This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
4 Shares 14 comments

Galaxy S3, Android 4.1.2'ye nasıl düşürülür?

Galaxy S3 sahiplerinin Android 4.3 güncellemesiyle ilgili yaşadığı birçok sorunun ardından,  bazı kullanıcılar güncellemeyi telefonlarına kurdukları için pişman olmuş durumdalar. Eğer siz de onlardan biriyseniz, telefonunuz yeniden Android 4.1.2 sürümüne indirmek mümkün. Herhalde bir cihazın Android versiyonunu düşürmek hiç bu kadar heyecan verici olmamıştı. 

androidpit samsung galaxy s3 software downgrade
S3 sahibisiniz, Android 4.3 güncellemesini yüklediniz, ama memnun değilsiniz? Kolayı var, 4.1.2'ye geri dönün! / © AndroidPIT

Telefonunuzdaki Android yazılımını düşürmenin aslında yükseltmekten çok da fazla farkı yok. Tek yapmanız gereken manuel olarak, en son güncellemeden önceki "firmware"i telefonunuza kurmanız. Ama bunun için önce Galaxy S3'ünüzdeki tüm dosyaları yedeklediğinizden emin olun, çünkü bu süreç sonunda bellekteki bilgiler de silinecektir. 

Bu işlem için ihtiyacınız olan şeyler Odin v3.09 sürümü ile S3'ünüz için gereken USB sürücüleri. Ayrıca Geliştirici Seçenekleri menüsünde "USB Hata Ayıklama"nın açık olduğundan da emin olmalısınız. 

AndroidPIT Odin3 v309
Odin'i kullanmanın hiçbir zorluğu yok. / © AndroidPIT/Odin

Bu aşamada ihtiyacınız olan şeyse cihazınız için gereken firmware, yani üretici yazılımı. İlgili üretici yazılımı, S3'ünüzün model numarasını girerek, teknoloji sitesi SamMobile'ın üretici yazılımları kısmından indirebilirsiniz. 

Adım adım yapılması gerekenler

 • İlgili yazılımı bulduktan sonra .zip dosyasını indirip bilgisayarınızda açın. Açtıktan sonra, ilgili klasörde bazı .tar.md5 dosyaları göreceksiniz.
 • S3'ünüzü kapattıktan sonra, ses kısma+ açma kapama ve ana ekran butonlarına aynı anda basarak cihazı "İndirme Modu"nda başlatın. 
 • Odin'i açıp telefonunuzu USB kablosuyla bilgisayara bağlayın. Odin programı cihazı tanıyana kadar bekleyin, Odin'de mavi bir kutu belirecektir. 
 • Odin'in Files/Dosyalar bölümünde, indirdiğiniz üretici yazılımının içindeki ilgili tar.md5 dosyalarını bulun. Açmış olduğunuz zip dosyasının içinde sadece bir adet böyle dosya varsa kendiliğinden ilgili yere gider. Birden fazla ise bunları Odin'deki ilgili kutucuklara sokmanız gerekiyor. 
 • "Repartition / yeniden bölme" kutucuğunun işaretli olmadığından emin olun. 
 • Başlat'a basıp bekleyin. İşlem sona erdiği zaman, S3'ünüz yeniden başlar ve elinizde o kâbus gibi güncellemeyi sanki hiç yüklememişçesine çiçek gibi bir cihaz tutarsınız. 

Eğer işlem tamamlandıktan sonra telefonunuz yeniden başlamazsa, Ses Açma + Açma Kapama + Ana Ekran butonlarına aynı anda basarak S3'ü "Kurtarma Modu"nda başlatabilir ve sonrasında Bilgi Temizliği/Fabrika Ayarları seçimini yaparak hafızada kalmış olan partisyonları temizlemeyei deneyebilirsiniz. Daha sonra Sistemi Yeniden Başlat seçimini yaparsanız sorun çözülmüş olacaktır. 

Biz yine de konuya hakim olmayan okurlarımıza bir uzmanın yardımı almadan bu işlemi yapmalarını önermiyoruz. Android 4.3 güncellemesiyle ilgili siz de sorunlar yaşıyorsanız, aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz. 

14 comments

Yeni yorum yaz:
 • Kolay gelsin daha önce android 5.0.2 yükledim sim kartını kullanamamaya başladım. Daha sonra 4.3 yükledim yine aynı sorun. Nasıl çözebilirim?

 • bende de aynısı oldu nasıl özebilirim yazdımcı olursanız sevınırım

 • Bunu daha basite indirgeyerek anlatırmısınız

 • metin 06.Nis.2014 Link to comment

  Arkadaslar bende.4.3 den 4.1.2 ye dusurmeye calistik imei atili telefonumda alt sürümü odinle kurdugumda imei gidiyor rahat 5-6 sefer denedim turkiye modem dosyasini flashlayinca geri geliyor ama sebeke gelmiyor. Normalde surum yukseltmelerimde ariza patch ile yaptığımda geliyordu düşürme yaptığım icin nedense arıza ise yaramıyor. Bir şekilde sebeke sorunu cozmem lazim. Simdi tele tekrar 4.3 yükledim 1 hafta gecti durmeye calismamdan 4.3 halen saygi ve sevgi sözcükleri ile anıyorum. :-) neyse uzun lafın kisasi bu konuda yardimci olacak bir arkadas var mi. tekrar kurma baska surum kurmayi denedim. Yok 4.0.4 e baktim fazla arastirmadim olmadi onu kurup asagidan yukari cikacam birde oyle deneyecem. Müsait bir zamanimda :-)

 • jey jey 06.Nis.2014 Link to comment

  hocam galaxy s3 aldım ama imei değiştirilmiş bir cihazmış 4.0 var üzerinde buna 4.1.2 turkey indirdim kurmak istiyorum fakat şebeke problemi olur diyorlar ne yapmalıyım ? yardım bekliyorum

 • emrunil 21.Mar.2014 Link to comment

  telefonum s3 daha önce 4.0 yüklüydü 4.3 yükledim ama cok kasıyor telefon mahfoldu. 4.1.2 yukluyorum ama seneke imei sorunu oluyor. acil yardım edin ya da başka ne yükleyebilirim bir fikir.

 • emrunil 21.Mar.2014 Link to comment

  arkadaşlar yükledim fakat şebeke gelmiyor acil yardımmm.

 • ben de 4.3 yükledim. benim şikayetim klavyesi. artık benim yazdığım hiç bir kelimeyi kaydetmiyor haliyle de hatırlamıyor. eski sürümde yazdığım bir cümleyi sırasıyla hatırlardı. şimdi :) için bile tek tek uğraşmak zorunda kalıyorum. eski sürüme düşürmeden de halledilebilir mi.

 • 4.3 yüklemiştim sonra 4.1.2 ye dönmek istedim. 4.1.2 yi yükledikten sonra imel silindi. şebeke fala n yok. tekrar 4.3 ü yükledim düzeldi. sizce nasıl bu sorunu çözebilirim.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!