This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Android dünyasında genel olarak heyecansız geçen yaz mevsiminin ardından herkes Samsung'un 4 Eylül'de tanıtacağı Galaxy Note 3'ü bekliyor. Ancak şu ana kadar cihazla ilgili o kadar çok dedikodu çıktı, o kadar çok sızıntı fotoğraf ve bilgi yayınlandı ki, Samsung'un genel tavrı da hesaba katıldığında, Note 3'ten çok büyük bir sürpriz, kimsenin aklına gelmeyecek mükemmel bir özellik beklememek gerekiyor. Belki yazılım cephesinde karşımıza ilginç bir şeyler çıkabilir ama bunun dışında Samsung muhtemelen dedikoduları doğrulayan bir cihaz çıkaracak. 

galaxy note 3 knockoff
 Çinli bir kaynağa göre Galaxy Note 3 böyle görünecek. © mtksj

Şimdi isterseniz, şu ana kadar çıkan dedikodulara bir göz atarak bizi nasıl bir cihaz bekliyor bakalım: 

İşlemci 

Piyasaya henüz çıkmamış olan cihazlarla ilgili geçtiği isabetli haberleriyle tanınan bir kaynak olan ETNews'in haberine göre, Samsung ilk planda üreteceği 4 milyon parti cihazında Snapdragon 800 işlemci kullanırken, daha sonra üretilecek olan Note 3'lerin ise sadece yüzde 20-30 kadarında kendi ürettiği iExynos 5 Octa (5420) işlemciyi kullanacak. Bunun da Galaxy S4'teki 5410'a kıyasla performans artışı getirmesi bekleniyor. Ayrıca muhtemelen Samsung'un kendi çiplerini üretmekte yaşadığı kimi sorunlar yüzünden, tıpkı S4'te olduğu gibi Note 3 de iki farklı işlemci takımıyla piyasaya çıkacak. 

Renkler

Samsung'tan sızdırdığı haberlerle tanınan bir başka web sitesi Sammobile'a göre ise Note 3 başlangıçta sadece iki renk seçeneğiyle, yani siyah ve beyaz olarak piyasaya sürülecek. Aynı kaynak cihazın piyasaya çıkış tarihi olarak yılın 36. haftasına, yani 2-8 Eylül tarihlerine işaret ediyor ki, bu cihazlarını tanıtımdan hemen sonra piyasaya süren Samsung açısından sürpriz bir gelişme olmayacaktır. Diğer yandan Note 3'ün Ekim ayında pembe (evet pembe) bir versiyonunun da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Bu renk seçimini biraz abartılı bulabilirsiniz ama Galaxy S4'in Tayvan ve ABD'de pembe bir versiyonunun satılmakta olduğunu hatırlatalım. 

pink twilight galaxy s4
İşte o pembe S4. Ne yazık ki henüz Türkiye'de yok... / © Samsung

Tasarım

Tasarım konusunda ise aldığımız en önemli bilgilerden birini Almanca edisyonumuzun okuyucularından Sebastian'a borçluyuz. Zira bu okuyucumuzun dikkat çektiği Çin kaynaklı haber ve fotoğrafda,  Note 3'ün bir prototipi ya da belki Çin yapımı bir replikasını görmek mümkün. Eğer söz konusu fotoğraf gerçekten Note 3'ü gösteriyorsa, Samsung kendi tasarım çizgilerinden pek şaşmamış demektir, ki bu da Güney Kore şirketini bu konuda fazla muhazafakar ve sıradan bulanların hoşuna gitmeyecektir. 

1 Share

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • Lte bizde yok kardesim ne yazikki. O kadar telefon onlarin imkaniyla kisa surede olur ama bizde en az 10 yil :)

  • e-mcani 23.Ağu.2013 Link to comment

    ayrıca, bu 4G/LTE modeller de geriye dönük olarak 3G teknolojisini desteklemiyor mu? tüm dünyada tek bir versiyon olarak LTE destekli modeli satışa sunsalar çok daha iyi olacak, zaten Türkiye'de de LTE hatta LTE-A çalışmaları hızlı bir şekilde ilerliyor. muhtemelen 1,5-2 sene içinde kullanıma sunulur... üretici firmalar için, 3G modeller daha az maliyetli ise böyle bir politika uyguluyorlardır. ama bizimde bu işin muhatabı kimse (GSM operatörleri,teknoloji mağazaları vs...); Türkiye'de LTE cihazların talep edildiği yönünde geridönüş sağlayamazlar mı üretici firmalara... Ki zaten Türkiye'de 3G teknolojisi henüz yokken, ellerimizde 3G destekli cihazlar vardı... Aynı şekilde henüz bu altyapı hazır olmasa da yakın zamanda sunulacak zaten hizmete... Kendi kendime söyleniyorum ama... birileri el atsa iyi olurdu...

  • e-mcani 23.Ağu.2013 Link to comment

    4 milyon adet note 3'ün üretimi ne kadar sürede tamamlanır :D tabi ki üretimi zaten başlamıştır da, bu konuda bir tahmininiz varmı? yani; idda edildiği gibi 8 eylül gibi dağıtımına başlanırsa cihazların, "Exynos" işlemcili modelin Türkiye'de satışa çıkması ne kadar gecikir, eylül sonu ekim başı gibi mi? yoksa daha ileri tarihler mi?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!