This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Galaxy S5 tam bir performans canavarı olabilir

Samsung'un teknoloji dünyasında her geçen gün artan bir merakla beklenen ürünü Galaxy S5'le ilgili dedikodular artarken, bu kez de cihazın Android dünyasında ilk kez olmak üzere 64-Bit Exynos 6 işlemci ve 4 GB RAM'le piyasaya çıkacağı iddia edildi. 

samsung galaxy s5
Galaxy S5 şimdiden heyecanlandırıyor! / © AndroidPIT

Eylül ayını Note 3 heyecanıyla geçirdikten sonra Android dünyasında gözler yeniden piyasanın en büyük oyuncusu olan Samsung'a çevrilmiş durumda. Zira artık sıra dünyanın en popüler akıllı telefon serisi olan Galaxy S serisinin bir sonraki telefonuna, yani Samsung Galaxy S5'e gelmiş durumda. Elbette şu ana kadar Samsung'tan bu konuda yapılan resmi bir açıklama bulunmuyor ama bu sızıntı haber ve spekülasyonların önüne geçmek için engel değil. 

S5'le ilgili son dedikodu ise Koreli bir kaynaktan geldi. Asya'da itibarıyla bir yayın organı olarak bilinen Digital Times'ın çeşitli kaynaklara dayandırdığı habere göre, Galaxy S5 piyasadaki mevcut hiçbir telefonun yarışamayacağı işlemcisi ve RAM'iyle tam bir performans canavarı olacak. 

Buna göre yakın zamanda ilk kez iPhone 5s'de gördüğümüz 64-bit işlemciyi ilk taşıyan Android telefon, 64-bit Exynos işlemcisiyle S5 olacak. Aynı şekilde söz konusu CPU'nun eskisi gibi Exynos 5 serisine değil, daha gelişmiş Exynos 6 serisine ait olacağı da iddialar arasında. Özellikle 32-bit yerine 64-bite işlemciye geçiş, Apple'ın hamlesi de düşünüldüğünde çok da gerçekdışı görünmüyor. (64-bit teknolojisiyle ilgili bilmek istediğiniz her şey bu yazıda)

İddialar doğruysa, Samsung'un yeni cihazındaki müthiş donanım özellikleri bununla da sınırla kalmayacak. Aynı kaynak Galaxy S5'in sistem RAM'inin de yine daha önce görmediğimiz şekilde 4 GB büyüklüğünde olacağını öne sürüyor. Diğer yandan Exynos 6 işlemci yine sekiz çekirdekli olmasına rağmen, Heterogenous Multi-Processing Capability (Hetereojen Çoklu-İşlem Yeterliliği) sayesinde tüm çekirdeklerin aynı anda kullanılabileceği ve bunun da performansa yansıyacağı da söyleniyor. 

Samsung'un yeni amiral gemisi telefonu Galaxy S5'i 2014 yılının ilk çeyreğinde, hatta bazı iddialara göre Şubat ayında Barselona'da düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi'nde resmen duyurması bekleniyor. O zamana kadar bu cihazla ilgili tüm dedikoduları size aktarmayı sürdüreceğiz. 

Vasıtasıyla TDG Kaynak: Digital Times Korea

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!