This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 1 Comment

Bugüne kadar Galaxy S5 hakkında öğrendiğimiz her şey!

Samsung'un bu sene ki bombasını patlatmasına çok az kaldı. Fakat süre kısaldıkça insan daha da sabırsızlanıyor! Samsung'un yeni amiral gemisiyle beraber getireceği teknolojiler (ekran, işlemci, RAM vs.) büyük merak konusu olurken, sizler için bugüne kadar Galaxy S5'in teknik özelliklerinden çıkış tarihine kadar mobil sektörde hangi dedikodu döndüyse takip ettik ve şimdide bu iddialardan en önemlilerini ve en gerçeğe yakın olanları derledik. İşte (müstakbel) Galaxy S5!

AndroidPIT Galaxy S4 Dazzle
Galaxy S5'in Selefi S4 (fotoğrafta) ile hangi ortak özelliklere sahip olacağı merak konusu. / © AndroidPIT

Çıkış tarihi

Önümüzdeki ay (Şubat) Barselona'da yapılacak olan MWC (Dünya Mobil Kongresi) çoğu üretici için yeni ürünlerini ve yeniliklerini tanıtmak için büyük fırsat. Fakat Samsung için değil. En azından son iki yıldır durum böyle. Güney Koreli üretici bütün dünyanın ilgisini sadece kendi üzerinde toplamak ve başkalarıyla paylaşmamak adına, yeni modellerini kendi hazırladığı süper etkinliklerle tanıttı. Fakat bu sene için teknoloji habercisi Eldar Murtazin Galaxy S5'in MWC yapılmadan hemen önceki gece tanıtılacağına dair bir tahmin yürüttü (23 Şubat 18:00'da) ve bu tahminini daha sonra da onayladı. Hiç bir zaman Samsung ismini direkt olarak telaffuz etmeden tahmin yürüten Murtazin, son dönemlerde bu tahmininden kendisi bile uzaklaşmışa benziyor: son paylaşımlarında Samsung'un henüz yer ve zaman olarak kesin bir karara varamadığını belirtti.Tabi ki bütün bu tahminlerin hiç birisinin delili yok fakat Galaxy S5 ne zaman tanıtılacak diye sorarsanız cevabın Şubat-Mart arası olacağı kesin.

Tasarım ve malzeme

En alevli geçen tartışma konularından birisi: malzeme. Samsung'un bundan önceki amiral gemisi Galaxy S4 çıkmadan önce de dedikoduları yayılan bu konu kimileri için gayet önemli çünkü Samsung'a dair gelen en büyük eleştiri, telefonlarında kullandığı Polikarbon kasa ve bundan mütevellit kalitesiz hissiyat. Galaxy S5 için bu durumun değişmesi ise henüz şaibeli. Samsung bir yandan alüminyum kasanın ne kadar pahalı olduğundan yakınırken 14 milyar dolarlık reklam giderleri tüketicilerin gözüne batıyor. Samsung ayrıca bu duruma Apple gibi bir çözümde sunmayı düşünüyor olabilir: Bir adet yüksek fiyatlı, alüminyum kasalı premium model, bir adet polikarbon malzemeden üretilmiş daha bütçe dostu model. İddialar arasında bu plastik modelin tıpkı Note 3'te olduğu gibi deri görünümlü plastikle gelmesi de mümkün.

galaxy note 3 test 4
Galaxy S5 tıpkı Galaxy Note 3'te olduğu gibi deri görünümlü bir arka kapakla mı gelecek?/ © AndroidPIT

Menü tuşu

Bazı raporlar Samsung'un bugüne dek kullanmaktan vazgeçmediği fiziksel menü tuşundan vazgeçebileceğini söylüyor. Fakat bu ihtimaller gerçeği pek yansıtmıyor. Büyük ihtimal Samsung alışıldığı gibi fiziksel bir menü tuşu ve onun iki yanında olmak üzere iki adet kapasitif tuşla gelecek. Bir başka olasılık da Samsung'un bu kullanışlı ama kullanışlı olduğu kadar eski dizaynı da biraz değiştirerek, menü butonu yerine telefonun sol kenarında konumlandırılacak bir görev yöneticisi tuşu (Task switcher) ekleyebilir.

