This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
5 Shares 27 comments

Galaxy S2 İçin Manuel Android 4.1.2 Güncellemesi

 Samsung Avrupa'da İspanya'dan başlayarak Galaxy S2 telefonlar için Android 4.1.2 güncellemesini dağıtmaya başladı. İlgili güncellemenin şu an itibariyle Türkiye'ye uğraması zor gözüküyor. Galaxy S2 için Android 4.1.2 güncellemesinin OTA (yani otomatik güncelleme) formatındaki gelişini beklemek istemeyenler için manuel olarak kurulumu anlattığımız bu yazımızın içeriğinde Odin kullanarak flaşlama işlemlerinin detaylarını ve de gerekli tüm dosyaları bulacaksınız.

Ön Hazırlık: Güncellemede İhtiyacınız Olan Dosyaları Buradan İndirin

Galaxy S2 telefonunuzun mobil işletim sistemini Android 4.1.2'ye yükseltmek için ihtiyaç duyacağınız dosyaları AndroidPIT sunucusu üzerinden indirebilirsiniz. Güncelleme işlemlerinizde aşağıda yer alan adımları takip ederken ihtiyaç duyacağınız dosyalar şu şekilde

Samsung Galaxy S2 için Android 4.1 Jelly Bean Custom Rom Yükleme İşlemleri

Uyarı

Samsung Galaxy S2 cihazınızda Cyanogen Mod 9.1 kullanmıyorsanız muhtemelen ROM yüklemesi sonrasında bazı kişisel verileriniz silinebilir. Bu bağlamda aşağıdaki adımlara geçmeden önce mutlaka telefonunuz içerisinde yer alan bilgileri backup yaparak yedeklemeyi ihmal etmeyin. Bu noktada Ultimate Backup Tool'u kullanabilirsiniz.

Custom ROM yüklemesi işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi risklere yol açabilir. Bu anlamda bu forum girişi kapsamında anlatılanların Galaxy S2 cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları atınız. AndroidPIT'in tüzel ve de benim özel kişiliğim herhangi bir sorun için bu bağlamda sorumlu tutulamaz

Bu arada bu yazının Galaxy S2 GT - i9100 kodlu akıllı telefona yönelik olduğunun altını bir daha kalın bir kırmızı çizgi ile çizmek isterim.

1.Adım

Odin'i bilgisayarınıza indirin ve dilediğiniz bir isimle yaratacağınız bir klasörün (Örneğin: S2_Güncelleme) içerisine atın. 

2. Adım

Telefonunuzu kapatın. Cihazınızı 'Recovery Modu'na getirin. Galaxy S2'yi Recovery Modu'na getirmek için Açma Kapama + Home (Menü) + Ses açma tuşlarına aynı anda uzunca basın. Bu işlem sonunda arka fonda bir Android robotu olan seçeneklerin ekranda belirdiğini göreceksiniz.

3. Adım

Karşınızda çıkan ekran üzerinde ''ses açma'' ve ''ses kısma'' tuşları ile seçenekler arasında ilerleyebilir ve de ''açma-kapama'' tuşu ile seçim yapabilirsiniz. Bu adımda seçmeniz gereken seçenek  ise ''wipe data / factory reset'' oluyor. Sonrasında karşınıza çıkan ekranda ''Yes'' seçeneğine tıklıyarak resetleme işlemini gerçekleştiriyorsunuz.. Aynı süreci ''wipe cache partition'' seçeneği için de gerçekleştiriyorsunuz. 

4. Adım

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra "reboot system now" seçeneğini yine açma-kapama tuşuyla işleme koyarak Galaxy S2 cihazınızın yeniden başlatılması komutunu veriyorsunuz. 

5. Adım

Telefonunuzu tekrar kapatın

6. Adım

Telefonunuzu açarak, cihazınızı ''Download Modu''na getirin. Galaxy S2'yi ''Download Modu''na getirmek için ''Açma Kapama + Home (Menü) + Ses Kısma'' tuşlarına aynı anda uzunca basın. Karşınıza ''Downloading'' ibaresi çıkacak.

Uyarı: Bu adımda arka fonda Kies'in çalışmadığına emin olmanız gerekiyor. Bu noktada size Task-Manager yani Görev Yöneticisi'nden çalışan programları kontrol etmenizi öneriyorum

7. Adım

Bilgisayarınızda Odin'i başlatın

8. Adım

Yukarıda yer alan ekran görüntüsü üzerinde ''PDA'' nın yanında yer alan pencereye şu (I9100XWLS8_I9100XXLS8_I9100FOPLS3_HOME.tar.md5) dosya gelecek şekilde seçim yapınız. Bu noktada ekran üzerinde yer alan ''Re-Partition'' seçeneğinin seçilmediğine emin olun.


Odin'i açtığınızda Start yani başlat tuşuna basmadan önceki görünüm böyle olmalı

9. Adım

Galaxy S2 ile bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı USB kablosu ile yapınız (Bu adımda kullandığınız USB kablosunun kaliteli olmasına dikkat ediniz. Samsung USB kablolarının bu tip işlemlerde sıkıntı çıkarabildiğine dikkat). Bağlantı yapıldıktan sonra sol üst kısmında yer alan  0: [COM13]  kutucuğun sarardığını göreceksiniz. Bu açıklamanın ''13'' olan uzantısının ''12'' olması durumu da söz konusu olabilir. Bu Odin'in S2 cihazınızı tanıdığı anlamına gelir.

