This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 10 comments

Galaxy S3 için Android 4.1.2 Güncellemesinde Galaxy Note 2 Özellikleri

Samsung Galaxy S3 telefonlar her ne kadar Android 4.1.1 Jelly Bean güncellemesi almaya başlamış olsalar da Galaxy Note 2 içerisinde olan bazı havalı fonksiyonlara sahip olamıyorlardı. Artık, XDA Developers forumu üzerinde yayınlanan, Android  4.1.1 Jelly Bean işletim sistemine yükseltilmiş Galaxy S3 telefonlara Galaxy Note 2'nin belli bir takım özelliklerini kullanma imkanı tanıyan bir yamayı indirmek mümkün. Söz konusu yama bir anlamda Android 4.1.2'nin bir ön güncellemesi aslında. Bir Galaxy S3 kullanıcısı olarak ilgili yamayı indirerek Galaxy Note 2 içerisinde bulunan özellikleri kullanmaya başladım bile. Bu özellikler arasında en çok hoşuma gideni ise bence Galaxy S3 cihazlar için büyük bir kazanım olan çoklu pencere açma özelliği.

Galaxy S3 için indirilebilecek yama ile ekran üzerinde aynı anda üç pencere açmak mümkün

Samsung Galaxy S3 cihazları için Android 4.1.2 ön güncelleme yamasını Sammobile üzerinden indirerek telefonuma Odin'i kullanarak flashladım. Haftasonunda beri kullanmakta olduğum bu yamanın herhangi bir 'Bug'ına henüz rastlamış değilim Bu anlamda bu yazılım için harika bir ön güncelleme diyebilirim (yanlış anlaşılmasın, bu yama kesinlikle resmi bir ön güncelleme değil). Bu yama sayesinde Galaxy Note 2'nin çoklu pencere görüntüleme özelliğinin yanında başka hoş özelliklerde geliyor. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüntülenen 3 boyutlu fotoğraf galerisi özelliği bunlardan bir tanesi. Her ne kadar 3 boyutlu bir galeriye sahip olmamak büyük bir eksiklik olmasa da yine de kullanımı gerçekten çok keyifli.


Yeni Android 4.1.2 yaması ile gelen galeri seçeneğinin Galaxy S3'deki görünümü

Söz konusu güncelleme içerisinde yer alan yeniliklerden bir tanesi de ayarlanabilir bilgilendirme ekranı. Buna ilaveten Galaxy S3 üzerinde yapılan hareketleri ilgili uygulama ile bağlantılayan 'Page Buddy' özelliği de yeni ön güncelleme paketinde yer almakta. Bu özellik sayesinde örneğin Galaxy S3'e kulaklığınızı bağladığınız zaman hemen ilgili medya oynatıcınız açılıyor...Galaxy S3 için Android 4.1.2 ön güncellleme paketi içerisinde aynı zamanda esasen bir fotoğraf filtresi olan 'Paper Artist' özelliği de bulunmakta Bu özellik sayesinde çektiğiniz fotoğrafları sanki kara kalemle çizilmiş gibi düzenlemeniz mümkün.


Paper artist özelliğini kullanarak fotoğraflarınızı düzenleyebilir ve paylaşabilirsiniz

Samsung'un Android 4.1.2 ön güncellemesinin bence en önemli ve de kullanışlı özelliği ise bir çok pencereyi Galaxy S3 ekranında aynı açmaya yarayan 'Multi Windows Function' yani 'Çoklu Pencere' fonksiyonu. Bu özellik Samsung Galaxy S3'ün 4.8 inçlik ekranını daha verimli kullanmak için birebir. Çoklu pencere uygulamasının kullanımı da gayet kolay. Uygulamayı başlatmak için S3 üzereinde yer alan geri tuşuna uzunca basmak yeterli oluyor.Bundan sonra açılan ekran üzerinde Google Mail, tarayıcı ve haritalar gibi bir çok farklı uygulama seçeneği görüntüleniyor. Bu özelliği kapatmak için yapılması gereken ise tekradan geri tuşuna uzunca basmak.

