This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Galaxy S4'de Olup, iPhone'da Olmayan 10 Marifet

Tıpkı Messi-Ronaldo ya da Playstation-Xbox tartışması gibi kazananı belli olmayan ve safların büyük bir azimle savunulduğu bir tartışma varsa teknoloji dünyasında o da iOS-Android tartışması olabilir herhalde. Android'i temsil eden en büyük marka Samsung olduğu için de, bu tartışma bir süre sonra Samsung mu, iPhone mu tartışmasına dönüşür. Elbette böyle tartışmaların tamamında olduğu gibi bu konuda da hiç kimse çıkıp kesin bir sonuç elde edemez. Zira bu işler biraz da zevk işidir. Siz Messi mi Ronaldo mu diye kavgaya tutuşurken, biri de kalkıp Iniesta der mesela; ya da başka biri kalkıp 'ne Samsung, ne iPhone arkadaş, ben Nokia Lumia'dan şaşmam' deyip dengeleri tamamen değiştirebilir. 

samsung galaxy s4 iphone 5 teaser
S4 ya da iPhone 5: İşte bütün mesele bu! / © Üretici/AndroidPIT

Samsung'un amiral gemisi modeli Galaxy S4'ün çıkışından sonra bu tartışma bir kez daha alevlendi. Elbette burada haksız bir rekabetin söz konusu olduğu söylenebilir. Zira Galaxy S4 çok yeni olmasına rağmen, Apple'ın en son modeli olan iPhone 5 biraz eskimiş durumda ve yeni iPhone'un belki S4'den de üstün özelliklere sahip olması bekleniyor. Ama o zamana kadar herhangi bir iPhone'un Galaxy S4'ün on parmağındaki on marifetle yarışması mümkün görünüyor. Bakın ve kendiniz karar verin. İşte Galaxy S4'ün yapıp, iPhone'un yapamadığı 10 önemli şey:

1) Akıllı Bekleme

Telefonunuza dalmış bir şeyler okurken, sizin gittiğinizi düşünüp ekranın kararmasından mı şikayetçisiniz? S4 bu sorunu da çözüyor. Ön yüzdeki kamerasıyla göz hareketlerinizi tespi ede cihaz, siz telefona baktığınız sürece asla kararmıyor. 

samsung smart stay
Gözüm üzerinde S4! / © Samsung

2) Yakın Alan İletişimi

Bluetooth mu? O da ne? Galaxy S4'te bulunan NFC (near field communicatiın / yakın alan iletişimi) teknolojisi sayesinde NFC özelliği bulunan diğer cihazlarla anında bağlantı kurmanız mümkün. Bu da hem mobil ödemeleri, hem arkadaşlarınızla dosya paylaşımını kolaylaştıran bir etken. Ayrıca NFC sayesinde telefonunuzu tek dokunuşla harici bir hoparlöre yönlendirmek de mümkün. 

IMG 8068
Dar alanda yakın iletişim! / © AndroidPIT

3) Ekstra Bellek

İşte çok basit ama ne yazık ki iPhone'da olmayan bir özellik. Galaxy S4'ün belleği size yetmiyorsa, yaklaşık 55-60 TL'lik bir masraf yaparak 32 GB kapasitesinde bir Micro SD kart satın alarak, bu sorunu kökten çözebilirsiniz. 

s4 batteria
Bellek sıkıntısına son! / © AndroidPIT

4) Kamera Oyunları

Elbette her telefonun bir kamerası var ama S4'ün kamerası birçok ekstra özellikle birlikte geliyor. 13 megapiksel kalitesinde resim veren bu kamerayla çektiğiniz fotoğraflarda bulnaık görünen bir figürü silebiliyor ya da ön yüz kamerasıyla arka yüz kamerasını aynı anda kullanabiliyorsunuz. Ayrıca, cihaz eliniz kamera tuşuna basılı olduğu sürece 8 adet farklı fotoğraf çekiyor ve içlerinden her anlamda en iyisi olanı seçip size sunabiliyor. 

