This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

İşte Galaxy Note 3: Video ve ayrıntılı inceleme!

Samsung bugün Berlin'de düzenlediği bir etkinlikle uzun zamandır merakla beklenen cihazı Galaxy Note 3'ü resmen tanıttı. Bizzat deneme şansı bulduğum cihaz Samsung'un bütün vaatlerini yerine getiriyor: Daha büyük ekran, daha iyi performans, daha iyi klavye opsiyonları ve S Pen özellikleri. Samsung tasarım anlamında da ciddi bir sürpriz yapmış, ama bu tüm kullanıcıları memnun etmeyebilir. Neyse lafı uzatmayalım, okuyup videomizi izleyin ve kendiniz karar verin: 

Not

Artı

 • Müthiş ekran
 • Eşsiz yazılım özellikleri (S-Pen bağlantılı)
 • Güçlü işlemci

Eksi

 • Suni deriden yapılma arka yüzey

Samsung Galaxy Note 3 Tasarım ve İşçilik

Note 2'nin 5,5 inçlik ekranından 5,7 inçe terfi etmesine rağmen Samsung yeni fabletinde daha kompakt, ince ve dar bir kasa inşa etmeyi başarmış. Şirket ayrıca bu telefonla birlikte Note serisinin ilk cihazlarından bildiğimiz daha köşeli tasarım anlayışını yeniden benimsemiş görünüyor. 

Genel olarak bakıldığında, Note 3'ün önden görünüşü oldukça klas. Ama telefonu çevirip arkasına bakınca biraz yüzüm düştü. Zira Samsung her zamanki parlak plastik malzeme yerine, pil kapağına yapışık olarak gelen bir çeşit suni deri kullanmış. Kapağı çıkarınca elimizde kalan Kore'den iyi bildiğimiz kağıt inceliğinde ve esnek bir malzeme. 

note3 note2 back makro02
Cihazın arkasındaki suni deri herkesin hoşuna gitmeyebilir. / © AndroidPIT

Bu konunun üzerinde çok da durmak istemiyorum, zira tasarım dediğiniz biraz da kişisel zevk meselesidir. Ama yine de diğer birçok markanın bu konuda Samsung'tan daha iyi olduğunu kabul etmek lazım. Mesela Note 3'ün direk rakibi Sony Xperia Z Ultra, tasarım açısından bence çokd aha iyi bir telefon. 

Samsung Galaxy Note 3 Ekran

Note 3'ün ekranı ise tam teşekküllü. Full HD özelliği ve 1.920 x 1.080 piksel çözünürlük bir yana, ekran açık biçimde Note 2'in ekranından daha parlak görünüyor. Bu cihazlar Internet'te bir şeyler okumak ya da YouTube videosu izlemek bir zevk. Kalite açısından Note 3'ün ekranı Galaxy S4'le kıyaslanabilir, ama ondan daha büyük oluşu da belli bir fark yaratıyor. 

note3 note2 vergleich
Note 3 (soldaki), serinin bir önceki cihazı olan Note 2'den daha parlak görünüyor. / © AndroidPIT

Samsung Galaxy Note 3 Yazılım

Note 3'de Samsung, yeni bir kişiselleştirilmiş ana ekran imkanı sunuyor. Ana ekrandayken yeniden ana ekran tuşuna bastığınızda, o bildik arayüz ortadan kalkıyor ve büyük mozaikler halinde Internet sitelerinden derlenmiş yazılar çıkıyor karşınıza. Tabii ki bu mozaikleri kendi zevklerinize göre kişiselleştirebiliyor, yatay hale getirebiliyor ya da çeşitli sitelerden gelen yazıları sosyal medya kanallarınızdan gelen haberlerle değiştirebiliyorsunuz. Genel olarak HTC'nin Bilnkfeed arayüzüne benzeyen bu özelliği ben şahsen biraz yararsız bulsam da, sevenleri mutlaka olacaktır. 

Samsung'un yaptığı sunumda Note kullanıcılarının özellikle iki konuya önem verdiği ve şirketin bu doğrultuda bazı iyileştirmeler yaptığı da açıklandı. Bu konular yazı yazma ve çoklu görev seçenekleriydi. Yazı konusundaki yeniliklerden biri sağ alttaki kalemi çıkardığınızda Samsung'un "Air Command / Hava Komutu" adını verdiği yeni bir menünün açılması. O anda hangi uygulama çalışıyor olursa olsun, karşınıza baş parmak büyüklüğünde bir yarım daire çıkıyor ve size bei farklı seçenek sunuyor. Şimdi bu seçenekleri kısaca inceleyelim: 

note3 air command
"Air Command" / © AndroidPIT

Action Memo / Anında Not

Bu özelliği kısaca hemen tıklayıp, anında not alma özelliği olarak niteleyebiliriz. Bu notları daha sonra bir kontekst menüsü üzerinden düzenleyebiliyor, email ya da SMS olarak gönderebiliyor ya da başka uygulamalarda kullanabiliyorsunuz. Sözgelimi bir adres yazdıysanız bu hemen Google Maps'de bir yer ikonu olarak gösteriliyor, telefon numarası ise doğrudan sizi rehbere yönlendiriyor. Yaptığım kısa testte telefon numarası aynen söylendiği gibi oldu ama Berlin'de bir adres olan "Möckerstraße 10" yazdığımızda cihaz bana Google Maps üzerinde ABD'de yer alan bir yer gösterdi. Muhtemelen yazdığım harfleri yanlış anladığı için. 

