This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
5 Shares 6 comments

Galaxy S4'ü iPhone 5'e Tercih Etmek İçin 15 Neden

galaxy siv vs iphone 5
Galaxy S4 vs. iPhone 5 / © ITProPortal.com

 

Yeni şeylerden korkuyor musunuz? O zaman tabii ki iPhone 5'den şaşmayın. Sanki bir zaman makinasına binip 2007 yılına geri dönmüş gibi hissetmek, o bildik tasarımdan, dizi dizi ikonlardan şaşmamak elbette bir tercih meselesi. Retro düşkünlüğü günah değil.

Ama eğer son teknolojinin  peşinde iseniz, piyasaya çıkar çıkmaz bir Samsung Galaxy S4 almanızı öneririm. Bunun için elbette birçok sebep var ama işte size Galaxy S4'ü iPhone 5'e tercih etmek için 15 neden.

Unutmayın: İnsan arkadaşının eski bir teknolojiyle yetinmesine seyirci kalmamalı. Lütfen bu nedenleri Apple fanı olan arkadaşlarınızla da paylaşmayı unutmayın. 

Ekran Kalitesi

samsung galaxy s4 teaser
 © Samsung

Bilindiği gibi iPhone 5'in ekranı 1136 x 640p ve 326 piksel çözünürlüğe sahip. Bir yıl önce çıkmış bir cihaz için fena değil. Ama onun üzerinden çyle çok su aktı, HTC, Sony ve Samsung öyle modeller çıkardıları ki artık iPhone 5'in ekranının hiçbir övünülecek tarafı kalmadı. Bakın Galaxy S4 size ne sunuyor: 1920 x 1080p ekran çözünürlüğü ve kare başına 441 piksel. Etkileyici değil mi?

S-Health

samsung galaxy s4 test 11
S4'ün içinde kişisel fitness hocanız var! / © AndroidPIT

Samsung'un kişisel sağlık uygulaması S-Health, rakipleri Fitbit ve FuelBand'in bir adım önünde gidiyor. Uygulama hem yaptığınız egzersizleri, hem kalori tüketiminizi, hem de kalp atışlarınızı ölçüyor. Hatta bir sonraki idman için ısı ve nemliliği bile ölçebilen bir uygulamadan söz ediyoruz. İphone'da henüz böyle bir özellik bulunmuyor.

13MP Kamera

galaxys4 camera
Kamera/ © Samsung

Galaxy S4'ün 13 megapiksellik kamerası iPhone 5'in 8 MP kamerasından daha üstün olduğu gibi; aynı anda hem ön, hem de arka kamerayı kullanabilme özelliği ve istemediğiniz kişileri fotoğraftan silebilme özelliğiyle de benzerlerinden ayrılıyor. 

Daha Büyük Ekran

galaxy siv display
Galaxy S4'ün Ekranı / © Samsung

Apple, 4 inç ekranlı iPhone 5'le gurur duymakta haklıydı ama o günler artık geride kaldı. Özellikle telefonunda video seyretmeyi ve oyun oynamayı sevenler için Galaxy S4'ün 5 inçlik ekranı çok daha tatmin edici bir deneyim sunuyor. 

Daha Hızlı İşlemci  

Çift çekirdekli bir işlemcisi olan iPhone 5'in aksinde dört çekirdekli işlemcisiyle Galaxy S4'ün, bağımsız bir kuruluş olan Primate Labs'ın yaptığı testlerde iPhone 5'den iki kat daha hızlı çalıştığı da resmen tespit edildi. 

Kişiselleştirilebilir Açılış Ekranı

Tıpkı diğer Android cihazlarda olduğu gibi, Galaxy S4'te de ana ekranınızı kendinize göre özelleştirip geliştirmeniz mümkün. Sözgelimi Holo Launcher gibi bir uygulama indirip, istediğiniz widgetları ana ekrana sürüklemeniz ve ekranı kişisel zevklerinize uygun hale getirmeniz mümkün. Bunlar iPhone'da yapamayacağınız şeyler. 

Google Now, Siri'ye Meydan Okuyor 

Siri de kimmiş? Google'ın kişisel asistanı Apple muadiline oranla hem daha çokyönlü, hem daha zengin. Uçuş kontrolünden en yakındaki restoranlara ve ulaşım bağlantılarına dek hayatınızı kolaylaştıran birçok özelliğiyle Google Now, Siri'yi geride bırakıyor.

Daha Büyük Bellek

Galaxy S4'de, aynı anda birden fazla programı çalıştırmanızı sağlayan 2GB'lık RAM bulunurken, iPhone 5'de bunun sadece yarısı var ve bu da multitasking yapmayı güçleştiriyor.

