This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
3 Shares 6 comments

Galaxy S3 ve Galaxy Note 2'nin Hafızalarını 64 GB'a Yükseltin

Evet yanlış okumadınız...Sizlere bu yazımda 16 GB'lık dahili hafıza ile satılan Samsung Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 telefonların (ve hatta Asus Transformer Prime Tablet bilgisayarın) hafızalarını nasıl 64 GB'a yükseltebileceğinizi anlatacağım (uygulama indirmek ve hafıza kullanımını rahatlatmak amaçlarına yönelik olarak). Bu yazıda yer alan basit adımları takip ettiğiniz takdirde cihazınızın hafızasını cebinizden tek kuruş çıkmadan yükseltmiş olacaksınız.

 

Kanıt

Daha önce cihazınızı 'root etmek' için iyi bir sebebiniz olmamış olabilir. Aşağıda yer alan fotoğraflara baktıktan sonra kararınızı değiştirirseniz yazıyı okumaya devam edebilirsiniz. Sol tarafta yer alan ekran görüntüsü Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 kullanıcılarına cihazlarındaki hafızayı arttırma imkanı veren MOD'u kullanmadan önce alındı. Sağda yer alan ekran görüntüsü ise ilgii MOD çalıştırıldıktan sonra ortaya çıkan görüntüyü ortaya koyuyor.

 

Yukarıdaki fotoğrafta yer alan 'Total Space' yani toplam hafıza seçeneğine göz attığınız zaman Galaxy Note 2 cihazım üzerinde yer alan hafızadaki genişlemeyi çok net bir şekilde göreceksiniz. Peki ama nasıl oldu da telefonumun hafızası sanki bir sihirli değnek değmişcesine bu kadar artabildi?

Bu sorunun cevabını merak edenler ve de kendi Galaxy S3 ya da Galaxy Note 2 cihazlarında denemek isteyenler içerisinde cihazlarını root etmekten çekinenlerin bu yazının devamını okumalarına gerek yok.

Telefonunuzu Root Etmekten Korkmayın

Facebook'a nasıl fotoğraf yüklemeniz gerektiğini biliyorsunuz öyle değil mi? Tek yapmanız gereken  'Fotoğraf Ekle' tuşuna basarak yüklemek istediğiniz fotoğrafı seçmek ve de onaylamak öyle değil mi? Sonuç olarak 13 yaşında herhangi bir yetişkinin kolayca yapabileceği bir fotoğraf işlemi kadar olduğuna inandığım Samsung Galaxy S3 ve Galaxy Note 2 telefonların root edilmesi işlemi için yapmanız gereken cihazınıza indireceğiniz 'Odin' isimli program içerisinde sğrekli ilerleme tuşuna basmak..

Samsung Galaxy S3'ü root etmeyi anlatan bir youtube videosunu bu link üzerinde, Galaxy Note 2'yi root etmek için ihtiyaç duyulanları fotoğraflarla adım adım anlatan bir sayfayı ise bu link üzerinde bulacaksınız.

Diğer adımlara geçmeden önce telefonunuzu root etmek konusundaki korkularınızı bir yana BIRAKIN!

Nasıl Çalışıyor ?


Samsung Galaxy S3 ile Galaxy Note 2'nin 32 GB ve 64 GB'lık modelleri 16 GB'lık versiyonlarına kıyasla bu kadar pahalıyken nasıl olurda bir yazılım kullanarak hafıza artışına gidilebiliyor sorusunun cevabının doğrudan cevabına geçmenin vakti geldi. Tüm ihtiyacınız olan bir Micro SD kart ve de root edilmiş bir Galaxy S3 ya da Note 2 cihazı. Sonrasında cihazınızın dahili hafızası ile Micro SD kart arasında hafızası arasında ufak bir kandırmaca yapam 'MOD'u işleme koyuyorsunuz.


Söz konusu mod XDA developers üyesi mattiadj tarafından geliştirilmiş. Aslen sadece Galaxy S3 için geliştirilen bu yazılımın Galaxy Note 2 üzerinde de işe yaradığı kanıtlandı. Bu anlamda bu geliştiriciye şükranlarımızı sunalım ve de ilgili yazılımın yüklenmesine ve de çalıştırılmasına geçelim.

Doğru Kartı Kullanmak

Öncelikle hafıza arttırımı işleminde başarılı olabilmek için en az 32GB'lık bir SD Kart kullanmanız gerekiyor. Yani cihazınıza takılı SD Kartınız 32 GB ve altı ise aşağıdaki adımları tamamlamanız biraz zor.

İlgili 'MOD'u Kullanmanın Kolay Yolu

Galaxy Note 2 için yapılması gerekenler:

1. Cihazınızı root edin


2. Cihazınız içerisinde yer alan her şeyi ihtiyatlı olmak adına YEDEKLEMEYİ UNUTMAYIN


3. XDA Developers üzerinde yer alan bu başlığa tıklayın


4. Mikes Android Revolution ROM'u indirin ve kurun


5. 32 GB'lık Mikro SD kart kullanıyorsanız kartınız için doğru olan 11extsd2internalsd dosyasını indirmiş olduğunuzdan emin olun


6. Reboot into recovery işlemini geçekleştirin


7. Kernel dosyasını çalıştırın


8. 11extsd2internalsd dosyasını çalıştırın


9. Cihazınızı yeniden başlatın


10. Yükseltilmiş depolama alanınızın tadını çıkarmaya hazırlanın

Yukarıdaki adımları Galaxy S3 için anlatan yazı ve de detaylı bir videoyu içeren sayfaya gitmek için buraya tıklayın.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra cihazınızı kapatıp açtığınızda dahili hafızanızın artmış olduğunu ve de Orijinal hafızanızın artık SD Kart olarak okunduğuna şahit olacaksınız. Bu noktadan sonra hafızada geniş yer kaplayan uygulamaları indirmenin tadını çıkartabileceksiniz.

 

 

 

6 comments

Yeni yorum yaz:
  • note2 de daha fazla avantaj var cunku yedek boş cdkart yeri var ornegin 64gblik cebiniz var ve iki tane cdkartiniz var birini sadece bu yontemle dahil edersiniz biride yedekte durur. yani imkaniniz varsa iki 64gb kart biri dahili hafiza biri sizin.

  • Merhaba; peki kartla ana hafızanın yer değiştirmesi ne anlama geliyor yani sistem şimdi karttan mı çalışıyor ve hızı yavaşlamıyor mu telefonun? Teşekkürler.

  • Volkan E. 06.Şub.2013 Link to comment

    Muhtemelen indirdiğin uygulamaları manuel olarak SD karta aktarman gerekiyor. (indirme sonrası tabii ki).

  • Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Söylediklerinizi yaptım oldu. Ancak bir şey sormak istiyorum. Telefonun hafıza bölümüne baktığımda sd kart ile telefon hafızasının yer değiştirmiş olduğunu gördüm. Ancak google playden telefonuma kurduğum dosyalar hâlâ telefon hafızasına kaydoluyor. Bunun önüne nasıl geçebilirim.

  • :)

  • Bende o cihazlardan biri olsa hafizasi yle olsun bana yeter

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!