This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Galaxy S5'in kamerası 16 MP mi olacak?

Samsung'un piyasaya ne zaman sürüleceği bilinmese de şimdiden heyecan yaratan yeni amiral gemisi telefonu Galaxy S5'le ilgili her gün yeni bir söylenti duymaya devam ediyoruz. Hatırlayacaksanız, daha dün yaptığımız haberde söylentilerin aksine cihazın metal değil plastik kasayla ve Note 3'tekine benzer sahte deri kaplamayla piyasaya çıkabileceğini duyurmuştuk. Bugün ise Galaxy S5'in kamerasının önceki haberlerin aksine 16 MP kalitesinde olacağı iddia edildi.

galaxy note 3 test 4
Galaxy S5 de tıpkı yukarıda gördüğünüz Note 3 gibi sahte deri kaplamayla piyasaya çıkabilir. / © AndroidPIT

Hakkında her geçen gün yeni bir söylenti çıkan Galaxy S5'le ilgili çıkan son haber telefonundan iyi bir kamera performansı bekleyen kullanıcıları sevindirecek gibi görünüyor. Şu anda Samsung'un tedarikçisi System LSI tarafından 8 MP cihazlar için üretilmekte olan ve düşük ışıktaki renk kalitesini artırma amacı güden ISOCELL sensörle, şirket bu alanda kendisinden daha ileride olan Sony'yi bu kez geçmeyi hedefliyor.  

samsung isocell 1
Düşük ışıkta çekilen fotoğraflarda beklentilerinizi artırabilecek olan sensör: ISOCELL. / © Samsung

Bu doğrultuda, System LSI'nin söz konusu sensörü 13 ve 16 MP'lik kameralarla da test etmekte olduğu söyleniyor. Eğer söz konusu testlerden sonuç alınırsa Samsung, S5'in kamerası için de söz konusu tedarikçiyle çalışmayı seçebilir. Ayrıca kamera modülünü üreten Samsung'un kendi elektromekain biriminin de şu anda OIS özelliği olan bir 13 MP'lik kamera üzerine çalıştığı ve mantıken bu kameranın 16 MP'e çıkabileceği de söyleniyor. ISOCELL sensörünün de buna eklenmesi halinde S5'den sağlam bir kamera performansı beklemek hata olmaz. 

13mp ois
OIS özelliği olan 13 MP'lik bu kamera modülünün yakında 16 MP'ye çıkartılması bekleniyor. / © Samsung

Hatırlanacağı gibi Galaxy S5'in önceki haberlerin aksine, metal kasayla değil, plastik kasayla ve Galaxy Note 3’te olduğu gibi, taklit deri kaplama bir arka kapakla gelebileceğini dün duyurmuştuk. Bu söylenti doğrultusunda S5'in önceden iddia edildiği gibi suya ve toza karşı dayanıklılık sertifikasına sahip olacağına ilişkin haberlerin güvenilirliği de sorgulanır oldu. Görünen o ki, Samsung bu yeni cihazında da klasik tasarım ve malzeme kullanım anlayışından vazgeçmeyecek ve ağırlığı yine donanımla yazılım özelliklerine verecek. Bir başka söylentiye göre ise, Samsung bu tarz ekstraları S5'de değil S serisinin yerine geçmesi beklenen Galaxy F serisinin ilk cihazında deneyecek. Bunun için de teknoloji severlerinden en azından bir yıl daha beklemesi gerekebilir. 

Samsung Galaxy S5'in 2014 Ocak ayının ortalarında ya da Şubat ayında Barselona'da düzenlenecek olan Mobile World Congress'de resmen tanıtılması bekleniyor. 

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!