IMG 8029
Samsung'un klasikleşmiş fiziksel menü tuşunu kaldırması pek öngörülen birşey değil./ © AndroidPIT

Ekran

Galaxy S5'in selefi S4'te 5 inç bir ekran bulunuyordu. Bu boyutun biraz büyümesi bekleniyor. Çoğu raportör gelecek yeni cihazın ekranının 5,2 ya da 5,25 inç büyüklüğünde olacağı görüşünde birleşiyor. Bugüne derk Galaxy S5 hakkında bildiğimiz kesine yakın bilgi ise ekranının çözünürlüğü. Çok büyük bir ihtimalle Galaxy S5 2k çözünürlüğe (2.560 x 1.440) sahip bir ekranla gelecek. Bu çözünürlüğün bu sene çıkacak üst kalite telefonlarda “standart” gibi bir özellik olması bekleniyor ve böyle bir durumda Samsung bundan geride kalmaz!

Kamera

Yakın zamanlarda Galaxy S5 ile birlikte yeni bir kamera modülünün de geleceği konuşuluyordu. İddialara göre yeni “Isocell” resim sensörünün kötü ışık koşullarıyla mücadelede Samsung'a artı puan kazandıracağı belirtiliyor. Tabi şunu unutmamak gerekiyor; Galaxy S5'in böyle bir kamera modülüne sahip olabilmesi için kamera modülünün seri üretimine 2013 sonlarında başlamış olması gerekiyor. Çoğu tüketicinin önem verdiği megapiksel sayısına gelirsek, kameranın 16 megapiksel olması bekleniyor fakat bilindiği üzere çekilen fotoğrafların kalitesi megapiksel ile değil, fotoğraf sensörünün kalitesiyle belirleniyor. Bu nedenle en çok merak edilen konu nasıl bir sensörün kullanılacağı ve bu sensörün Samsung S5'in kamerasına ne derece başarı getireceği.

Parmak izi okuyucusu

Konu ek özelliklere geldiğinde S5 le alakalı tutarlı veya tutarsız onlarca dedikodu dönüyor piyasada. Fakat son bildirdiğimiz haberden de okuyabileceğiniz üzere Samsung iris okuyucusu fikrinden tamamen uzaklaşmışa benziyor. Fakat Güney Koreli firma biyometrik okuyuculardan vazgeçmiş değil. Firma telefonun ön yüzüne bir parmak izi okuyucusu/tarayıcısı eklemek istiyor fakat bu teknolojiyi ekrana ektegre ederek (ayrı bir sensöre ihtiyaç duymadan) yerden tasarruf etme planları kuruyor.

Yazılım

Galaxy S5'in Android'in 4.4 KitKat sürümüyle birlikte geleceğinden kimsenin şüphesi yok. Fakat yazılım kanadında asıl ilginç olan konu telefona gelecek olan yeni kullanıcı arayüzü. Stok Android'den oldukça uzakta olan mevcut Samsung TouchWiz arayüzünün revizyona uğraması (hatta büyük farklılıkları barındıran yeni bir versiyonunu) tanıtması bekleniyor. Bu arayüzün klasik Samsung arayüzüyle Google Now stilini harmanlaması bekleniyor.

Yazılımla ilgili gelen son dedikodular ise Samsung Galaxy S5 tek elle yönetme sistemiyle gelebileceğine işaret ediyor. Bunun anlamı bütün kullanışlı komutlara ve fonksiyonlar tek elle ulaşılabilir olacak. Ayrıca müzik çalarında daha sosyal nitelikler kazanabilmesi için bir revizyondan geçmesi gerekiyor.

Teknik özellikler

Galaxy S5'in mevcut en iyi teknik donanımla geleceğinden kimsenin şüphesi yok. Kimi teknik özellikler ise -her hangi bir onaylama gelmemiş olmasına rağmen- belirli gibi birşey. Cihazın Snapdragon 805 işlemcisine eşlik eden 3GB'lık bir bellekle (RAM) donatılmış versiyonunun gelmesi kuvvetle muhtemel. Ayrıca rakiplerinden çok küçük bir farkla sıyrılan, 2.600mAh kapasiteli Galaxy S4'ün pilinin de geliştirilerek 3.000 mAh civarında kapasiteye sahip yeni bir pil yaratılması bekleniyor. Ekranın özelliklerinin de artacağını düşünürsek bu hamle fena olmaz!

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!