This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 3 comments

Galaxy S4, S4 Zoom ve Galaxy Camera fotoğraf karşılaştırması

Android aleminde hiçbir üretici, Samsung kadar sık, kamera teknolojileriyle akıllı telefon yazılım sistemlerini birleştirmiyor. Samsung’un akıllı telefon kameraları da Android’ler arasında en iyilerden. Android OS ile çalışan yarı kompakt kameralı Galaxy Camera’yı zaten çıkarmışlardı. Galaxy NX cep telefonu ağıyla bağlantılı bir sistem kamerasıydı. S4 ile, Koreliler, kamera mı olsa, akıllı telefon mu olsa karar veremeyen muhteşem bir melezi piyasaya sürdüler. Ben şu soruları yanıtlamaya çalıştım: S4 Zoom’un görüntü kalitesi normal S4’ten daha mı iyi? Konu amatör fotoğrafçılığa gelince Galaxy Camera ne sunuyor?

cam comparison teaser
Hem akıllı telefon, hem de kamera olan bu üç cihazın da kendine ait bir hedef kitlesi var © AndroidPIT

Galaxy S4 Zoom, Android cemaatini iki ayrıyor: Cihazı gereksiz bulanlar ve kamerayla, akıllı telefonun yenilikçi evliliğini sevinçle karşılayanlar. İki tarafın da iyi argümanları var. Ancak görüntü kalitesi nasıl? Bu Frankenstein telefon/kamera melezi olan S4 Zoom, “gerçek” bir kamerayla ya da “gerçek” bir akıllı telefonla karşılaştırılınca nerede duruyor? İş arkadaşım Kris ve ben, bu soruların cevaplarını öğrenmek için, üç Samsung cihazını da elimize alıp ufak bir yürüyüşe çıktık.

landschaft 2
Test alanının görüntüsü. Samsung Galaxy Cam ile çekildi / © AndroidPIT

Manzara

Çektiğimiz ilk fotoğraf Berlin’de bir parkta, güneşli bir gün fotoğrafı. Burada üç cihazın ne gibi farklılıkları var, bunu anlamak istedik. Baktığımız unsurlarsa, detayların görünümü, renkler ve pozlamaydı. Bunun için otomatik modda çekmeye karar verdik. Neredeyse aynı fotoğrafı çekebilmek için, Galaxy Camera ve S4 Zoom fotoğraflarını hafif zoom ile çektik çünkü doğal olarak S4’e göre daha fazla geniş açı sunuyorlar. Bu makaledeki ilk fotoğrafa bakarsanız, neden olduğunu anlarsınız.

Fotoğrafları karşılaştırmak üzerine bir not: Soldaki her zaman Galaxy Camera, ortadaki S4 ve sağdaki S4 Zoom.

cam comparison 1
Solda: Galaxy Cam; Ortada: S4; Sağda: S4 Zoom / © AndroidPIT

Kontrast ve renk doygunluğu açısından Galaxy Cam ve Galaxy S4 arasındaki farklar az ama Galaxy Cam’de açık bir tonlama farkı var. Ancak S4 Zoom karanlık alanları çok daha aydınlık gösteriyor. Kanımca bu S4 Zoom’u en doğal fotoğrafı yakalayan cihaz yapıyor. S4’ün özelliği yüzde yüz (tam ekran) görüntüde detayların neredeyse hepsini göstermesinde, yazılımın farkıyla ortaya çıkıyor. Bence en kötü performansı burada Galaxy Cam gösterdi.

Zoom: Dijital ve optik karşı karşıya

Bu karşılaştırma biraz haksız olacak çünkü S4’ün optik zoom özelliği yok. Ancak zoom en önemli satın alma etkenlerinden biri olduğu için, S4’ün 4 kat büyüten dijital zoom’unu, S4 Zoom’un 10 kat büyüten optik zoom’unu ve Galaxy Cam’in 21 kat büyüten zoom’unu deneyerek size göstermek istedik. Fotoğrafların hepsi aynı mekanda çekildi.

cam comparison 2
Solda: Galaxy Cam; Ortada: Galaxy S4; Sağda: Galaxy S4 Zoom / © AndroidPIT

Gördüğünüz gibi 21 kat büyüten Galaxy Cam, parkın diğer ucundaki çimlerin arasındaki bankı çekmemize rağmen, harika bir iş çıkardı. Ancak aydınlık noktalarda, ışık biraz patlıyor ama arka plandaki yapraklar bile fark edilir bir netlikle detaylı bir şekilde görülüyor. S4 doğal olarak, sadece 4 kat büyütme özelliğiyle, bu mekanda biraz başarısız oldu. Yüzde yüz ekranda, tüm detaylar kayboluyor. Ancak şaşırmamak lazım: Dijital zoom gerçek bir zoom değildir. Sadece biraz canlılığını yitirterek büyütür. S4 Zoom, Galaxy Cam’in zoom özelliği kadar geniş olmasa da, en iyi fotoğrafı elde etmemi sağladı. Renk dolgunluğu biraz abartılı olsa da, en dengeli pozlamayı ve en net detayları S4 Zoom sayesinde elde ettim.

