This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 76 comments

Galaxy S2 için Manuel Android 4.1 Jelly Bean Güncellemesi

Piyasaya çıktığı ilk günden beri tüm Dünya pazarlarında ve Türkiye'de çok popüler olan ve büyük satış rakamlarına ulaşan Samsung Galaxy S2 modeli akıllı telefon camiasının rootlanması ve custom ROM üklenmesi en kolay ve zahmetsiz olanlarından bir tanesi. Öncelikle şu an itibariyle (28.11.2012) Samsung Galaxy S2 için Türkiye'de en son resmi Android sürümü güncellemesinin Android 4.0.3 olduğunu belirtelim. Sammobile.com sitesi üzerinde yer alan Samsung Galaxy S2 için resmi Android güncellemesi dosyalarına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.. Android 4.1 Jelly Bean'in Samsung Galaxy S2 cihazlarına uyarlanması gerçekten çok uzun bir zaman aldı. Bu yazıya konu olan custom ROM'u kullanarak Samsung Galaxy S2'nizin Android sürümünü Android 4.1 Jelly Bean'e yükseltebilirsiniz.

Bu arada eğer Samsung Galaxy S2 cihazınızda Cyanogen Mod 9.1 kullanmıyorsanız muhtemelen ROM yüklemesi sonrasında bazı kişisel verileriniz silinecektir. Bu yazıya konu olan işlemleri gerçekleştirdiğimiz cihaz içerisinde ROM yüklemesi sonunda sadece fotoğraflar silinmedi. Bu bağlamda aşağıdaki adımlara geçmeden önce mutlaka telefonunuz içerisinde yer alan bilgileri backup yaparak yedeklemeyi ihmal etmeyin.

Custom ROM yüklemesi işlemlerinin doğru yapılmaması cihazınız için ciddi risklere yol açabilir. Bu anlamda bu forum girişi kapsamında anlatılanların Galaxy S2 cihazınız özelindeki uygulamalarından doğabilecek sıkıntıların sorumluluğunun size ait olduğunu göz önünde bulundurduktan sonra aşağıdaki adımları atınız. AndroidPIT'in tüzel ve de benim özel kişiliğim herhangi bir sorun için bu bağlamda sorumlu tutulamaz

Bu arada bu yazının Galaxy S2 GT - i9100 kodlu akıllı telefona yönelik olduğunun altını bir daha kalın bir kırmızı çizgi ile çizmek isterim.

Ön Hazırlıklar

Samsung Galaxy S2 için Android 4.1 Jelly Bean Custom Rom Yükleme İşlemleri

1) Odin dosyasını unzipleyin


2) I9100XXLSJ_I9100OXXLS1_OXX dosyasını unzipleyin


3) Odin'i başlatın


4) Cihazınızı 'Download Modu'na getirin. Galaxy S2'yi Download Modu'na getirmek için Açma Kapama + Home (Menü) + Ses kısma tuşlarına aynı anda uzunca basın

 


Yukarıda sayılan üç tuşa aynı anda bastığınızda ekranda bir uyarı penceresinin açıldığını göreceksiniz

5) Galaxy S2 cihazınızı USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın

6) Odin cihazınızı görene kadar bekleyin. Tanıma işlemi gerçekleştiğinde aşağıdaki ekran görüntüsünde de yakalayabileceğiniz üzere son üst köşedeki kutucuk açık mavi renge boyanacaktır.

 


Bazı Odin sürümlerinde sarı renkli olan kutucuk bu sürümde açık mavi renge sahip


7) Sıra geliyor Odin' e girilecek olan içeriği siteme tanıtmaya. Sırasıyla PDA, PHONE ve CSC başlıklarının kenarında görüntülenmesi gerekenlerin listesi aşağıdaki liste ve ekran görüntüsü üzerinde görüntülenmektedir.

- PDA: CODE_I9100XXLSJ.tar
- PHONE: MODEM_I9100XXLS6.tar
- CSC: CSC_HOME_OXX_I9100OXXLS1.tar


Sıralamada yanılmamanız çok önemli. O yüzden yukarıdaki eşleşmelere çok dikkat edin

8) Yukarıdaki liste ve ekran görüntüsünde yer alan bilgiler ışığındaki eşleşmelerin doğruluğunu kontrol edin...

 

9) Start tuşuna basın

 


Odin üzerindeki işlemleri takip edebilirsiniz


Galaxy S2'nin ekranı bu şekilde görüntüleniyor olmalı

10) Odin ekranı üzerinde aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi yeşil arka fon üzerinde PASS ibaresini gördüğünüzde işlemleriniz sonlanmış demektir.


İşleminizin sonra erdiğini gösteren ekran

 

11) Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra Samsung Galaxy S2'nin yükleme işlemlerini tamamlamasını beklemeniz gerekecek. Bu işlem yaklaşık 5 dakika sürebilir. O yüzden bu aşamada panik yapmanıza gerek yok.

Samsung'un resmi Android 4.1 Jelly Bean güncellemesi Türkiye'ye ne zaman gelir bilemiyorum ama bu yazıdaki adımları takip ederek Galaxy S2'nizi Ice Cream Sandwich'den Jelly Bean'e yükseltebilirsiniz.

