This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 2 comments

Bu veriler doğruysa Galaxy S5 muhteşem bir telefon olacak!

Son günlerde Samsung Galaxy S5 ile ilgili çıkan dedikodular Güney Kore basınından sızmış, detay yoksunu haberlerden ibaretti. Fakat bu seferki kanıt haberin niteliğini “belki” den “muhtemelen” seviyesine yükseltiyor! Samsung’dan SM-G900S isimli bir cihaz benchmark (sıralama) listelerinde baş gösterdi!

androidpit galaxy s5 6
Üstteki görüntü sadece bir dedikodu! Ama Galaxy S5 böyle olsa epey havalı olurdu değil mi? / © galaxys5info.com

Peki neden kesin bir haber diyemiyoruz da “muhtemelen” diyoruz? Çünkü benchmark sıralamalarında gözüken Samsung kod isimini taşıyan bu cihaz fake(kandırmaca), prototip ya da tamamen başka bir cihaz olabilir. Fakat bilinen bir şey var ki ortada süper bir cihaz var! Durum böyle olunca gözler Galaxy S5’e çevriliyor çünkü Samsung’un yakın tarihte tanıtması beklenen tek “süper” cihazı Galaxy S5.

Samsung SM G900S GFXBench
İşte benchmark'ta görünen özellikler! / © Androidauthority

Biz yine de temkinli olalım ve Galaxy S5 yerine SM-G900S ismini telaffuz edelim. İşte benchmark’dan yakalanan SM-G900S cihazı ile ilgili veriler;

Tabloya bakınca bizi en çok etkileyen özelliklerden birisi 2560x1440 piksellik Quad HD (HD çözünürlüğün 4 katı olan) 2K ekran oldu. HD (720p) ekranlara nazaran 4 kat daha fazla piksel barındıran bu ekran yalnızca Çinli şirketler Vivo ve Meizu tarafından dillendirilmişti. Meizu’nun modeli MX4G ile ilgili haberimize de bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Samsung’un gelecek amiral gemisini 2560x1440 çözünürlüklü ekranla donatması kuvvetle muhtemel çünkü Güney Koreli şirket yetkilileri, 2014 yılında 560ppi (inç başına piksel) yoğunluğunu aşacaklarını açıklamışlardı. Dolayısıyla 2560x1440 adet piksele sahip bir cihazın 560ppi yoğunluğa sahip olabilmesi için –hesapları sizin adınıza yaptık!- ekran büyüklüğünün yaklaşık 5.25 inç olması bekleniyor. Bu da tutarlı bi tahmin çünkü Galaxy S4’ün ekranı hali hazırda 5 inç ve bilindiği üzere her seviye atlandığında ekran da – aslında anlamsız bir şekilde - büyüyor. Tabii bu durum sadece Samsung’a mahsus değil.

İkinci dikkatimizi çeken özelliğe gelecek olursak, cihazın Qualcomm Snapdragon 800 MSM8974 işlemci barındırdığına dair bilgi. Bu işlemcilerin (S800) hızları 2.3GHz’in üzerine çıkamıyor fakat listedeki işlemcinin frekans hızı 2457 MHz olarak gözüküyor. Dolayısıyla listede işlemci yanlış tanımlanmış olabilir. Öte yandan yeni Snapdragon 805 işlemcilerin 2.5 GHz frekans hızları ve Adreno 420 GPU’suyla beraber 2014’te çıkacak cihazlarda boy gösterecek. Samsung’un da en yeni amiral gemisine eski bi işlemci koyacağını söylemek pek tutarlı bir tahmin olmaz!

Snapdragon805GALERIE2 620x325
 / © cyberbloc

Benchmark’dan elde ettiğimiz bir başka özellik ise cihazın işletim sistemi olarak Android 4.4 KitKat kullanıyor olması. Şimdiye kadar bu konuyla alakalı bir dedikodu yayılmamıştı. Dolayısıyla bu (muhtemel) Galaxy S5 ile alakalı elde edilmiş yeni bir haber!

Bütün yazılanları kenara bırakalım. Bu listede görüntülenen SM-G900S aslında Galaxy S5 mi? Bunu bize zaman gösterecek. Nitekim Güney Kore’den gelen son dedikodulara göre Galaxy S5 Mart-Nisan gibi tanıtılacak. Eminiz S5’in kimi özellikleri tanıtımına belli bir süre kala ortaya çıkacaktır?

Bu özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizleri heyecanlandırmaya yetti mi? Yoksa akıllı telefon endüstrisinden beklediğiniz daha farklı, daha yeni özellikler var mı? 

Vasıtasıyla Androidauthority Kaynak: GFXBench

2 comments

Yeni yorum yaz:
  • "Yazilim guncelleme hizmeti mevcut degil. Maksimum bellekten yollama guncellemesi sayisi asilmis. Daha sonra deneyin veya kiese baglayin" diyo ne yapmam lazim ?

  • bunların yanına daha kaliteli malzeme den yapılmış tasarım kamera pil de eklenirse muhteşem olur

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!