Makro

Galaxy S4’le yaptığım önceki denemelerde, cihaz beni makro yelpazesiyle çok şaşırttı. Ancak ham böğürtlene yaptığımız yakın çekimde, üç cihaz arasındaki farklar bir bir belli olmaya başladı. Özellikle böğürtlenin arkasındaki büyük yaprağa bakarsanız, renk farklarının çok belirgin olduğunu görebilirsiniz.

cam comparison 3
Solda: Galaxy Cam; Ortada: Galaxy S4; Sağda: Galaxy S4 Zoom / © AndroidPIT

Detay ve netlik konusunda, Galaxy Camera bu karşılaştırmanın biraz gerisinde kalıyor ama gene de en dengeli renk taklidi onda. S4 daha çok kontrastı ve detaydaki netliği ön plana çıkarıyor ama görüntü fazla keskin, bunun da sebebi cihazın güçlü post-prodüksiyon özelliği olabilir. Kontrast ve detay açısından gene en dengeli görüntü S4 Zoom tarafından elde edildi ama gene de renk dolgunluğu biraz fazla.

Enstantane fotoğraf ve portre

Eğer parkta takılıyorsanız, güzel gününüzü daha iyi hatırlamak için hızlıca birkaç fotoğraf çekmeyi istemek en doğal hakkınız. Bu yüzden şimdiki görevimiz de enstantane bir fotoğraf çekmek. Bu hızlı ve güvenilir olmalı. Özellikle de, arkadaşlarınız bitmek bilmez fotoğraflar için tüm gün poz verme konusunda, aynen arkadaşım Kris kadar isteksizse. Şimdi kamerayı, pozlama konusunda ne kadar kesin olup olmadığını görmek, beyaz ayarını test etmek ve doğru netlemeyi ne kadar hızlı bulduğunu incelemek için otomatik moda kuruyoruz.

cam comparison 4
Solda: Galaxy Cam; Ortada: Galaxy S4; Sağda: Galaxy S4 Zoom / © AndroidPIT

Bu alanda en iyi performansı, canlı ve detayları keskin bir fotoğraf sunan S4 gösterdi. Diğer iki cihaz da gayet iyi iş çıkardılar ancak yüzde yüz ekranda fotoğrafı görüntülediğinizde ikisinin de, o kadar net fotoğraflar çıkarmadığını fark ettik. Bu sefer, renk dolgunluğunu S4 biraz abartıyor ama Galaxy Cam de fazla hafif veriyor. S4 Zoom görüntüyü biraz fazla aydınlık pozlamış olsa da arka plandaki pozlamayı hesaba katarsak, en iyi işi bu cihazın çıkardığını söyleyebiliriz.

Renkler

Parkta rengarenk mozaikler bulduk ve renk karşılaştırmasını bunun üzerinde denemeye karar verdik. Bu sefer gölgedeydik.

cam comparison 5
Solda: Galaxy Cam; Ortada: Galaxy S4; Sağda: Galaxy S4 Zoom / © AndroidPIT

Bu testte, cihazlar arasındaki farklar gerçekten çok az. Hatta ilk bakışta zor bela fark ediliyor. Ancak birbirine denk bu mozaik desenli parçalara daha yakından bakarsak, benzer bir karşılaştırma motifi kendini tekrar ediyor. S4 güçlü görüntü işlemcisi sayesinde en yüksek kontrasta ve keskinliğe sahip. S4 Zoom’un görüntüsü daha dengeli ve keskinliği abartılı olmadığından, daha gerçekçi bir görüntü elde etmenizi sağlıyor. Galaxy Cam bu kez biraz geriden takip ediyor.

Sokak manzarası: Kontrast ve Hareket

Parktaki güzel vaktimizden sonra, kalabalık ana yola geri döndük ve normalden biraz daha yavaşça geçen birkaç arabayı görüntüledik. Sol kenardaki küçük mavi el arabasına kamerayı netledik ve diğer detayları nasıl yakaladığını ölçtük. Durum, ön taraftaki gölgeler ve arka plandaki binanın ön yüzünün aydınlık oluşundan dolayı, biraz daha karmaşıktı.

cam comparison 6
Solda: Galaxy Cam; Ortada: Galaxy S4; Sağda: Galaxy S4 Zoom / © AndroidPIT

Galaxy Cam ve S4, ön tarafı gölgede bırakırken, S4 Zoom’da da arka planın yapısı bozuluyor. Buradaki ilk iki görüntü hemen hemen aynı ancak S4’ünki biraz daha keskin. S4 Zoom çok daha farklı bir görüntü sunuyor ve karanlık kısımları algılayıp çok daha aydınlık yapıyor ama arkadaki beyaz bina tamamen detaylarını kaybedip, silik hale geliyor ve bulutlar da kontrastını ve açık seçikliğini kaybediyor.

