This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 8 comments

Galaxy S5 ve mega çözünürlük oranları: 2014'te bizi neler bekliyor?

Akıllı telefon piyasası baş döndürücü bir şekilde büyümeye devam ederken, teknoloji de her geçen gün daha çok gelişiyor. Yeni bir yıl başlarken, 2014 yılında bizi nelerin beklediğine şöyle bir bakmak istedik. 

samsung galaxy s5
© AndroidPIT

Daha yüksek çözünürlük

Akıllı telefon ve tablet sektöründe yeni yılın trendlerinden birinin ne olacağı şimdiden belli: Daha yüksek ekran çözünürlüğü ve piksel yoğunluğu, dolayısıyla da daha kaliteli ekranlar. Televizyon sektöründe de gördüğümüz bu gelişmenin akıllı telefon ve tabletlere yansıması ise muhtemelen tabletlerde gördüğümüz 2560 x 1.440 gibi eşi benzeri olmayan bir ekran çözünürlüğünü akıllı telefonlarda ilk kez tecrübe etmemizi sağlayacak. 

64-Bit işlemciyle daha güçlü telefonlar 

HTC One, Xperia Z1 ya da Galaxy Note 3 gibi piyasanın üst düzey telefonlarına baktığımda, kendime sorduğum sorulardan biri üreticilerin bunun üstüne daha ne koyabilecekleri oluyor. Tamam, ekran kalitesi belki biraz daha artırılabilir. Peki ama başka nasıl bir gelişme mümkün? Bu sorunun cevabını aslında 2013 yılında çıkan iPhone 5S modeliyle Apple verdi ve 64-Bit işlemci kavramını hayatımıza sokan marka oldu. Performans açısından bildiğimiz işlemcilerden daha hızlı olan bu 64-Bit işlemciler özellikle grafik anlamında daha iyi performan sunmasına rağmen aynı zamanda uygulamaların bellekte daha fazla yer kaplamalarına da neden oluyorlar. 2014 yılında donanım özelliklerini daha da geliştirmeye yönelik bu yarış son hızıyla devam edecek kuşkusuz, ama bu gelişmelerin tüketiciye gerçekten işe yarar bir avantaj sağlayıp sağlamadığı hep tartışmalı olacak. Gerçi kimbilir, belki de trend tersine döner ve 2014 yılı, Motorola'nın piyasaya yeni çıkardığı Moto G gibi ucuz ama kaliteli telefonların yılı olur. 

Fotoğraf makinası yerine akıllı telefon 

Endüstriyi yakından takip edenlerin görebileceği trendlerden biri de akıllı telefon kameralarının her geçen gün daha da gelişip güçleniyor olması. Öyle ki kimi zaman yeni çıkan bir telefonun reklamında, cihazın başka özelliklerinden çok kamerasının kalitesi öne çıkarılıyor. Öyle ki gitgide daha çok sayıda tüketici de fotoğraf makinası almak yerine, kamerası kaliteli olan bir akıllı telefon almayı tercih ediyor. Dolayısıyla 2014 yılında daha iyi sensöre, daha yüksek çözünürlüğe sahip ve özellikle de düşük ışıkta daha iyi fotoğraf veren akıllı telefon kameraları göreceğimiz kesin. 

Muhtemelen kamera vizöründe gerçek zamanlı HDR görüntü ya da bu sene bazı telefonlarda görmeye başladığımız resim sabitleyici özellikleri birçok cihazda standart hale gelecek. Video kaydında ise 4K kalitesinde görüntü kaydeden cihazların piyasaya çıkışı yakındır. 

Giyilebilir cihazlar

Özellikle Samsung'un ısrarla üzerinde durduğu AMOLED ekran teknolojisi sayesinde bükülebilir, esnek ekranlar yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Öyle ki artık bazı üretici bükülebilir panelleri seri üretime hazır hale getirmiş durumda. Kavisli ekrana sahip olan iki cihaz LG G Flex ve Samsung Galaxy Round bizi bekleyen geleceğin ilk işaretleri olarak piyasaya çıktı bile. Ama bu teknolojinin asıl kullanılacağı alan saat, gözlük ve benzeri giyilebilir elektronik cihazlar olacak. Hali-i hazırda piyasada örnekleri bulunan bu cihazlar söz konusu teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte çok daha işlevsel hale gelecek. Bana sorarsanız zaten, 2014 yılındaki en heyecan verici gelişmeleri de bu alanda göreceğiz. 2013 akıllı saat ve gözlükler için bir deneme yılıydı, 2014 ise gerçek ürünleri göreceğimiz yıl olabilir. 

LTE ile daha fazla hız 

Türkiye'de tüketiciler biraz daha beklemek zorunda olabilir ama 2014 yılının en önemli gelişmelerinden biri de LTE teknolojisinin yaygınlaşması, dolayısıyla mobil Internet'in daha da hız kazanması olacak. Türkiye açısından bakıldığında ise hükümetin 4G için verdiği bir söz var ve 2014 yılında bizler de daha hızlı bir Internet'e kavuşabiliriz. 

8 comments

Yeni yorum yaz:
 • ben asıl telefonun ekran kalitesini merak ediyorum...

 • Ahmet Kutalmış
  htc oneyi kastediyorsan 4.3 güncellemesi geldi diye biliyorum

 • one x icin guncelleme yok mu bilgisi olan var mi acabaa ?

 •   6
  barış 02.Oca.2014 Link to comment

  galaxy s4 hatalar telefonu olarak tarihe geçti. biraz s4 ile ilgilenseler güncellemeler adam gibi gelse 10 numara olcak ama nafile s5 almayı düşnmüyorum S4 gayet iyi telefon

 • önce galaxy s4 deki problemlerini çöz samsung, kimse senden yeni cihaz istemiyor, elindekini iyileştir...

 • Yasin O. ve Server Yüksel size katılıyorum
  birde çıkardıkları telefonları güncelleme ile destekleseler çok daha iyi olucak.

 • bana kalırsa stabil telefonlar cikartmalilar su anda s4 bile takılabiliyor bana kalırsa stabil göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer Özellikler kullanıcidan kullaniciya ise yarar özellikler gayet başarılı

 • 2k yada 4k ekranlar tamamen gereksiz hatta fulHD bile gereksiz 720p fazlasıyla yeterli. ayrıca donanım da çok hızlı ve gereksiz biçimde gelişiyor. yeni yılda daha düşük donanımlı ancak daha stabil ve ucuz cihazlar çıkarsa tüketicinin ilgisini daha çok çekerler diye düşünüyorum.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!