This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Galaxy S3 Mini ile LG Optimus L9 Karşılaştırması

Kafanızda yeni bir akıllı telefon için ortalama olarak 650 ile 750 TL arasında bir bütçe ayırdınız ve teker teker teknoloji marketlerini dolaşmaya başladınız. Bu fiyat aralığında günün sonunda kesinlikle tercih paftanız içerisinde yer alacak, kendilerine has özellikleriyle birbirlerinden ayrılan iki cihaz Samsung Galaxy S3 Mini ve LG Optimus L9'un yer alacağını düşünüyorum. Bu iki Güney Kore çıkışlı akıllı telefonu enine boyuna karşılaştırıyoruz.

s3 mini optimus l9

Dizayn ve İşçilik

Dizayn anlamında iki cihaz arasındaki farklar adeta siyah ile beyaz arasındaki kadar net. Galaxy S3 Mini'nin sahip olduğu ufak ve oval tasarıma karşılık LG Optimus L9 görece çok daha büyük ve LG'nin alışıldık köşeli tasarım çizgilerini taşıyor. Şahsen köşeli tasarımların büyük bir hayranı olmamakla beraber yine de LG Optimus L9'un bu kadar büyük bir ekran üzerine oturan tasarımı konusunda olumsuz bir görüş belirtmek istemiyorum çünkü telefonun elde duruşu gayet tatminkar.

s3 mini l9 retro
S3 Mini küçük ve oval, LG Optimus L9 ise büyük ve köşeli

Kullanılan malzemelere bakıldığında her iki cihazda da ucuz bir hissiyat veren plastik kullanıldığı görülüyor. Bu noktada hem Galaxy S3 Mini hem de LG Optimus L9'un malzeme kalitesini tatmin edici bulamadığımı belirtmek istiyorum.

s3 mini lato
S3 Mini

Her iki cihazın da arka kapağı oldukça kolay bir şekilde gövdeden ayrılabiliyor Ayrıca LG Optimus L9 ile Galaxy S3 Mini sahip oldukları fiziksel menü tuşu ile birbirlerne tasarım anlamında benzerlik sergiliyorlar. 

lg l9 lato
LG Optimus L9

Büyük abisi S3'den sonra Galaxy S3 Mini insanın cebinde adeta kayboluyor.. Galaxy S3 Mini'nin 122 x 63 x 9.9 milimetrelik boyutlarına rağmen sahip olduğu 120 gramlık ağırlık Galaxy S3'nin sadece 20 gram gerisinde. Bu arada Samsung Galaxy S3 Mini'yi belirli bir süre kullandıktan sonra insan bu cihazın boyutlarına adapte oluyor. Bu arada Android Atlası içerisinde günümüz koşullarında 4.0 inçlik bir ekranın küçük olduğu olgusu Apple kullanıcıları için biraz tuhaf olsa gerek diye düşünmeden edemiyorum. 

Ekran

LG optimus L9'u açar açmaz gözünüze ilk çarpan şey cihazın sahip olduğu parlaklığı son derece yüksek olan ekranı ve de bu ekran üzerinde yer alan renklerin canlılığı. Buz gibi bir Berlin sabahında 4.7 inçlik ekran üzerinde mükemmel kontrastlara sahip bir plaj resmi görmek ister istemez insanın içini ısıtıyor ve de aynı zamanda insanda bu cihazın ekranı ile ilgili çok olumlu bir izlenim bırakıyor. 540 x 960 piksel görüntüleme gücüne sahip ekran üzerinde LG'nin hoş arayüzü ile gezinmek gerçekten keyifli. LG optimus L9'u açar açmaz gözünüze ilk çarpan şey cihazın sahip olduğu parlaklığı son derece yüksek olan ekranı ve de bu ekran üzerinde yer alan renklerin canlılığı. 

s3 mini fronte
Galaxy S3 Mini'nin ekranı

Bu arada Galaxy S3 Mini'nin ekranı bulundurulduğunda işini gayet güzel yapmakta. Bu arada Galaxy S3'ün 4.8 inçlik ekranına alışmış olan birisi olarak Galaxy S3 Mini'nin ufak ekranında herhangi rahatsız edici bir kullanım tecrübesi yaşamamakla beraber LG Optimus L9'un ekran performansının her anlamda S3 Mini'nin önünde olduğunu belirtmek isterim.  