'Multi Window' yani 'Çoklu Pencere' seçeneği açık olduğu sürece ekran üzerinde bir çok görsel seçeneği görüntülemek mümkün oluyor

Multi Window seçeneği açık iken yeni bir uygulamayı başlatmak için sol tarafta görüntülenen uygulamaları ortaya sürüklüyorsunuz. Bundan sonraki her ilave uygulamayı aynı şekilde ortaya sürüklediğinizde ekran mevcut uygulama sayısına göre eşit olarak bölünüyor. Fakat bu noktada kullanıcının hangi uygulamanın ekranda ne kadar yer kaplayacağını kendisinin tayin etme şansı da bulunuyor.

Yazımın başlarında da belirtmiş olduğum gibi Galaxy S3 için Android 4.1.2 beta ön güncellemesi gerçekten sorunsuz ve akıcı bir şekilde çalışıyor. Fakat yine de bu güncelleme yamasının Samsung'un resmi bir güncellemesi olmadığının ve belli bir takım sıkıntıların yaşanma riskinin var olduğunun altını çizerim.Ekran Görüntüleri: Klaus Weekind / AndroidPIT

 

Dipnot:

 • Yukarıdaki yazıda yer alan Galaxy S3 için Android 4.1.2 ön güncelleme yamasının kullanılabilmesi için Galaxy S3 cihazların içerisinde Android 4.1.1 sürümünün yüklü olması gerekmektedir. Samsung Galaxy S3 telefonlarında Android 4.0.4 işletim sistemi kullanan okuyucularımız Galaxy S3 telefonlarını Android 4.1.1 Jelly Bean'e  manuel olarak güncellemek için yapılması gerekenleri buraya tıklayarak öğrenebilirler.
 • Galaxy S3 telefonları içerisinde Android 4.1.1 kullanan okuyucularımız yukarıdaki yazıda anlatılan Android 4.1.2 ön güncelleme paketini indirmek için buraya tıklayabilirler.
 • Samsung Galaxy Note 2'nin özellikleri hakkında daha fazla bilgi isteyen okuyucularımız buraya tıklayarak konu ile ilgili haber portalımız üzerinde yayınlanmış bir haberimize yönlendirilebilirler.

10 comments

Yeni yorum yaz:
 • 4.1.2 kurdum telefon ozelliklerinde normal yazan yer degisti olarak geldi telefon garanti disimi kaldi bilgi verirseniz memnun

 • Araz yine seninki iyiymis.Ben daha gingerbread ta kaldim.2.3.6. Android.İyi mi :(

 • Araz 20.Kas.2012 Link to comment

  Tabii. Bekliyoruz dort gozle :)

 • @Araz:

  Bu arada sadece geçici bir süre için S3 kullanıyorum... Ana telefonum hala içerisinde Android 2.3.4 olan bir Nexus One:)

  Yarın (20.11.12) Galaxy S3 Mini'nin test raporunu yayınlıyacağız. İlgini çekecektir diye düşünüyorum. Muhtemelen çarşamba günü de yeni Nexus 10'un kapsamlı bir test raporu geliyor. Nexus 10 gerçekten şahane olmuş....Her iki test raporu için de görüşlerini bekliyor olacağım...

 • Bence resmi güncelleme beklenmeli bir sorun olduğunda ne yapalım

 • ICS'nin nesi kotu yahu :)

 • Araz 19.Kas.2012 Link to comment

  Volkan bey , ne yalan soyleyim. Kiskandim sizi bee :D ben de kendime android kullanicisi diyorum. Kalmisim İCS'de :D

 • Telefonuma reset attim.Telefon işik hizinda calisiyor.Eskiden bir islem yapmasi 30 sn falan aliyordu.Simdi kac saniyede oluyor hesaplayamiyorum bile.

 • Yazının içeriğinde yer alan Android 4.1.2'nin Galaxy S3 ürünü özelinde getirdikleri bir anlam ifade etmedi sanırım :)

 • Ne fark etti?Ha4.1.1 ha 4.1.2

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!