Ayrıca diyelim ki harita uygulaması açıkken ya da SMS uygulamasına iken, sistem arayüzünün üstünde yer alan küçük bir ikon sayesinde Action Memo dairesine her daim erişiminiz bulunuyor. 

galaxy note 3 action memo
Action Memo, birçok interaksiyon imkanı sunan bir not alma uygulaması. / © AndroidPIT

Scrapbook / Karalama Defteri

"Scrapbook" özelliği ise kullanıcının ekrandaki içeriği kesip, ilave bilgilerle etiketlemesine ve daha sonra kullanmak için saklamasına yarayan bir uygulama. Ayrıca farklı kaynaklardan bilgileri de bir araya getirebiliyor. Örneğin diyelim ki fotoğraf makinası almak için Canon'un sayfasında geziniyor ve istediğiniz makinayı işaretleyip Scrapbook işlevini kullanarak "Fiyatına bak" yazıyorsunuz ve işlem tamam! 

Screen Write / Ekrana yazma

Bu ise bir ekran görüntüsünün üzerine notlar almanızı ve bunu daha sonra kullanmak üzere kaydetmenizi sağlayan bir özellik. 

galaxy note 3 scrapbook
Scrapbook, bir dizi farklı kaynaktan bilgi topluyor. / © AndroidPIT

S Finder / S Bulucu

S Finder'a dokunduğunuz anda arama fonskiyonu açılıyor ve Samsung burada da ekstra bir özellikle geliyor. Aratmak istediğiniz kelime sadece Internet ve cihazın içinde değil aynı zamanda aldığınız notlarda ve diyelim ki fotoğraflarınız gibi telefonun içindeki diğer dosyalarda da aranıyor. 

Pen Window / Kalem Penceresi

"Air Command" menüsünün en sağında gördüğümüz bu seçenek, aktif ekran görüntüsünün üzerine binen ikinci bir uygulama açmanıza yarıyor. Üste binen bu pencerenin büyüklüğünüm kalemle sağ köşesinden çekerek kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Belki ilk bakışta anlamsız görünebilir, ama bu aslında çok fazla kullanım alanı olan bir opsiyon. Sözgelimi, bir e-posta yazarken hesap makinasını açabilir ya da Hangouts'ta arkadaşlarınızla konuşurken bir video izleyebilirsiniz. Ekranın büyüklüğü ve çözünürlüğü de bu işlevin pratik kullanımını son derece kolay kılıyor. 

galaxy note 3 pen window
Aynı anda hem Internet'ten bir şeyler okumak, hem de bir YouTube videosu seyretmek mümkün. / © AndroidPIT

Samsung Galaxy Note 3 Performans

Samsung, çoklu pencere fonskiyonunu da bu cihazda bir hayli iyileştirmiş. Note 3'de sık kullanılan çoklu pencere kullanımlarını (örneğin e-posta ve resim galerisi kombinasyonu) kaydedip, ekranın solundaki çubuktan bunlara hızlıca ulaşmak mümkün. Ayrıca çek&sürükle yöntemiyle bu pencereler arasında içeriği kolayca taşımak da mümkün. Örneğin üstte galeriyi, altta e-posta penceresini açıp, arkadaşınıza göndermek istediğiniz fotoğrafı çekip sürükleyerek anında bu işi yapabiliyorsunuz. 

Aynı anda çalışan uygulamalar fikrine dayalı bu yepyeni yazılım özelliklerine bakınca insanın aklına gele ilk soru elbette cihazın işlemcisinin buna gücünün yetip yetmediği. Bu sorunun cevabı ise olumlu. Note 3'de aynı anda çalışan uygulamalarda herhangi bir hız sorunu yaşanmadığı gibi, çoklu pencere ya da "Air Command" gibi işlevler de performans açısından gayet sorunsuz çalışıyorlar.  

galaxy note 3 multi window
Çoklu pencere özelliği sayesinde sürükle & bırak seçeneğini kullanabiliyorsunuz.  / © AndroidPIT

Note 3, tıpkı S4'de olduğu gibi iki farklı işlemci opsiyonuyla piyasaya sürülecek. Cihazın 3G versiyonunda Samsung'un sekiz çekirdekli Exynos 5420 (1,9 Ghz) işlemcisi bulunurken, 4G versiyonunda ise Qualcomm Snapdragon 800 (2,3 GHz) işlemci olacak. Her iki modelin sistem RAM'i de 3 Gigabyte olacak. Benim test için kullandığımız cihazda Qualcomm işlemci bulunuyordu. 

Samsung Galaxy Note 3 Kamera

Cihazın kamerası bir akıllı telefondan beklenen ortalama fotoğraf kalitesini tutturabilecek kalitede görünüyor. (Ama özellikle düşük ışıklı ortamlarda Note 3'den fazla bir şey beklememek lazım.) 