HDR

Apartmanımızın avlusundaki hüzünlü gölgeler ve aydınlık gökyüzünü görüntülemek için lensleri ve kameraların HDR kapasitesini ölçtük. Bu, yüksek kontrasttan dolayı, hiçbir kamera için kolay olmadı.

cam comparison 8
Solda: Galaxy Cam; Ortada: S4; Sağda: S4 Zoom / © AndroidPIT

Galaxy Cam ve S4 Zoom’un resmi olarak HDR diye bir seçeneği olmasa da, “Zengin Ton” diye bir modu var ve üç cihaz da neredeyse üzerine düşeni yerine getirdi. Galaxy Cam’de gene binanın üzerinde hafif bir tonlama var, ama bu sefer pembemsi. Diğer iki fotoğraftaysa, renk seçimi oldukça gerçekçi. Ancak S4 bu konuda bir hayli önde. S4 Zoom, yüzde yüz görüntü ekranında, fotoğrafı biraz az detaylı ve görüntü açısından gürültülü gösterirken, S4’ün HDR modu en karanlık kısımlardan bile detayları seçebiliyor. Galaxy Cam’in çektiğiyse, bunların arasında en az keskinliği olan fotoğraf.

Kapalı mekan gölgesi

Son karşılaştırmamız, iç mekandaki az ışık durumu için, eski dostumuz meyve sepetine kameraları çevirdik. Stüdyomuzdaki pencereleri kararttık ve sepetimizi gölgelerin daha hafif olduğu bir yere koyduk. Kameralarımız bu az ışıkta, yapabildiklerinin en iyisini yapmakla yükümlüydüler. Sonuç her üçünde de yapay şekilde ışıklandırılmış bir görüntüydü.

cam comparison 9
Solda: Galaxy Cam; Ortada: S4; Sağda: S4 Zoom / © AndroidPIT

Kameralar diğer tüm durumlarda, yeterince ışıkla fotoğraf çekiyorlardı. Onun için otomatik olarak en düşük ISO değerlerini seçiyorlardı. Ancak bu testte, fotoğraflar Galaxy Cam’de ISO 800 ile, S4 ve S4 Zoom’daysa ISO 400’le çekildi. Açık bir şekilde S4, Galaxy Cam’e göre yarı ISO değeri kullanmasına rağmen, en karanlık, gürültülü sonucu verdi. Bunun sebebi S4’ün görüntü sensörünün ufak olması. Gene, S4 Zoom en iyi sonucu verdi.

Önemli teknik detaylar

  Galaxy Camera S4 S4 Zoom
Sensör 1/2.3 inç, CMOS 1/3 inç, CMOS 1/2.3 inç, CMOS
Maksimum çözünürlük 17 MP 13 MP 16 MP
Diyafram açıklığı  f/2.8-5.9 f/2.2 f/3.1-6.2
Odak mesafesi 23-483 mm 31 mm 24-240 mm
ISO 100-3200 50-2000 100-3200
Flaş Xenon LED Xenon
Görüntü sabitleyici Yok Optik Optik
Optik zoom 21x Yok 10x
Bağlantı WLAN, Bluetooth, 3G WLAN, Bluetooth, LTE, NFC WLAN, Bluetooth, LTE, NFC
İşletim sistemi Android 4.1 Android 4.2.2 Android 4.2.2
Ekran 4.8 inch, LCD 5 inch, AMOLED 4.3 inch, AMOLED
Fiyat(Amazon) $340US (655 TL) (8 GB) $620US (1195 TL) (16 GB) $495US (955 TL) (8 GB)

Değerlendirme

Test dizimizde, benim için bir kazanan var ama her üç kamera konseptinin kendilerine ait güçlü yönleri var. Aralarında en eskisi olan Galaxy Cam, 21 kez optik büyütme özelliği dışında, diğerlerine kıyasla geride kaldı. Özellikle çektiği tüm fotoğraflardaki hoş durmayan beyaz ayarı, kendince tonlaması ve renkleri karanlık göstermesi sorunlardan birkaçıydı. Netlik ve detay konusunda diğer iki cihaz da Galaxy Cam’den daha iyiydi.