lg l9 s3
Optimus L9'un ekranı GS3 Mini'ye göre çok daha etkileyici

Yazılım

LG Optimus L9 cihazında Android 4.0'ın standart arayüzü üzerinde bir takım geliştirmelere gitmiş. Oldukça renkli bir tasarıma sahip olan bu arayüz bazı teknoloji meraklıları tarafından biraz çocukça bulunabilinecek derecede süslü. Öte yandan bu arayüz tasarımının bayanların çok hoşuna gideceğine eminim. Bu arada LG'nin Android'in standart kullanıcı arayüzünden yapmış uyarlama içerisinde buram buram memleketlisi Samsung'un Touchwiz arayüzü kokusunu alıyorsunuz. Yazımın başında değindiğim donanımsal esinlemeye bu anlamda bir de yazılımsal esinleme eklemek mümkün. Bu arada LG Optimus L9 içerisinde yerleşik gelen bir takım uygulamalar kullanışlılıkları ile ön plana çıkıyorlar. Cihaz içerisinde glen Android 4.0 Ice Cream Sandwich'in Optimus LG üzerindeki hızı iadare eder bir seviyede.Bu arada LG Optimus L9 içerisinde yerleşik gelen bir takım uygulamalar kullanışlılıkları ile ön plana çıkıyorlar. Cihaz içerisinde glen Android 4.0 Ice Cream Sandwich'in Optimus LG üzerindeki hızı iadare eder bir seviyede.

  
LG Optimus L9'da kullanılan tema seçenekleri her ne kadar güzel olsalar da çok renkli olmaları bazılarını rahatsız edebilir

Samsung Galaxy S3 Mini içerisinde Android 4.1.1 ve Samsung'un meşhur TouchWiz Arayüzü ile geliyor. S3 Mini aynı zamanda Galaxy S3'ün çok sevilen S Voice ve Smart Stay gibi fonksiyonlarına da sahip. Galaxy S3'de çok tutulan 'Smart Stay' yani 'Akıllı Bekleme' Fonksiyonu Galaxy S3 Mini'de de bulunmakta. Yani Galaxy S3 Mini'nin ekranına baktığınız sürece ekran açık kalırken, telefonun yüzünüzü algılayamadığı anlarda kendi kendine ekranı karartması durumu söz konusu oluyor. Bu arada hayatımıza yine Galaxy S3 ile girmiş olan doğrudan arama fonksiyonunu da içeren Galaxy S3 Mini ile örneğin telefon kulağınızda iken size mesaj atanları telefonu tekrar elinize almadan arayabiliyorsunuz. Ayrıca Galaxy S3 Mini'nin S Voice özelliklerinin Galaxy S3'den herhangi bir farkı bulunmadığını söyleyebilirim. 

Yazılım anlamında Galaxy S3 Mini'nin LG Optimus L9'un bir adım önünde yer aldığı sonucuna varıyorum.

İşlemci ve Performans

Hem Galaxy S3 Mini hem de Galaxy S3 Mini 1 GB sistem RAM'i ve 1 GHz'lik çift çekirdekli işlemcilere sahipler. Her iki cihazın AnTuTu performans test sonuçlarına baktığımızda arada anlamlı bir fark göremiyoruz. 

benchmark s3 mini l9
AnTuTu test sonuçlarında her iki cihaz da hemen hemen GS3 Mini her ne kadar daha iyi performans göstermiş gibi olsa da aradaki fark ihmal edilebilecek derecede küçük.

Her iki cihazda kendi sınıflarının kriterleri içerisinde gayet akıcı bir kullanım tecrübesi sunuyorlar. Her iki akıllı telefon içerisinde yerleşik olan web tarayıcılarının performansları kanımca Google Chrome'un gerisinde kalıyor. Bu anlamda bu telefonların potansiyel kullanıcılarına Chrome kullanmalarını tavsiye ediyorum.

