This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

Samsung Galaxy S4 ile Galaxy S4 Active Karşılaştırması

Suya , toza ve darbeye karşı dayanıklı, outdoor telefon Samsung Galaxy S4 Active, 5 Haziran 2012'de tanıtıldı. Dünya akıllı telefon piyasasının  üzerinde en çok dikkat toplayan cihazı olan Galaxy S4 böylece serinin önceki sürümlerindeki en temel eleştirilerden bir tanesi olan dayanıksız malzeme kullanımı karşısında önemli bir avantaj kazanmış oldu. Bu yazımızda Galaxy S4 ile Galaxy S4 Active'i kağıt üzerinde karşılaştırıyoruz.

s4 s4 active vergleich
S4 (solda)ve S4 Active (sağda)  karşı karşıya / © Samsung Mobile/AndroidPIT

Dizayn

Her iki cihazda polikarbon malzemeden yapılmış kasalara sahip olmalarına rağmen dizayn anlamında önemli farklılıklara sahipler. Samsung'un amiral gemisi cihazı Galaxy S4'ün arka yüzü şık ve parlak cam alaşımlı malzemeye sahipken S4 Active'in  pütürlü yüzeye sahip olan arka yüzünün malzemesi oldukça dayanıklı bir  plastik ile kaplanmış.

s4 s4 active hinten detail 02
Cihazların arka yüzeylerinin karşılaştırılması. / © Samsung Mobile/AndroidPIT

Cihazlar arasındaki en belirgin özelliklerden bir tanesi ön yüzde yer alan fiziksel tuşlar. Galaxy S4 sadece bir adet tuşa sahipken (ana menü), Galaxy S4 Active rer üç düğmenin de fiziksel olarak gövdeden ayrılan bir şekilde belli edilişi hemen dikkat çekiyor.

s4 s4 active front detail 02
Galaxy S4 Active (altta) üzerinde tüm tuşlar gövdeden ayrı bir şekilde gösteriliyor / © Samsung Mobile/AndroidPIT

Boyutlar ve Ağırlık

Galaxy S4 Active, suya toza ve darbeye karşı dayanıklı bir telefon olması dolayısıyla üzerine inşa edildiği Galaxy S4'den boyut ve ağırlık alanlarında farklılaşıyor.Bu bağlamda S4 Active Galaxy S4'e kıyasla daha büyük ve daha ağır bir cihaz. Aşağıda iki cihaz arasındaki boyut farklılıklarını daha yakından görebilirsiniz.

  Galaxy S4 Galaxy S4 Active
Boyutlar 136,6 x 69,8 x 7,9 Milimetre 139,7 x 71,3 x 9,1 Millimetre
Ağırlık 130 Gram 151 Gram
s4 s4 active dicke
Galaxy S4 Active (üstte) Galaxy S4'e kıyasla her anlamda daha hantal bir cihaz. / © Samsung Mobile/AndroidPIT

Teknik Özellikler

Galaxy S4 Active'in S4'e kıyasla sahip olduğu en temel farklılık LCD teknolojisi ile üretilen ekranı. Zira Süper AMOLED teknolojisi ile üretilen Galaxy S4'e kıyasla Galaxy S4 Active'in ekranına kıyasla S4 Active'in LCD ekranını okumak özellikle gün ışığı koşullarında daha kolay.Bu husus özellikle bir outdoor telefon için oldukça önemli.

Cihazlar arasındaki ikinci önemli farklılık ise kameralarda. Galaxy S4'ün 13 megapiksellik kamerasına karşı Galaxy S4 Active'in kamerası 8 megapiksel çekim gücüne sahip.

s4 s4 active kamera
Galaxy S4 Active'in kamerası (sağda) S4'ün (solda) hissedilir derecede gerisinde  / © Samsung Mobile/AndroidPIT

Galaxy S4 Active aynı zamanda infrared sensörlere sahip değil. Bu bağlamda S4 Active'i uzaktan kumanda olarak kullanmak mümkün değil.Bu arada Galaxy S4 Active'in sadece 16 GB dahili hafıza kapasitesi ile satışa çıkarılıyor oluşu da 32 ve 64 GB'lık dahili hafıza seçenekleri ile gelen S4'e karşı önemli bir eksi olarak göze çarpıyor.

Teknik Özelliklerin Karşılaştırılması

  Galaxy S4 Galaxy S4 Active
İşlemci 1,9 GHz, Quad-Core 1,9 GHz, Quad-Core
Sistem RAM'i 2 GB 2 GB
Display 5 Zoll, 1.920 x 1.080 Pixel, Super AMOLED 5 Zoll, 1.920 x 1.080 Pixel, LCD
Dahili hafıza 16/32/64 GB seçenekleri, microSD kart girişi 16 GB, microSD kart girişi
Kamera 13 MP (arka yüz), 2 MP (ön yüz) 8 MP (arka yüz), 2 MP (ön yüz)
Sistem Android 4.2.2 mit TouchWiz Android 4.2.2 mit TouchWiz
Boyutlar 136,6 x 69,8 x 7,9 Millimeter 139,7 x 71,3 x 9,1 mm
Ağırlık 130 Gram 151 Gram
Pil kapasitesi 2.600 mAh 2.600 mAh

Software

Her iki cihaz da Android 4.2.2 üzerine Samsung TouchWiz kullanıcı arayüzünü kullanıyorlar. Bu noktada bir outdoor telefon olarak tam su geçirmezlik özelliğine sahip olan Galaxy S4 Active'in kardeşi S4'e göre önemli bir üstünlüğü ise su altında fotoğraf çekmeye yarayan ''Aqua Modu'' oluyor. 

galaxy s4 air view
Her  iki cihazda Samsung'un zengin yazılımlarına sahip. Örneğin Air View ... / © AndroidPIT

Sonuç

Bir outdoor telefon olma iddiasıyla suya, toza ve darbeye karşı tam bir dayanıklılığa sahip olacak şekilde tasarlanan Galaxy S4 Active ile Galaxy S4 arasındaki karşılaştırma kanımca dizayn anlamında çok da anlam taşımıyor. Bu noktada LCD ve Super AMOLED ekran ayrımı, bazıları için biraz olsun bir şeyler söylüyor olabilir. Teknik özellik alanındaki en belirgin fark cihazların kameralarında karşımıza çıkıyor.

Bence her iki cihaz arasındaki karşılaştırmanın en önemli ayağı fiyat. Fakat an itibariyle Galaxy S4 Active'in fiyatının belirsiz oluşu elimizi kolumuzu bağlıyor olsa da Galaxy S4 Active'in fiyatının Galaxy S4'ün gerisinde olmasını beklemek gerektiğini düşünüyorum.

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!