10. Adım

Yukarıdaki ekran üzerinde  yer alan ''Start'' tuşuna basınız ve arkaya yaklaşınız. Bu adım sonrasında ilgili ekranın sol üst kısmında ''PASS'' isimli bir ibare görüntülenecek. Böylece Galaxy S2 telefonunuzu Android'in güncel sürümü Android 4.1.2'ye yükseltmiş olacaksınız.


Bu ekranı gördüğünüzde Galaxy S2'iniz Android 4.1.2'ye yükseltilmiş olacak

Eğer yukarıdaki adımların takibinde telefonunuz boot işlemleri sırasında uzun süre bekleme yaparsa sakın paniğe kapılmayın. Bu durum bu tip ROM'ların kurulumunda sık olarak karşınıza çıkabilecek bir durumdur. Bu tip durumlarda cihazınızın açma-kapama tuşuna uzun süre basılı tutarak telefonunuzu kapatın. Sonrasında ise birinci ve üçüncü adım arasını tekrar edin. 

 

 

Ekran görüntüleri: kwe / AndroidPIT

27 comments

Yeni yorum yaz:
 • Primer 23.Nis.2015 Link to comment

  Teşekkür ederim çok işime yaradı allah razı olsun

 • Volkan E. çok teşekkür ederim. Şu an kullanıyorım ve çok memnunum. Daha öncesinde, yani room'u atmadan önce 2.3.3 kullanıyordum ve uygulamalarda kısıtlama fazlasıyla vardı. Fakat şu an herşeyi s4 tadında kullanabiliyorum :) Hiç bir sıkıntı çıkmadan hallettim Elhamdülillah. Yalnız yüklemeden sonra 2 adet güncelleme yaptı, bi sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum. Karşılaşan arkadaşlarda telaşa kapılmasın. İlk güncelleme 21 MB, diğer güncelleme 91 MB kadar. Tavsiye: ikinci güncelleme yaptıktan sonra telefon açılırken biraz bekletebiliyor, sabırlı olun :)

  penah quliyev, Azeri kardeşimize ithafen yazıyorum. Kardeşim merak etme bi sorun teşkil etmiyor o yazılan. Bende de 0:[COM6] çıktı ve sorunsuz bi şekilde hallettim.

 • ne zaman cvp alabılırım lutfen acıl tesekkurler

 • cıhazım coktu samsung s ıkı ne yaparsam olmuytor faıl oluyor hep ne yapmalıyım acıl yardım acıl

 • Boot işlemi sırasında kaldı dedıgınız gıbı ancak benim android cokmustu ve recovery moda gecmiyordu sistem resetlemedim yani ben adım 6 dan itibaren basladım.ne yapmalıyım

 • teşekkür ederim 2 aydır aradığım konuyu buldum ve 10 dakikada hallettim elinize sağlık

 • s

 • ben simdi omni 4.4.2 kullaniyorum sifir kasma

 • hakcay 31.Ara.2013 Link to comment

  teşekkür ederim. emeğinize sağlık..

 • setup connection da kalıyor ve hiç bir ilerleme olmuyor ..

 • kardeş efs yi silmez değilmi bu rom

 • ercü 18.Nis.2013 Link to comment

  setup connection da kalıyor ve 20 dakka olmasına ragmen ilerlemiyor sorun nedir acaba telefonumu usb kablosu ile bağladım ve dowloading modunda bağladım ama bir türlü ilerlemiyor. com 8 di ve bağladıktan sonra com 9 a yükseldi. ama sonrasına gelmiyor programda

 • Elinize sağlık.

 • 4,1 ile 4,1,2 arasında fark varmı bnde suanda 4,1 var yukseltsem bı sorun olurmu?

 • hangisini yapıcam sasırdım kaldımmm

 • http://www.androidpit.com.tr/galaxy-s2-android-4-1- guncelleme burdaki mi yeni yoksa bu mu ?

 • selamun aleykum. men azerbaycandan yaziyorum azeriyim.arkadaslar butun islemi yaptim ama bi sorunla karsilasdim Odinin ID:COM yerine 0:(COM 8) YAZILDI birdeki PDA tusunu isaretledim ama karsisina hicbisey yazilmadi acaba sorun ne lutfen iki gundu yatamiyorum bana yardimci ola bilirmisiniz. mudriyetden rica ediyorum bana cevab verilsin

 • Arkadaşlar yapılan güncellemeden sonra çekilen fotoğraflarda iç içe geçmiş iki adat kurukafaya benzer şekil çıkıyor.Fotografı büyütünce belli oluyor. Karşılaşan varmı ?
  Teşekkürler

 • Teşekkürler kardeşim sayende S II "GT-9100G" modelinde de uygun rom u bularak senin anlattıklarını uyguladım ve güncellemeyi başardım an itibarı ile hiçbir sorun çıkmadı gayet güzel fransa romunu attım ama direk türkçe olara açıldı benim gibi S II GT-9100G modele sahip olanlar için de benim katkım olsun yol göstereyim adımları aynen uygulayınız tek fark rom u buradan değil G modele uyumlu olanı indiriyoruz http://www.sammobile.com/firmwares/#firmware adresine girip arama bölümüne 9100g yazmanız yeterli direk çıkıyor indirebilirsiniz Tekrar paylaşımın için teşekkürler kardeşim emeğine teşekkür etmek için sırf üye oldum yorum yazdım :)

Show all comments

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!