Fotoğraflar: Q.Ducreux / AndroidPIT

76 comments

Yeni yorum yaz:
 • Selam abi ben galaxy s2 kullanıom yıldızkare8999yıldız8378kare olan kodu gırdı hıc bısey açıladı telinsesi açıldı busefer ses çırkın çıkıyor bunu geri eskisi gibi yapmak ıstıyorum service menuye gırıom audıo seceneqıne tıklıyorum ama o secenek açılmıyor ne yapmam lazım sızde sıtede gordum herşeyi biliyorsunuz hemen hemen bana bı yardımcı olursanız sevınırım cevabınızı beklıyorum teşekkür ederi .

 • volkan bey ben samsung galaxy s2g(9100g) modelini kullanıyorum bana göre rom varmı ?

 • slmlar kolay gelsin verdiginiz linkleri indirip sornsz bi şekilde güncelemeyi yaptım ama bi sorun oluştu oda ise şebeke sorunu gunceleme yaptıktan sonrra ağ isimleri veriyor ama baglanmıyor bana yardımcı olurmusuz iyi çalışmalar...

 • kardeş ben yaptım güzel hoşta pek sıklıkla ekran ı açınca donuyor ve bazen mesajlar gözükmüyor vede donuyor neden acaba ?

 • anlatım için teşekkürler dedikleriniz harfiyen yaptım telefon güncellendi hiç bir sıkıntı çıkmadı tekrar teşekkürler

  Darısı 4.2.1 in başına

 • kaç dakika sürüyor?

 • rom yapmak için şarjın en az % kaç olması gerekiyor?

 • Merhaba, Yukarıdaki anlatım ve yardımlarınızla Samsung S2'de 4.1.1 JB kurdum. Gayet de güzel çalışıyor. Ancak 4.1.1 kurmadan önce KIES yardımıyla yaptığım back up dosyası(sbu uzantılı) tekrar telefona geri yüklemeye çalıştığımda hata veriyor. Bu durumu nasıl aşabilirim? Eğer aşılamayacak bir sorunsa tekrar 4.0.4 versiyonuna nasıl dönebilirim? Acil yardımlarınızı rica ediyorum.

 • Galaxy S2 için Android 4.1 Jelly Bean OTA Güncellemesini Yükledim Ama Telefonum Tuş Kilidi Açarken Kitleniyor 7 saniye gibi bir süre Düzeliyor gene Msj Yazarken 3-5 saniye duraksıyor neden acaba Bilen Varmı ?

 • Merhaba,herhalde tlf üzerinde şu an orjinal 2.3.6 var kiese bağladığında yazılım yükseltmesini otamatik olarak görecek ve senden 4.0.4 e güncellemeni isticek bu yazılımı kiesten atrsan daha sonra odinden 4.1.2 yi yapabilirsin bi sıkıntı olmaz ben bi problem yaşamamıştım kolay gelsin...

 • cevaplarinizi bekliyorum simdiden tskr

 • slm kolay gelsin daha once telefonuma 4.0.4 yuklemisdim ve 2.3 donerken telefon tamamem coktu teli yapdirdim 2.3.6 yuklu simdi 4.1 yuklersem bi sorun olurmu bide

  kernel surumu 2.6.35.7-I9100XWKK2-CL726411 root@DELL88 #2


  ana bant I9100XXK14

  android surumu 2.3.6

  yapim numarasi GINGERBREAD.XWKK2

 • Az önceki yorumumda 2.3 dedim ama ilk önce kies den 4.0 a yükselttim aman bi yanlışlık olmasın...

 • S2 Telefonumu geçen hafta aldım ve tesadüf sitenize girdim ve 4.1.2 güncellemesini gördüm üzerindeki orjinal 2.3 dü sorunsuz bi şekilde kurulumunu yaptım..emeğinize sağlık teşekkürler..bazı yazılarda tlf yükleme moduna getiremediğinden bahsedilmiş(mert doğan) tlf normal kapat açarken ilk önce bir parmağını ses tuşuna bir diğer parmağını menü tuşuna ve bu iki uygulamayı hiç bırakmadan diğer parmağınıda güç düğmesine basılı tut ve işlem tamamlanacak daha sonra yukarda yazılanları uygulayınız...

 • arkadaşlar bu konu hakkında yardımcı olcak kimse yok sanırım bana. cihaza denilenleri aynı şekilde yaptıgım halde halen 4.0.4 sürümde değişen bişey olmadı... yardımcı olmayacaksanız söyleyin başka sitelere bakalım

 • Arkadaslar yaptim ama halen 4.0.4 anlamadim. İki kez yukledim hatta yine ayni 4.1.1 olmuyor

 • Yükseltmeyi sorunsuzca haletim.cihaz calişiyor.Yalniz telefonu her kapatigimda yeniden başlatiliyor.Bu sorunun çözümü varm?Yardimci olursaniz sevinirim.

 • Anladım. Peki ben nasıl yükseltebilirim ? Yol gösterirseniz çok sevinirim ?

 • @Kemal Zendeli:

  Son durum nedir?

 • @Mert Dogan:

  Bu güncelleme Android 4.0 üzerine kurulu olduğu için Android 2.3 (Gingerbread) numaralı bir işletim sisteminde denemizi tavsiye etmiyorum. Bu işlemlerin (Android 2.3 üzerine yukarıdaki Cutom ROM'u kurma) Fransızca başta olmak üzere AndroidPIT'in diğer ülke kullanıcılarında olumsuz sonuçlara yol açtığını biliyorum. Zaten gerekli uyarıyı yazının içeriğinde de görmektesiniz.

Show all comments

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!