This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 5 comments

Galaxy S5’in tartışılan özelliği: Nabız ölçer

Galaxy S5 çıktıktan sonra beğenenler, yetersiz bulanlar ya da cihazı kötü bulanlar günlerdir tartışıyorlar. Cihazın tartışılan yeniliklerinden biri de nabız ölçer. Kimilerine göre gereksiz bir göz boyama yeniliği olan özellik kimilerince de Samsung’un hayatın her alanında bizimle olduğunun bir özeti. Peki bu özellik nasıl çalışıyor?

nabiz
© cnet

Samsung’un yeni S Health 3.0 uygulaması, cihaza önceden yüklenmiş olarak geliyor. Bu uygulama kapsamında nabzınızı da ölçebiliyor ve kayıt altına alabiliyorsunuz. Bunu yapmak için parmağınızı kameranın altında yer alan sensöre dayamanız yeterli. LED ışık yardımı ile sensör derinizin altından akan kan hızına göre nabzını belirliyor. Aslında bu o kadar da yeni bir teknoloji değil fakat bir telefonda ilk kez yer alıyor bu da ilgiyi doğal olarak özellik üzerine çekiyor.

Kore’den gelen haberlerse cihazın bu özelliği yüzünden “tıbbı cihaz” sayılabileceği yönünde. Kore Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre eğer böyle bir kategoriye girerse, cihazın henüz kontrolleri bitmemiş sayılacak.

İşte güzel bir özellik ile sadece göz boyama yorumları arasında kalan yeni özellik böyle çalışıyor. Siz bu özellikle ilgili ne düşünüyorsunuz? Kullanışlı buluyor musunuz?

Kaynak: Sam Mobile

1 Share

5 comments

Yeni yorum yaz:
  • Bence bu nabız ölçer gereksiz bir özelik yani günlük yaşantımızda bizlere gerçektende bu nabız ölçer ne kadar lazım olur bunu düşünmek lazımdır.
    s5'şin bize yetirdiği yeni özelik yok kısmen arayüz değişikliği suya dayanıklık zaten bunları sony ve iphone den biliyorduk.

  • yakında Samsung Tıp Fakültesi de olur öss ile öğrenci alır :D

  • zaten uygulamalarda kardiyografi ve benzeri uygulamalar var....yani ne gerek varki...

  • PULAT 01.Mar.2014 Link to comment

    Nabız ölcer dedigin 20 tl lik malzeme telefona yerlestirilmesi dandik olmus

  • bu özelliği yapacağına metal kasa yapsaydın htc one gibi ve 3000 veya 3100 mah batarya koysaydın daha çok ilgi çekerdi.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!