dual camera
Kamerayla eğlence! / © AndroidPIT

5) Çıkarılabilir Pil

İşte yine çok basit ama hayat kurtaran bir özellik daha. Bilirsiniz, akıllı telefonların en çok şikayet edilen yönü şarjlarının çabuk bitmesidir. S4 de bu sorundan azade değil, ama iPhone'un aksine S4'ün içindeki pil çıkarılabiliyor. Yani yanınızda yedek bir pil taşıyarak o çok önemli telefon görüşmesi öncesinde şarjım bitecek gerilimine bir son verebilirsiniz. 

Android phone battery drain fix
Şarj bitme gerilimine son! / © techfreeks.com

6) Video Keyfi

Samsung'un AMOLED ekranını sevmiyorsanız bile, S4'ün sunduğu 1.920 x 1.080 piksel çözünürlük ve 441 ppi ayarındaki ekran yoğunluğuna bir bakmanızı tavsiye ederiz. Telefondan film ya da komik video seyretmeyi sevenler için, iPhone 5 ne yazık ki bu kaliteyi sunamıyor. 

samsung galaxy s4 gallery 20
Görüntü kalitesine diyecek yok! / © AndroidPIT

7) Sadece Telefon Değil, Aynı Zamanda TV Kumandası

Evinizdeki televizyonun kumandasını mı kaybettiniz? Samsung Galaxy S4'ün içinde bulunan kızılötesi yansıtıcı sayesinde telefonunuzu bir televizyon kumandası olarak kullanabilirsiniz. (S4'ün üstündeki küçük siyah noktaya dikkat.) Ayrıca üye olduğunuz TV hizmet sağlayıcısından bilgileri çekip size program tavsiye eden uygulama da cabası. 

IMG 8040
Aynı zamanda bir kumanda! / © AndroidPIT

8) Dev Ekran

Dev ekran derken çarşafı andıran projeksiyonlardan söz etmiyoru tabii ama, Galaxy S4'ün 5 inçlik ekranının kendi ligi içinde bir dev olduğunu kabul etmek lazım. Film ve oyun meraklıları için iPhone'dan S4'e geçmek, kızgın kumlardan serin sulara atlamak gibi bir şey olabilir.

Galaxy S4 vs iphone5
iPhone'un yanında "dev" duran S4 ekranı! / © AndroidPIT

9) Group Play'le Topluca Eğlenme Şansı

Galaxy S4 telefonların bir başka özelliği de, diğer S4'lerle aynı şarkıyı çalmanızı ya da aynı fotoğraflara göz atmanızı sağlayan Group PLay uygulaması. Kablosuz bağlantı vasıtasıyla telefonunuzu diğer S4'lerle buluşturan bu uygulama çevrenizdekileri de S4 almaya ikna edebilir.

Galaxy S4 Sales
S4' kardeşliği! / © Üretici/AndroidPIT  

10) Kolay Şarj

Galaxy S4 bütün ekstralarına rağmen, her yerde şarj edilebilecek bir telefon, çünkü üzerinde standart bir mikro USB girişi bulunuyor. Oysa iPhone 5 sahipleri her zaman için Apple'ın özel platformuna ihtiyaç duyuyorlar. 

samsung galaxy s4 teaser
Sonuç daha iyi bir iPhone çıkana kadar S4 lehine! / © Samsung

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • zaten iphone hiçbir zaman donanım olarak en iyisi olmadı, iphonu iphone yapan uygulamalar ancak iphone satışlarında gerileme olur çünkü çok kapalı bir ekosistem. bilgisayarsa olduğu gibi sadece belli bir kesim alır diye düşünüyorum

  • Merhaba Android Pit. Nihayet uzun surecten sonra geri dondum. Bu mesaji galaxy pocket ile degil yeni tabletim galaxy tab2 7.0 ile yaziyorum.Merhaba kardeslerim:D

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!