This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 6 comments

[Video] Samsung Galaxy S4 Özellikleri ve Kullanımı

Herkesin merak ettiği ve açıkçası Galaxy S4'ü satın almaya deyip deymeyeceğini belirleyecek yazılımsal özelliklerin öne çıkanlarını ufak test videoları halinde sizler için hazırladık. Gelin özelliklerin nasıl çalıştığını kendi gözlerinizle görün!

s4 teaser2
"Çift Çekim" özelliği (Orjinal resim kesilip, genişletilmiştir). / © AndroidPIT

Samsung, kendi sitesinde de özelliklerin bir kısmının açıklamasını yapmış fakat yine de komple tüm özellikleri tanıtmıyor. Aşağıda Galaxy S4'ün öne çıkan özellikleri (Samsung'un sitesinde olmayan özellikleri de dahil) için yaptığımız ufak test videolarına göz atabilirsiniz:

Çift Çekim

Son derece pratik ve eğlenceli bir özellik. İki kamerayı da aynı anda kullanıp aynı karede iki tane görüntü almanızı sağlıyor. Kameralar arası geçiş yapabiliyor ve küçük olan çerçevenin boyutlarını ve posizyonunu değiştirebiliyorsunuz.

(Harici YouTube linki buradan)

Quick Check

Aslında bakarsanız çok da işe yaramayan fakat arkadaşlarınıza hava atabileceğiniz (videoda siz de göreceksiniz) bir özellik. S4 kapalıyken cihazın görüş sensörlerine parmağınızı yaklaştırıyorsunuz ve cihazı açmadan kısayollara erişmiş oluyorsunuz.

(Harici YouTube linki buradan)

Air View

En sevilen özelliklerinden biri. Cihazı ekrana dokunmadan kontrol etmenize yarıyor. Aslında tek bir özellik gibi bakmamak lazım: Örneğin klasörlerin içini açmadan (yani işlemciyi yormadan) dışarıdan içindeki dosyaları görmenizi veya yazının üstüne parmağınızla geldiğinizde yazıyı büyütmenize yarıyor.

(Harici YouTube linki buradan)

Ekran Görüntüsü Alma

Ne kadar pratik olduğunu çözemedim ama ekranı elinizle kaydırarak ekran görüntüsü almanızı sağlıyor. Ben testlerde biraz takıldım açıkçası.

(Harici YouTube linki buradan)

Smart Scroll

İşte benim en çok merak ettiğim özelliklerden Smart Scroll: Kafa hareketinizle okuduğunuz yazıyı aşağı yukarı kaydırmak. Ekrana bakmaya başladığınızda eğer özellik açıksa mavi bir göz işareti ekranda beliriyor ve sonra kafa pozisyonunuzu aldığında göz yeşile dönüyor. Sonrasında kafanızı aşağı yukarı oynatarak yazıyı oynatabiliyorsunuz.

Aslında önceki incelemelerimizde çok iyi çalışmadığını söyledik. Yine de ofiste bazı arkadaşlar iyi kullanamadıklarından şikayetçiler. Söylenene göre S4'e bugün gelen yazılım güncellemesiyle daha iyi bir hale geldi. Açıkçası biraz kişisel beğeniye ve kullanma alışkanlığına açık bir özellik. Yatakta veya koltukta yatar pozisyonda kullanmak daha işe yarar olabilir.

(Harici YouTube linki buradan)

Smart Stay (Akıllı Duraklatma)

Yine en çok öne çıkan ve benim en çok merak ettiğim özelliklerden biri. Açıkçası siz de videoda göreceksiniz, kullanırken kendimi çok rahat hissetmedim. Özellikle yatay pozisyondan ziyada dikey pozisyonda daha iyi çalışıyor gibi çünkü görüntü sensörleri dikeyde daha iyi görüyor.

(Harici YouTube linki buradan)

Bütün bu özelliklerden ne çıkarmak lazım?

Açıkçası benim en çok hoşuma giden ve en iyi çalışan özellikler Çift Çekim, Air View ve Smart Scroll oldu. Tabii işin hassas noktası bu üç özelliği günlük hayatta ne kadar sıklıkla kullanılacağı.

Diğer özellikler Quick Check, Ekran Görüntüsü Alma ve Akıllı Duraklatma (Smart Stay) ise bana çok da günlük hayatta kullanacakmışım gibi gelmedi. Ayrıca örneğin Akıllı Duraklatma'yı düşünün: Tramvayda video izliyorsunuz başka tarafa baktınız ve o sırada video durdu. Sorunsuz çalıştığını farzediyorum - gerçekten de bu teknolojiye ihtiyacım var mı? Kafamı çevirdiğimde ekrana dokunamayacak kadar aciz mi oldum? Tabii örneğin masada bir yandan yemek yiyip bir yandan video izleme işi hoş olabilir diyebilirsiniz (özellik kusursuz çalışırsa). Peki bu sefer de videoyu durdurup tekrar başlatma fazla pil tüketmez mi? 

Uzun lafın kısası Galaxy S4'e yazılım açısından gerçekten onlarca yeni özellik gelmiş ve ortada büyük bir emek var. Fakat asıl soru bu özellikler gerçekten kusursuz çalışıyor mu ve onlara gerçekten ihtiyacımız var mı?

Videoları kendiniz de seyrettiniz. Sizin Galaxy S4'ü alma kararınızda bu özellikler rol oynar mı?

 

 

Sizin Galaxy S4'ü alma kararınızda izlemiş olduğunuz özellikler nasıl bir rol oynar?
View results

 

 

 

1 Share

6 comments

Yeni yorum yaz:
  • elinize sağlık arkadaşlar özelliklerin nasıl çalıştığını çok merak ediyordum gidip bir de videolarını çekmişsiniz helal valla. sakallı arkadaş da meşhur oldu artık sırtı yere gelmez hahah

  • sirf bu ozellikler yuzunden alinacaksa alinmamali bence yuzeysel bi inceleme 8 çekirdek teknolojisi 2600 mah pil gucu normal kullanimda 1.2 ghz yüksek app lerde oto 1.6 ghz guc deistirebilme ozelligi pas gecilmemeli bu yonden s3 s4 un yanindan bile gecem ez

  • Araz sahsen ben bu özelliklerin islemciyi yorduguna sahit olmadim. Alet cidden akiyor.. Ama HTC One da akiyor sonucta. :)

  • Araz 03.May.2013 Link to comment

    Tum bu ozellikler yine islemcinin basina patliycak. Ama s4 guzel be abi :)

  • Haha cok enteresan engellileri(!) biz de dusunmustuk..

  • S4 asla almam.Ekran goruntusu alma bnm telefonda bile var :)
    Diger ozellikler gereksiz.Bir Videoyu durduramayacak acizsen kullanirsin.Ama bir seyi atlamayalim.Samsung bu ozelligi engelliler icin yapmis olabilir.Ama sahsen S3 alirim daha iyi.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!