This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 6 comments

Galaxy S4'ün Ekranı Galaxy S3 ve iPhone 5 ile Karşılaştırıldı

Ekran kalitesi akıllı telefon alırken tüketicilerin en önem verdiği kriterlerden bir tanesi. Bu anlamda iOS ve Android telefonlar arasındaki rekabette Apple'ın iPhone ve iPad cihazlarında kullandığı LCD ekranlar bugüne kadar Android Atlası'nda yer alan cihazlara kıyasla daha iyi performanslar elde geldiler. Fakat aradaki fark giderek kapanmakta. Galaxy S4'ün sahip olduğu OLED ekran ile yapılan detaylı testler Samsung'un Apple ile ekran görüntü anlamında farkı ciddi olarak kapattığını ortaya koydu.

GS4iPhone5
S4'ün ekran kalitesinin iPhone 5'den altta kalır bir tarafı yok / © AndroidPIT

Akıllı telefonlar da dahil olmak üzere her türlü elektronik cihazın ekranları üzerinde derinlemesine analizler yapan Displaymate Technologies'in tepe ismi Dr. Ray Soneria tarafından yapılan araştırmada Galaxy S4'ün 1920x1080 piksellik ekranının  mikroskop altında görüntülenen inç başına piksel sayısı Galaxy S3'ü ciddi bir şekilde geride bırakırken bu alanda piyasanın en iyisi olan iPhone 5'e oldukça yakın çıktı. 

Gamut 12
 Renk gamı kriteri karşılaştırmasının galibi iPhone 5 olurken Samsung'un GS4 ile Apple'a oldukça yaklaştığı görülüyor © AndroidPIT

Yukarıdaki grafikte ise farklı bir analizin sonuçlarını görüyorsunuz. Biraz kafa karıştırabilecek olan bu görselin yorumuna gelince: Köşelerinde yeşil, kırmızı ve mavi renklerin yer aldığı alan içerisinde her cihazın performans testleri sonucunda ortaya çıkan üçgenler yer alıyor. Renk gamı analizinde cihazların üçgenleri içerisinde küçük olanı daha iyi sonuç olarak yorumlanıyor. Yukarıda yer alan dört üçgen içerisinde ortada yer alan siyah ideal olan standartları ortaya koyarken içeriden dışarıya doğru sırasıyla iPhone 5 (mavi üçgen), Galaxy S4 (kırmızı üçgen) ve Galaxy S3'ün (yeşil üçgen) üçgenlerini görüyoruz. Sonuçların yorumuna geldiğimizde ise Galaxy S4'ün ekranının performansının iPhone 5'in LCD ekranınınkine oldukça yaklaştığını görüyoruz. 

Üç cihazın ekranlarının güç kullanımı etkinlikleri mercek altına alındığında ise aynı varsayımsal ekran büyüklüğü üzerinde Samsung'un Galaxy S3'de 0.83W olan enerji kullanımının Galaxy S4 ile 0.70W'a gerilediğini görüyoruz. iPhone 5'de ise bu rakam 0.66W olarak ölçülmüş. 

Tüm bu analizlerin sonucunu Galaxy S4 ile iPhone 5 arasındaki bir karşılaştırmanın ötesinde Samsung'un yıllardır üzerinde uzmanlaştığı OLED ekranlar ile LCD ekranlar arasındaki rekabet perspektifinden yorumlamak gerekir. Görünen o ki LCD ekranlar her ne kadar günümüz koşullarında OLED ekranlara üstünlük sağlasalar da yakın bir gelecekte bu durumun tersine dönme ihtimali oldukça güçlü. Samsung Galaxy serisinin beşinci jenerasyon cihazının iPhone 6'yı bu yazıya konu testlerde geride bırakması benim için hiç şaşırtıcı olmayacaktır. 

Konu hakkındaki görüşlerinizi yorumlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin.

Vasıtasıyla Extremetech Kaynak: Display Mate

6 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!