' seçeneği çıkıyor.

 

S Pen elektronik kalemi yukarı kaydırınca karşınıza çıkan hızlı komut penceresi

 


7) S Pen Elektorik Kalem Alarmı: S Pen Keeper

Çok ilginç özelliklerden bir tanesine geldik.. Yeni Galaxy Note 2 üzerinde yuvası olan S-Pen elektronik kalemi yerine koymayı unuttuğunuzu varsayalım. Bu ve benzer durumlarda S Pen Keeper özelliği devreye girerek size S Pen elektronik kalemin yuvasında olmadığını hatırlatıyor. Alarm kullanıcıya titreşim ve ses olarak iletiliyor.


8) S Pen Elektorik Kalem ile El Yazısının Bilgisayar Yazısına Dönüşmesi

Galaxy Note 2'nin 'Handwriting' yani 'El Yazısı' özelliği sayesinde ekran üzerinde S Pen elektronik kalem ile yazılanlar işletim sistemi tarafından otomatik olarak algılanıyor ve de bilgisayar yazısına dönüştürülüyor. Aşağıda kendi denemelerimden bir tanesinin ekran görüntüsünü görebilirsiniz.

 

 S Pen Elektronik Kalem ile aşağıdaki siyah bölgeye yazdıklarınız yukarıda bilgisayar yazısına dönüşüyor


9) Galaxy Note 2 Paper Artist Foto Düzenleme Özelliği

Bu özellik aslında doğrudan Galaxy S Pen'in kullanımı ile alakalı olmasa da elektronik kalem kullanıldığında çok hoş olan bir uygulama. Bir fotoğraf filtresi olan Paper Artist uygulaması ile çektiğiniz fotoğrafları adeta bir karikatür edasında paylaşmak mümkün. Aşağıda AndroidPIT Berlin ofisindeki masamı çektiğim bir fotoğrafın Paper Artist özelliği ile düzenlenmiş halini görmektesiniz.

 

AndroidPIT  Berlin Ofisi'nde yeni bir güne başlarken

 

10) Galaxy Note 2 ile Gelen S Beam Özelliği

Yine S Pen konseptinin dışında yer alan S Beam özelliğini Galaxy Note 2 hakkında bu kadar detaylı bir yazı içerisinde geçirmek istedim. Samsung telefonlar arasında telefonları birbirlerine dokundurarak dosya paylaşımı imkanı veren S Beam özelliğinin Galaxy Note 2 üzerindeki çalışma performansında gözlemlediklerime kısaca değinmek istiyorum

1. Samsung Galaxy Note 2 ile Galaxy S3 arasında S Beam üzerinden veri transferi: Hem Galaxy Note 2'den Galaxy S3'e hem de S3'den Note 2'ye sorunsuz bir şekilde ver, transferi yapılabilmekte.

2. Samsung Galaxy Note 2 ile Diğer S Beam özellikli Samsung telefonlar arasındaki veri transferi: Galaxy Note 2'den diğerlerlerine veri transferi bir türlü gerçekleşemedi. Fakat Galaxy Nexus ve Galaxy S2'den Galaxy Note 2'ye veri transferinden herhangi bir sıkıntıya rastlamadım.

Sonuç

Galaxy Note 2 her yönü ile gerçekten çok heyecan verici bir cihaz. Günlük hayatında HTC Nexus One akıllı telefon ile Nexus 7 tablet bilgisayarı aktif bir şekilde kullanan bir Android meraklısı olarak Galaxy Note 2'nin bana her iki cihazında sunmuş olduklarını yeterince sağladığına şahit oldum. S Pen elektronik kalemler ile yapılabilecekleri de bunun üzerine eklediğimde kendimi çok yakın bir zaman içerisinde Galaxy Note 2'ye geçiş yapmış olarak hayal edebiliyorum. Umarım yukarıda maddeler halinde saymış olduğum özellikler Galaxy Note 2'yi merak eden ve de satın almayı düşünenler için faydalı olabilmiştir. Bu arada halihazırda Galaxy Note 2 kullanıcısı olanlar da yazıp çizdiklerimden yeni bir şeyler öğrenebilmişlerse ne mutlu bana.

 

Fotoğraf & Ekran Görüntüleri: V.E / AndroidPIT

 

Dipnot: S-Pen kalemli cihazlar için özel olarak geliştirilen SPenBoard Switcher uygulaması hakkındaki yazımızı okumak için buraya tıklayınız

10 Shares

6 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!