Çıkarılabilir Pil

samsung galaxy s4 test 1
HTC One'ın aksine Galaxy S4'ün pili çıkarılabiliyor. / © AndroidPIT

Cihazlarında çıkarılabilir pillerin bulunmasına önem veren Samsung, Galaxy S4 için de aynı özeni gösterdi. Bu demektir ki yanınızda dolu bir yedek bataryayla dolaştığınız sürece iPhone 5 sahiplerinin aksine şarj bitecek korkusu yaşamayacaksınız. 

Genişletilebilir Depolama Alanı

Samsung'un tüketicilere sunduğu bir başka eşsiz hizmet de depolama alanını genişletebilme özelliği. Bu doğrultuda Galaxy S4 sahipleri isterlerse, hesaplı bir microSD kart alarak dahili bellek alanını 128 GB'a kadar çıkarabiliyorlar. Aynı işlemi iPhone'da yapmak içinse 100 doları gözden çıkarmanız gerekiyor.. 

Hareket ve Gözle Kontrol

gesturecontrol
Gözle Kontrol/ © Samsung

Arama yapmak, çalan şarkıyı geçmek, tarayıcınızda tab değiştirmek mi istiyorsunuz? Galaxy S4'ün ekranına şöyle bir el sallamanız yetiyor yeterli. Elbette Apple'da henüz bu özellikler bulunmuyor.

Daha İyi Multitasking

multitasking galaxy siv
© Samsung

iPhone 5'in multitasking anlayışı görevler arasında geçiş yapıp, daha önce okumakta olduğunu şey konusunda kendi hafızanıza güvenmekten ibaret. Oysa Samsung, aynı anda iki uygulamayı masaüstünde yan yana çalıştırma özelliğiyle size daha farklı bir seçenek sunuyor. Sözgelimi Galaxy 4'te başka bir sitede video izlerken, diğer pencerede arkadaşınıza e-posta yazmanız mümkün.

NFC (Yakın Alan İletişimi) Desteği 

samsung nfc
NFC / © Samsung

 

Farklı cihazlar arasında bir WiFi bağlantısı kurmaya olana veren NFC muhtemelen bilgi paylaşmanın en hızlı yolu ve iPhone'da bulunmayan bu özellik Galaxy S4'le birlikte gelen yeniliklerden bir başkası. Örneğin bu yolla telefonunuzu stereo aletinize bağlayıp, istediğiniz şarkıyı çalmaya başlayabilir, ayrıca ISIS ve Google Wallet gibi mobil ödeme yöntemlerini de kolaylıkla kullanabilirsiniz.  

Story Album Özelliği

galaxy siv story album
Story Album / © Samsung

Çektiğiniz fotoğrafları dostlarınıza göstermenin estetik bir yolunu arıyorsanız Samsung'da bu da var. Hikâyeli Albüm anlamına gelen Story Album özelliği ile arşivinizdeki fotoğrafları yerlerine ya da konularına göre gruplayarak sunmanı mümkün. 

Tabii Bir de Uzaktan Kumanda Var

Evdeki uzaktan kumandaları sürekli kaybeden tiplerden misiniz? Onun da çaresi var. HTC One'da bulunan bir özellik sayesinde Galaxy S4 telefonunuzu bir uzaktan kumanda haline getirmek çok kolay. İphone 5'le de telefon edersiniz artık. 

6 comments

Yeni yorum yaz:
  • ayrıca samsungun androıd yada windovsa ihtiyacı yok kendi işletim sistemi vaar zaten reklamı ancak cafede masaya koyarken cevreye bakan ıphone lar yapar biz işimize bakarız galaxy s2 severler....

  • piline müdahale edemessin eğer değişmek istersen ben 100 tl ye değişirim ben sana bluetooth tan bi şarkı rsim bi atamam hafıza kartını çıkarsana yokki sadce ısırılmış yarım elmaya ödediğiniz para başka bişey yok ayrıca 2000 lira verdiğiniz tele utanmadan 10 tl kontör varmı diye sorarsınız komik ıphone 5 :)) bence sadece masaya koyarken hava olsun derseniz replikasını alın en azından zarar etmessiniz

  • iphone kullanan tanıdıklarıma neden diye sorduğumda hani bir üstün yanı olsun tercih edeyim diye soruyorum ortak cevap şu avucuma sığıyor kolay kullanım :D böyle bir şey varmı yaaa......

  • oguz 31.Mar.2013 Link to comment

    apple surekli ayni model uzerinden gidiyor bi ios u var ios asagi ios yukari bitiremediler ios u bi turlu samsung da ozellik cok guzel ah bide sarj cihazlarini ulkenin heryerine dagitabilse

  • Daha önce yazdığım gibi.samsung mu, dinlen dinlen kaç.

  • Samsungdan para filan aldınız mı bu reklam için?

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!