This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Galaxy S4 Google Edition, Pil Testinde Sınıfta Kaldı

Stok Android deneyimi sunan Samsung Galaxy S4 Google Edition saf Android hayranları arasında heyecan uyandırsa da pil performansıyla sınıfta kaldı. S4'ün Google sürümü pil performansı bakımından, hem konuşma süresi, hem web sörfü, hem de video oynatma kategorilerinde orijinal S4'ün gerisinde kaldı. 

SamsungGalaxyS4GE
Stok Android'le gelen S4, pil performansıyla hayal kırıklığı yarattı! / © Google

Google'ın San Fransisco'da her yıl düzenlediği meşhur I/O konferasında resmen duyurulduktan sonra bazı ülkelerde satışa sunulan Samsung Galaxy S4 Google Play Edition, pil ömrü konusundaki beklentileri karşılayamadı. Herhangi bir arayüz ilavesi olmaksızın, pür Android deneyimi yaşamak isteyenlere hitap eden S4 Google edisyonunun, TouchWiz'i barındırmadığı için pil ömrü konusunda iyi bir performans sergilemesi bekleniyordu. Ama dünyaca ünlü web sitesi GSM Arena'nın yaptığı araştırmada sonuç böyle olmadı.

GSM Arena'nın üst fiyat segmentinde yer alan farklı akıllı telefonları kıyasladığı pil performans testi üç farklı kategoride yapıldı. İlk kategoride cihazların en basit özelliği olan telefonda konuşma performansına bakıldı. Konuşma performansı açısından orijinal Galaxy S4, 2,600 mAh gücündeki piliyle yaklaşık 18 saatlik konuşma performansı vererek orta sıralarda kendine yer bulurkan, cihazın Google edisyonu sadece 12 buçuk saatlik konuşma süresiyle alt sıralarda kaldı. Daha da ilginç olan bu kategoride seçilen cihazlar arasında birinci sırayı Çinli üretici Huawei'nin Ascend Mate adlı cihazının almış olmasıydı. Ayrıca S4'ün outdoor versiyonu olarak piyasaya çıkan S4 Active de yaklaşık 16 buçuk saatlik performansla orijinal S4'ün arkasında kaldı. 

pil testi1
Konuşma süresi testinin sonuçları. / © GSM Arena

Pil performans testinde seçilen bir diğer kriter olan web sörfünde de sonuç değişmedi. S4'ün stok Androidli Google Play edisyonu 11 dakikalık bir farkla, orijinal S4'ün gerisinde kalırken, Internet'te gezinme konusunda pil açısından en dikkat çekici performansı S4'ün en büyük rakiplerinden biri olan HTC One ve onun bir önceki nesil modeli olan HTC One X sağladılar. Ancak HTC'nin video oynatma konusunda aynı performansı sergileyebildiğini söylemek güç.

pil testi2
Cihazların Internet sörfü esnasındaki pil performansları. / © GSM Arena

GSM Arena'nın testinde kullanılan üçüncü kriter olan video oynatma konusunda S4'le, S4 Google Edition arasındaki fark neredeyse yok denecek kadar azalıyor. İki telefonun video oynatma performansları arasında sadece iki dakikalık fark bulunurken, bu alanda en iyi pil performansını Motorola marka iki cihazın vermiş olması da dikkat çekiyor.

pil testi3
Cihazların video oynatma performansları. / © GSM Arena

Elbette bir teknoloji düşkününün S4 Google Play Edition'ı seçmesinin tek nedeni pil performansı değil ve bu faktör birçok tüketicinin kararında belirleyici olmayacaktır. Buna rağmen, TouchWiz biri bir arayüzün kullanılmadığı bir cihazın, bunun olduğu neredeyse eşdeğer bir cihaza oranla daha kötü bir pil performansı sergilemesi yine de ilginç bir durum olarak dikkat çekiyor. 

Diğer yandan, Galaxy S4, HTC One ve iPhone 5'in pil performanslarını karşılaştırdığımız videoyu seyretmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: GSM Arena

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!