Galaxy S4 testte şaşırtıcı derecede iyi sonuçlar verdi. Tüm senaryoları gerçekleştirebildi. HDR ve enstantane portre çekimlerinde en iyi sonucu verdi, bu da S4’ün yazılımının ne kadar iyi olduğunu gösteriyor. Dijital zoom’u ile biraz uzak mesafelerin çekiminde geride kaldı ama bu tamamen anlaşılır. S4’ün en güçlü yanı otomatik fotoğrafı düzeltmesi ve kameradan yüksek kontrastlı ve yüksek netliği olan, fotoğrafın en iyi halini anında vermesi. Düşük ışıkta, sensörünün küçüklüğü biraz fark ediliyor ve kayıtlar daha karanlık. Diğer iki kameraya göre de en gürültülü fotoğraf çeken o.

S4 Zoom genel olarak en dengeli sonuçları verdi. Yalnız kameranın ekranında direkt bakınca fotoğraflar biraz sıkıcı ve sönük görünebiliyor. En dikkat çekici özelliği, karanlık yerlerde ışığı çok daha aydınlık pozlaması. Bu bazen aydınlık yerlerdeki yapıyı ve detayı bozuyor ama çok daha kontrastlı çekimlerde, daha iyi çalışıyor. Bir de S4 Zoom, bazı çekimlerde bol keseden renk doygunluğu veriyor ancak beni üç cihaz arasında en çok ikna eden o oldu.

GalaxyCameras
Sizce testlerimizin sonunda hangi cihazın en iyisi olduğuna karar verdik? / © AndroidPIT

Sonuç

Kafanız karışmasın. Yaptığımız bu test, kameraların özelliklerinin sadece bir kısmını içeriyor. Galaxy Cam ve S4 Zoom birçok özelleştirme seçeneği ve manuel ayarları olan oldukça geniş bir menü sunuyor. Üç cihazın da, önceden ayarlanmış modlarda geniş bir yazılım paketi var. Genel kullanıcı çoğu zaman otomatik modda fotoğraf çektiği için ve kameraları bu şekilde karşılaştırmak daha kolay olduğu için, bu yaptığımız testi otomatik mod ile daralttık.

Peki sonuç nedir? Her üçünün de ayrı hedef kitlesi ve var olma sebebi var. S4, benim için önce telefon önemli ama gene de iyi fotoğraflar çekmek istiyorum, diyenler için ideal. Eğer ışık iyiyse, S4 yeterli olacaktır. S4 Zoom, akıllı telefonlarında yüksek teknoloji beklentisi olmayan ve gündelik hayatta daha kolay işler için telefonunu kullanan ama gene de bir akıllı telefona ihtiyacı olanlar için, doğru düzgün bir zoom ve manuel ayarlara sahip bir cihaz. Eğer ki ayrı ayrı telefon ve kameranız olsun istemiyorsanız, her iki taraftan da biraz olsun, ben bu telefonu sürekli cebimde taşımam diyorsanız, bu cihaz tam sizin için. Galaxy Cam ise, adından da anlaşılabileceği gibi, Android OS kullanan bir kamera. Ucuz olması, boş zamanında hızlı fotoğraflar çekmeyi sevenler için ideal. Ancak diğer cihazlarla karşılaştırıldığında, pek onlara yetişemiyor ve zamanı geçmiş bir teknoloji ürünü.

Eğer fotoğrafları daha büyük görmek istiyorsanız, tüm test fotoğrafları Google + hesabımda mevcut. Orijinal boyutunda ve tüm EXIF bilgisiyle görebilirsiniz.

Size en çok hitap eden cihaz hangisi?
View results

 

3 comments

Yeni yorum yaz:
  • S4 u çok övmüşler s4 zoom kullanıcısıyım burda kıyaslanacak en son telefon s4 dur bu nıtelıkte ustun lense sahıp 2 telefonun arasında üstün olma şansı yok tanıtan kımse s4 kullanıcıdır kesın 2016 yılındayız ve hala s4 zoom kullanıyorum şuan piyasada olan g5 iphone 6 6s g3 gibi bir çok telefonla kamera çekimleri denedim ve hepsinde s4 zoom daha kaliteli fotograf verdı S4 zoom der susarım k zoom ile aynı hiçbir fark yok

  • Idil Mese 08.Ağu.2013 Link to comment

    Uyarınızdan dolayı teşekkür ederiz. Dikkate alıp, anket sorularını değiştirdik.

  • e-mcani 08.Ağu.2013 Link to comment

    Bildiğim kadarıyla Galaxy Camera'nın telefon özelliği yok. Anket sorusuna pek uygun değil.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!