Kamera

Her iki cihz da 5 megapiksel gücünde arka yüz kameralarına sahip. Fotoğraf çekimi noktasında cihazları birbirinden ayırt eden ana faktörler ise daha yazılm farklılıklarının optik ve algoritma üzerindeki yansımaları. 

s3 mini lg l9 esterna
Sol taraftaki foto GS3 Mini sağ taraftaki ise LG L9 ile çekilmiştir

 Her iki cihazla aynı açılardan birebir aynı ışık koşullarında yaptığımız çekimlerde Galaxy S3 Mini'nin kamerasının dış mekan çekimlerinde daha iyi iş çıkardığına tanık olduk. 

s3 mini interno

Galaxy S3 Mini ile çekilmiştir

Öte yandan iç mekan çekimlerinde ise LG Optimus L9'un rakibine kıyasla daha başarılı bir performans sergilediğine tanık olduk.
lg l9 interno
Lg Optimus L9 ile çekilmiştir

 

Her iki cihazla da yaptığımız çekimler hakkında daha fazla örnek görmek istersiniz buraya tıklayarak Google+ profilimiz üzerine yüklediğimiz fotoğraflara göz atabilirsiniz.

Pil

Galaxy S3 Mini ile LG Optimus L9'un ekran boyutları arasındaki farklar cihazların pil ömrüne de yansıyarak arada önemli bir değişikliğe yol açıyor. Galaxy S3 Mini'nin pil gücü 1500 mAh iken LG Optimus L9 ise 2150 mAh'lık pil gücüne sahip. Günlük kullanımda L9'un pilinin S3 Mini'ye göre bir kaç saat daha fazla dayandığına şahit oluyoruz.

lg l9 s3mini batteria
S3 Mini 1500 mAh, LG Optimus L9 ise 2150 mAh'lık pil gücüne sahip.

Genel pil performansı konusunda LG Optimus L9'un rakibine kıyasla bir adım önde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Teknik Özellikler

LG Optimus L9 ile Samsung Galaxy S3 Mini'nin teknik özelliklerini aşağıdaki tablo üzerinde karşılaştırmalı olarak görebilirsiniz.

  Samsung Galaxy S3 LG Optimus L9
Ekran Super AMOLED / 4 inç / 800 x 480 p IPS / 4,7 inç / 960x540 p
İşlemci STE U8420 / 1.0GHz / Çift çekirdekli OMAP 4430/ 1.0 GHz / Çift çekirdek
Sistem RAM'i 1 GB 1 GB
Dahili hafıza 8 GB / 64 GB'a kadar microSD 4 GB / micro USB girişi yok
Kamera çözünürlüğü  5 Megapiksel  5 Megapiksel
Ön Kamera VGA VGA
Bağlantılar 3G, microUSB, DLNA, NFC, Bluetooth 4.0 3G, microUSB, NFC, Bluetooth 3.0, 
Pil gücü 1500 mAh 2150mAh
Boyutlar 121,5 x 62,8 x 9,85 mm 131.9 x 68.2 x 9.1 mm
Ağırlık 111 g 125 g
İşletim sistemi Android 4.1.2 Android 4.0..4 /  4.1.2'ye yükselebiliyor

 

Sonuç

Samsung Galaxy S3 Mini ve LG optimus L9 bir çok anlamda birbirine oldukça benzeyen cihazlar olmalarına rağmen başta ekran boyutları olmak üzere tasarım ve yazılımları göz önünde bulundurulduğunda çok farklı kullanıcı kitlelerine hitap edebilecek cihazlar. Tasarıma önem veren kullanıcıların tercihi muhtemelen 2012 yılına damgasına vuran ve dünyada milyonlarca satış rakamına ulaşmış olan Galaxy S3'ün küçültülmüş versiyonu Galaxy S3 Mini'yi tercih edeceklerdir. Akıllı telefondan beklentilerini biraz daha pragmatik kurgulayan kullanıcıların ise görece daha fazla olan ağırlığına rağmen GS3 Mini^ye kıyasla daha geniş ve kaliteli bir ekran ile beraber daha uzun pil ömrü sunan LG Optimus L9'u tercih etmeleri mümkün. 

Her iki cihaz arasındaki tercihinizi sadece bir tık ile  aşağıdaki anketimize yansıtabilirsiniz. İnceleme ve cihazlar hakkındaki görüşlerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

Galaxy S3 Mini ile LG Optimus L9 arasındaki tercihiniz ne olurdu ?
View results

(Fotoğraf hakları: AndroidPIT)

1 Share

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!