This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Galaxy S4 Piyasanın En İyi Akıllı Telefonu Olabilir mi?

Samsung'un New York'ta görkemli bir törenle tanıtılan yeni akıllı telefonu Samsung Galaxy S4, piyasanın en iyi akıllı telefonu olmak için güçlü rakiplerle yarışacak. 

galaxy s4 funzioni

2012 yılında çıkan Samsung Galaxy S3'le müthiş sükse yapan ve Android tabanlı akıllı telefon piyasasındaki liderliğini perçinleyerek iPhone'un en büyük rakibi olan Samsung, heyecanla beklenen yeni amiral gemisi cihazı Galaxy S4'ü New York'ta şaşalı bir törenle tanıttı. Henüz satış fiyatı açıklanmadığı için aynı segmentteki diğer telefonlarla fiyat/kalite açısından karşılaştırmanın zor olacağı Galaxy S4, yazılım, donanım ve tasarım özellikleri bakımından ise kimi olumlu, kimi olumsuz birçok tepkiye neden oldu.

Bir yanda rakip platformun popüler cihazı iPhone 5'le, diğer yanda ise Android piyasasının dev oyuncularının bu yıl içinde çıkardıkları HTC One ve Sony Xperia Z gibi üst düzey cihazlarla yarışan Galaxy S4'ün piyasadaki en iyi telefon olup olmadığına elbette kullanıcılar karar verecek ama cihaz satışa sunulana kadar elimizde olan bilgilerden yola çıkarak bazı yorumlar da yapabiliriz.

Samsung tıpkı önceki modellerinde olduğu gibi piyasada az çok aynı özelliğe sahip olan diğer cihazlardan kendisini ayıracak yönleri yine bulmuş durumda. Özellikle yazılıma ve fotoğraf-video özelliklerine ağırlık verildiğini gördüğümüz yeni Samsung'un “Yaşam Dostu” konseptiyle sunulan birçok yazılımla zenginleştirildiğini ve bunların telefonda hazır gelmesiyle diğer cihazlardan ayrıldığını görüyoruz.

Yenilikçi kamera

Ayrıca lansmanı yerinde izleyen AndroidPIT yazarı Andreas Seeger'in de belirttiği gibi hem ön ve arka kameraların eş zamanlı biçimde kullanılabiliyor olması dikkat çekici bir özellik. Seeger yorumunda ayrıca, “Fotoğraf sadece odaklandığım obje değil beni de fotoğrafı çeken kişi olarak ayrı bir fotoğrafın içinde alıyor. Harika bir özellik; fotoğraf ve videolar hiç görülmediği kadar keskin ve yeni içerikle zenginleştirilmiş. Görüntülü konuşmalarda da kullanıcı karşısındakine dilediği şeyi göstermek istediğinde kendi yüzünü gösteren kamerayı kapatmaksızın çift kamerayı kullanabiliyor,” diyerek SIV'ün bu özelliğini övüyor.

samsung galaxy s4 test 9

Diğer yandan sisteme entegre edilmiş olan simultane çeviri ve egzersiz programlarının yanısıra, Smart Scroll, Air View ve gözle takip gibi yenilikçi özellikler de dikkat çekiyor.

Tasarım sorunları

Ancak Samsung Galaxy S4'ün müthiş özelliklerine rağmen açık arayla piyasının en iyi akıllı telefonu olarak adlandırılmasını engelleyen faktörler de var. Bunlardan biri tasarım anlamında S4'ün halefi S3'e oranla çok büyük bir değişiklik getirmiyor oluşu. Yine cihazı yakından inceleyen Seeger'in sözlerine kulak verecek olursak: “Tasarım ve malzeme eskisi gibi hiç değişmeden kalmış. Arka kısım ince ve esnek polikarbon kasadan yapılmış. Eğer S3'ü S4'ün yanına koyarsanız farklılıkları görmek için gerçekten çok yakından bakmanız gerek.”

En iyi demek için henüz erken

Donanım açısından piyasadaki üst düzey telefonlar üç aşağı beş yukarı aynı özelliklerie sahip olduğu için Samsung, Galaxy S4'ü yenilikçi ve gömülü yazılımlarıya aşmaya çalışmış görünüyor. Cihazın tasarım açısından ise HTC ve Sony gibi bu konuya büyük önem veren rakiplerinin önüne geçemediğini görüyoruz. S4'ün en büyük rakibi iPhone 5'in ticari başarısı da hesaba katıldığından Samsung Galaxy S4'ü piyasanın en iyi akıllı telefonu olarak ilan etmek için henüz erken görünüyor.

Ancak Android işletim sistemli telefonlar söz konusu olduğunda Galaxy S4'ün HTC One ve Sony Xperia Z ile birlikte piyasanın en iyi üç telefonundan biri olacağını söylemek herhalde yanlış olmaz. 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!