This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Galaxy S3 ekran hassasiyet testinde iPhone 5s ve 5c'yi geçti

Dokunmatik ekran hassasiyetiyle ilgili testlerde Samsung Galaxy S3, piyasaya yeni çıkan iPhone 5s ve iPhone 5c'ye fark attı. Söz konusu deneylerde Samsung'un bir önceki amiral gemisi modeli olan S3'ün dokunmatik ekranının yeni iPhone telefonlara oranla hassasiyetinin ekranın tamamına yayıldığı ortaya konuldu. 

5sS3TouchscreenTest
S3'ün üstünlüğünü gösteren fotoğraf! / © OptoFidelity

Apple hayranlarının hoşuna gitmeyecek ama gayet bilimsel ortamlarda yapılan testler sonucunda, herkesin heyecanla beklediği yeni iPhone telefonlar, en azından bir alanda ezeli rakip Samsung'un gerisinde kaldılar. Makina vizyonu ve dijital imaj sistemlerinin test ve ölçüm otomasyon sistemleri konusunda uzmanlaşmış olan Finlandiya şirketi OptoFidelity'nin gerçekleştirdiği dokunmatik ekran testinde, Dokunmatik Panel Performans Testçisi adı verilen bir sistemle, robot bir kol aracılığıyla ekranın belli noktalarına dokunarak hassasiyet ölçümü yapılıyor. 

Buna göre, yapılan testlerde iPhone 5s ve 5c birbirine çok yakın ve çok kötü bir performans sergilediler. Bu iki cihazın ekranlarının özellikle kenar kısımlarına ve yukarıya yakın bölümlerinde, tepki verme oranının bir hayli düşük olduğu görüşürken, Samsung Galaxy S3'ün ekranının neredeyse tüm kısımlarının aynı performansı verdiği tespit edildi. S3'le ilgili tek sorun kenarlara yaklaşınca yaşanan bazı sorunlar oldu. Diğer yandan, yapılan testte, Galaxy S3 sanal klavye performansı konusunda da Apple telefonlara oranla daha pürüzsüz bir performans sergiledi. 

Burada tabii ilginç olan OptoFidelity'nin söz konusu testi Galaxy S4'le değil, bir yıldan daha eski bir telefon olan Galaxy S3'le gerçekleştirmiş olmasıydı. Apple açısından sıkıntı verici olan faktör ise, yeni teknolojileri desteklemeyen böyle bir cihazın, daha piyasaya çıkalı bir ay olmuş olan iPhone 5s ve 5c'yi geride bırakmış olması. Elbette iPhone'un Android telefonlara göre övünecek birçok şeyi var, ama belli ki ekran hassasiyeti bunlardan biri değil. 

Vasıtasıyla Android Community Kaynak: OptoFidelity

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!