This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 1 Comment

Samsung Galaxy S4 ile Yeni Bir Güncelleme Sistemini Test Edebilir

 Samsung'un akıllı telefonları içerisinde kullandığı Android mobil işletim sistemlerinin güncellemesi meselesi günden güne daha da karmaşık hale gelen bir olgu. Dünyanın en popüler Android akıllı telefonlarını üretmekte olan Samsung, kısa bir süre sonra tanıtacağı amiral gemisi ürünü Galaxy S4 ile sistem güncellemelerini daha hızlı ve etkin olarak dağıtılabilecek bir yeni bir güncelleme servisini test etmeye hazırlanıyor. 

 

 Samsung'a olan yakınlığı ile bilinen Sammobile isimli web sayfası üzerinde yayınlanan habere göre Samsung her ülkede yapılan akıllı telefon satışlarının kaydını çok sıkı bir şekilde kontrol etmenin arayışı içerisinde. Samsung'un planlarında cihazları ülke pazarlarına dağıtımında çok sıkı kurallar izlenecek ve örneğin Almanya için gönderilen telefonların dağıtıcılar tarafından başka ülekere (örn. Hollanda,Fransa) gönderilmesi zorlaştırılacak. 

Samsung'un ajandasında olan ve Galaxy S4 ile geleceği iddia edilen güncelleme servisi şunları içeriyor

  • Android güncellemeleri ancak Samsung cihazın alındığı ülke sınırları içerisinde kalındığı sürece alınabilecek. Yani örneğin Amerika'dan getirtmiş olduğunuz bir Galaxy S4'ün Android güncellemesini ancak Amerika sınırları içerisinde olduğunuz zaman alabiliyor olacaksınız. Bu güncelleme şekli OTA (Over the Air) yani otomatik güncellemeden IMEI bazlı bir güncellemeye geçişe altyapı olarak da adlandırılabilir.
  • Samsung'un Kies ve OTA servislerini kullanmaya devam edecek. Samsung'un bildiğimiz ve de alıştığımız OTA ve Kies servisleri devam ederken yukarıda değindiğimiz IMEI bazlı güncelleme servisi test ediliyor olacak

Peki ama Samsung'un IMEI bazlı bir güncelleme servisini sunmasının ne gibi sonuçları olur?

Samsung için 

  • Her ülke özelinde güncellemelerin yakından kontrolü
  • Satış rakamlarının çok daha net olarak takip edilebilmesi
  • Satış fiyatlarının yükselme ihtimali

Dağıtıcılar İçin

  • Sadece ülke spesifik olarak cihaz ithal edebilme
  • Fiyatların yükselme ihtimali

Tüketiciler için

  • Yeni cihazların yerel piyasya gecikmeli girişi
  • Cihazın satın alındığı ülke dışında güncelleme alamamak
  • Fiyatın muhtemelen yükselmesi

Benim şahsi görüşüm ise her ne kadar Samsung güncellemelerini gecikmeli olarak alıyor olsak da Türk pazarının gelişimi için IMEI bazlı bir güncelleme servisi opsiyonunun Türk Samsung kullanıcılarını mevcut durumdan daha iyi bir noktaya götüremeyeceği yönünde. 

 

Fotoğraf hakları: AndroidPIT

Kaynak: Sammobile

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!