This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 7 comments

Galaxy S5'in özellikleri bu kez gerçekten belli oldu mu?

Samsung'dan iyi haber almasıyla tanınan SamMobile adlı internet sitesi şirket içindeki bir kaynağa dayandırdığı haberinde Galaxy S5'in bazı özelliklerinin kesinleştiğini duyurdu. Habere göre, S5 hem metal, hem plastik kasayla piyasaya çıkacak ve 5.25 inçlik süper çözünürlüğe sahip bir ekrana sahip olacak. Kameranın ise 16 MP çözünürlüğe sahip olması bekleniyor. İşte ayrıntılar: 

Galaxy S5 kaymak concept3
Türk tasarımcı Hasan Kaymak'a göre S5 böyle görünmeli ve metal kasa söylentileri doğru olabilir. / © Hasan Kaymak Innovations

Android dünyasını yakından takip edenler biliyor, son zamanlarda herkes Samsung'un heyecanla beklenen yeni telefonu Galaxy S5'le yatıp kalkıyor. Ne zaman çıkacak, hangi özelliklere sahip olacak, piyasa dengelerini alt üste edecek mi? İşte şimdi elimizde bu sorulara daha net yanıtlar verebileceğimiz bazı bilgiler bulunuyor. Ancak aşağıda okuyacağınız bilgilerin SamMobile tarafından Samsung'taki bir kaynapa dayandırıldığını ve şirlet tarafından henüz resmen doğrulanmadığını unutmayın. 

Hem metal, hem plastik kasa

Bilindiği gibi Galaxy S5'le ilgili en çok merak edilen konulardan biri cihazın metal mi yoksa plastik kasayla mı piyasaya çıkacağı konusuydu. SamMobile'ın haberine göre Galaxy S5 biri metal, biri de plastik olmak üzere iki farklı versiyonla piyasaya çıkacak. Metal versiyonun Avrupa'da 800 Euro civarında bir satış fiyatı olması beklenirken, plastik olanının başlangıç fiyatı ise 650 Euro civarında olacak. Bir ihtimal, cihazın metal kasalı versiyonu S5 değil de Galaxy F adıyla da pazarlanabilir. 

Süper çözünürlük ve iki farklı işlemci seti

Yine aynı kaynağa göre, Galaxy S5'in ekranı söylendiği gibi LCD değil, bu seriden alıştığımı üzere AMOLED teknolojisine sahip olacak. Süper çözünürlükle ilgili söylentiler ise doğru gözüküyor. Zira içeriden gelen haberlere bakılırsa S5, 2,560×1,440 çözünürlüğe sahip, 5.25 inç büyüklüğünde bir ekranla piyasaya sürülecek.

S5'in kamerasının 16 megapiksel çözünürlüğe sahip olması ve son olarak G2'de gördüğümüz optik resim sabitleyici özelliğiyle gelmesi bekleniyor İşlemci konusunda kesin bir bilgi elde edilememiş olsa da, Galaxy S5'in ya Exynos 6, ya da Snapdragon 805 marka işlemciye sahip olmasını bekliyoruz. Tabii yazılım olarak cihazda mutlaka Android 4.4 KitKat işletim sistemi bulunacak. S5 böylece Snapdragon 800'e oranla, özellikle grafik açısından daha iyi performans vaat eden Snapdragon 805 marka işlemcinin kullanıldığı ilk akıllı telefon olacak. Muhtemelen cihazın daha pahalıya satılacak olan metal versiyonunda 64 bit destekli Exynos 6 işlemci, plastik versiyonunda ise Snapdragon işlemci bulunacak. 

samsung galaxy s5
S5 için yapılan konsept çalışmalarından bir diğeri! / © AndroidPIT

Gelelim cevabı merak edilen asıl soruya: S5 ne zaman piyasaya çıkacak? Habere göre, S5'in resmi tanıtımı Mart ayında Londra'da yapılacak ve cihaz Nisan ayının başlarında satışa sunulacak. RAM, pil performansı ve diğer bazı teknik konular ise henüz açıklığa kavuşmuş değil. 

İşte SamMobile'a göre Galaxy S5′in özellikleri: 

    - 2,560×1,440 piksel, Super AMOLED ekran
    - Exynos 6 / Snapdragon 805 işlemci
    - 16 MP kamera
    - Android 4.4 KitKat
    - Plastik/metal versiyonlarS5 Mini ve S5 Zoom da yolda 

Aynı kaynağına haberine göre, Samsung tıpkı bir önceki amiral gemisi modeli S4'de olduğu gibi, S5'in de farklı varyasyonlarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Buna göre Mayıs ve Haziran aylarında piyasaya çıkacak olan S5 Mini ve S5 Zoom, Super AMOLED ekrana sahip olacak ve Android 4.4 KitKat işletim sistemiyle gelecek. S5 Mini zaten bekleniyordu ama Samsung'un S5 Zoom'la birlikte telefon-fotoğraf makinası karışımı cihazlara daha fazla ağırlık vereceği anlaşılıyor. 

Kaynak: SamMobile

7 comments

Yeni yorum yaz:
 • versus.com un verdiği bilgiler doğru oluyor mu bileniniz var mı? Az Önce karşılaştırma yerine Galaxy s5 yazdım s4 ile karşılaştırmak için. Özelliklerinde 4000 mAh pil gücü 64 bit desteği 4 GB ram, 4x2.5 ghz cpu saat hızı, 16 MP kamera 5.25 inç çıktı. Ne kadar doğru olabilir bunlar?

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   17.Oca.2014 Link to comment

   Kesin olan hiçbir şey yok Taner Bey S5 hakkında. Samsung resmi açıklamayı yapana kadar bu haberde yazılanlar da dahil olmak üzere her şey spekülasyon ve söylenti. Dolayısıyla bana sorarsanız beklemek en iyis.

 •   6
  barış 14.Oca.2014 Link to comment

  adamlar haklı neden Türkiye gibi ezik bir ülkeye 4g teklonojisi verilsin veya neden open gl 3.0 desteği verilsinki

 • ve olan yine teknoloji hastalatina oluyorr

 • yazik ya valla her 3. 4 aya bir yeni telefon cikiyor hepte kandirmaca note 3te optik resim sabitleyici dediler yokk exynos ve snapdragon islemcili note 3 te aralarinda daglar kadar fark var halbuki ikiside note 3 ama yonga setlerini farkli kullandiklari icin turkiyeye gelen telleri hem yazilim hemde donanim olarak kirpip gonderiyorlar bu sadece note 3 icin degil her samsung telefonu icin oyle mesela s4 turkiye satilan sr modelinde open gl 3.0 destegi yok ama 4g modelinde var . yani bu gelecek s5 tede ayni seyi yapcaklar gorceksiniz avrupada satilan modell ile tr de satilan model ayni olmuycak note 3 te bile yaptilar 4g modelinde hizli sarj ozelligi vs 4k kalitesinde video kaydi vs vs .. ama tr modelinde bunlar yok.....

 • 800 Euro cok fazla degilmi?

  •   14
   Deniz Arslan
   • Admin
   14.Oca.2014 Link to comment

   Kesinlikle çok fazla ama piyasaya çıktıktan sonra bir miktar düşer.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!