Samsung Galaxy Note 3 Pil

Note 3'ü elime aldığım çok kısa süre içinde kamera ve pil performansını deneme şansım olmadı. O bakımdan şimdilik kaydıyla, cihazın teknik özelliklerini aynı serinin bir önceki telefonu olan Note 2'yle karşılaştırdığımız tabloyla yetinmek zorundayız. Pilin en azından serinin bir önceki cihazı kadar yeterli olacağını tahmin etmek güç değil. 

note3 usb 30
Note 3'ün ekstralarından biri de USB 3.0 girişi. / © AndroidPIT

Samsung Galaxy Note 3 Teknik Özellikler

  Galaxy Note 3 Galaxy Note 2
İşletim Sistemi Android 4.3, TouchWiz UI, S Pen Android 4.1.1, TouchWiz UI, S Pen
Ekran Super AMOLED HD, 5,7 İnç, 1.920 x 1.080 Piksel Super AMOLED+, 5,5 İnç, 1280 x 720 Piksel, 267 ppi
İşlemci Samsung Exynos 5420 Sekiz Çekirdekli, 1,9 GHz (3G) / Qualcomm Snapdragon 800 Dört Çekirdekli, 2,3 GHz (LTE) Samsung Exynos 4412, Dört Çekirdekli, 1,6 Ghz
Sistem RAM'i 3 GB 2 GB
Dahili Bellek 32 GB, microSD ile artırılabilir 16 GB, microSD ile artırılabilir
Bağlantı HSPA ya da LTE, WLAN, Bluetooth 4.0, HDMI (MHL), microUSB 3.0 HSPA, WLAN, Bluetooth 3.0, HDMI (MHL), microUSB
Kamera 13 MP 13 MP (Arka), 2 MP (Ön) 
Pil 3.200 mAh 3.100 mAh
Boyutlar - 151,1 x 80,5 x 9,4 mm
Ağırlık 168 g 183 g
Fiyat - 1243 TL (akakce.com, 04.09.2013)

Teknik açıdan cihazın getirdiği önemli bir yenilik veri transferini hızlandıracak olan USB 3.0 girişini bulundurması. Bu sayede Note 3, saniyede 60 yerine 500 MByte veri transferi vaat ediyor. Pratikte bunun böyle olup olmayacağını ise ancak cihaz piyasaya çıkınca görme şansımız olacak. 

Ayrıca, USB girişi eskisinden farklı görünse de, eski mikro USB kablolara da uyumlu olarak inşa edilmiş. 

Video

Video linki için tıklayın.

Son Söz

Note 3'le ilgili tek cümle edecek olsam, görevin başarıyla yerine getirilmiş olduğunu söyleyebilirim. Samsung çıtayı fazla yükseltmeden kendisinden bekleneni yerine getirmiş. Tabii bu aynı zamanda daha fazlasını yapabilecekleri anlamına da geliyor. Note 3 olduğundan çok daha güzel görünen bir telefon olabilirdi, ama buna kafayı takmak yerine Sony, LG ya da HTC'nin sunamadığı müthiş ekran ve yazılım özelliklerine konsantre olmayı tercih ediyorum. Zaten Samsung kendisinden beklenen cihazı üretip satışa sunduğunda, bunun gerçek hayattaki tercümesi satış rekorları ve dünya çapında bir cihaz oluyor. Sonuçta başa dönüyoruz. Aslında daha iyisini yapmak mümkün ama kimse bunu yapmıyor. 

5 comments

Yeni yorum yaz:
 • Arkadaslar hepinize Merhaba. Ben Note 3 kullaniyorum. Bir kac gun once telefonuma Battery Doctor ve Clean Master yukledim. Telefonuma zarar verirmi? Birde bu günlerde el fenerim calismiyor :(( ne kadar denedim widget ve programlar yukledim ama olmadi. Lutfen yardim

 • Aşırı memnunum ben bu cihazdan :D qualcomm versiyon :D

 • riza 17.Eyl.2013 Link to comment

  Ayne. Note 2 ye güncelleme vermesini bir daha bekleyeceğim. Sadece bu yüzden bir sonraki telefonum kesinlikle samsung olmayacak. O da yavşak nokia gibi olmaya başladı.

 • Note 2 ile Note 3 arasinda kiyaslama yapıldığı alanda bir hata yapılmış Note 2 nin kamerasi 8 megapiksel 13 megapiksel değil. Ve samsungun çok büyük eksikliği bu kdr önem vererek piyasaya bir cihaz sunuyor ama bu cihazın serisini şuana kdr elinde taşıyan ve ciddi oranda da satış yapmış olan Note 2 ye Androidin 4.3 versiyonunu sunmamis olmasi. S4 ü çıkardı S3 e 4.2 guncellemsini verdi ve simdide 4.3 ü de verecekmis. Gerçekten çok yazık değer ve kalite olarak daha üstün olan note 2 yi bu şekilde birakmalari. Bu sayede kullanıcılarıda samsung ürünlerine küstürmüş oluyorlar...

 • Araz 05.Eyl.2013 Link to comment

  samsung bu kez de başardı

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!