This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

[İnfografik] Galaxy S4, Xperia Z, HTC One, Optimus G Pro: Hangisi İyi?

Ekselansları Samsung Galaxy S4 dün diğer tüm rakiplerinin ardından yeryüzüne indi. Rekabetin iyice kızıştığı akıllı telefon pazarına 26 Nisan'da giriş yapacak Galaxy S4'ün bu sefer işi hiç de kolay değil.

DataTable S4 One XperiaZ OprimusG 02
Samsung'un işi bu sefer zor ! / © AndroidPIT

HTC One, Sony Xperia Z ve LG Optimus G Pro Samsung'un son üst seviye telefonunu bekledi ve dünkü tanıtım gününde Galaxy S4'ün ilk saldırısını karşıladı. İkinci kritik tarih ise cihazın pazara giriş yapacağı 26 Nisan. Sizlerin fikir sahibi olması için sizi o tarihe kadar merak için bırakmayacağız; ofisimize haftaya ulaşacak cihazın detaylı incelemelerini ve video testlerini sizlere mümkün olan en kısa zamanda ulaştıracağız.

Şu an yapılacak en mantıklı iş ise her zaman yaptığımız gibi cihazın özelliklerini yukarda bahsettiğim rakiplerle karşılaştırmak.

DataTable S4 One XperiaZ OprimusG TR4
© AndroidPIT

Yukarıdan aşağı bakacak olursak kazananları kalbur üstü şu şekilde belirlemekte bir sakınca olmaz herhalde:

Ağırlık ve kalınlık: 130 gram ile S4 rakiplerine büyük bir fark atıyor. Tabii bu belki de tasarımından verdiği tavizi örtmeye yeter. Kalınlıkta ise 7.9 mm ile Xperia Z ile baş başalar. Öte yandan 13 gram daha ağır olan -bana göre- en büyük rakibi HTC One ağır olmasına ağır fakat ele alındığında kesinlikle harika bir his veriyor. Bu görüşümü S4'e New York'ta bizzat dokunup cihazı inceleyebilme fırsatı yakalayan Andreas'tan duyduklarım da haklı çıkarıyor.

  • Malzeme: Burada diğerlerinden farklı olarak cam ve alüminyum malzemeye sahip HTC One'ı seçmek yanlış olmaz.
  • Ekran: Yine tablodan inç başına düşen piksel sayısını (ppi) baz alacak olursak HTC One'ın kazandığını söyleyebiliriz. Fakat unutmayalım ekran büyüklüğü arttıkça ppi'ın düşmesi çok normal. O yüzden bu karşılaştırmanın gözle görülmeden sadece verilerden yapılması çok sağlıklı değil. Açıkçası Andreas'ın bize bildirdiği S4'ün ekranının "harika" olduğu yönünde.
  • İşlemci: Galaxy S4'ün işlemcisine göre iki varyasyonla piyasaya sürüleceği belirtildi. Bu noktada işlemci performansı için ayrı testler gerekir fakat tablodan kazanan Galaxy S4 gibi gözüküyor.
  • Depolama Alanı: KAYBEDEN HTC One. Mikro SD kart girişinin olmadığını sıkılmadan usanmadan yinelemeye devam edeceğiz. Belki HTC sonraki modellerinde koymayı akıl eder.
  • Kamera: Farklı birimler olduğundan S4 mü HTC One mı (ve hatta Xperia Z mi) bilemiyoruz. En sağlıklı sonuç cihaz ofisimize haftaya ulaştığında yaptığımız kamera testleri sonucunda ortaya çıkacak.
  • İşletim Sistemi: Android 4.2.2 ile Galaxy S4 lider.
  • Pil: Bu noktada sadece S4 ile Xperia Z'yi karşılaştırabiliriz çünkü sadece ikisi aynı ekran büyüklüğünde. Bu açıdan S4'ün daha güçlü pile sahip olduğu göze çarpıyor. Tabii bu da sahip olduğu yazılımsal özellikleri dikkate alacak olursak çok şaşkınlık verici bir şey değil.
  • Ve fiyat: Fiyatlarda karşılaştırabilelim diye hepsinin Avrupa fiyatını aldık. S4'ün fiyatını şu an için bilmiyoruz fakat S4'ü katmayacak olursak benim kazananım direktman 650 Euro ile HTC One.

Sonuç olarak sizin de gördüğünüz ve Andreas'ın da New York'tan yaptığı incelemesinde de belirttiği gibi Galaxy S4 donanım kategorisinde diğerlerine genel olarak göre daha iyi gözükse de aslında ortaya büyük bir fark koyamıyor. Tabii unutmamak gerekir ki bu infografik hiçbir zaman cihazları ilk elden tecrübe etmenin yerini tutmaz.

Siz S4'ün özellikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!