This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares 12 comments

Galaxy S5'in ses tanıma sistemi S Voice'dan ekran görüntüsü geldi

Bugün Hollandalı bir blog sitesinden yayılan söylentiye göre, Samsung, Apple'daki Siri veya Google'daki “OK Google” servisine rakip olacak bir ses tanıma sistemi, S Voice, üzerinde çalışıyor. Blog yazarı bu bilgiyi paylaşmakla yetinmeyip, S Voice'un arayüzüne ait olduğunu iddia ettiği bir ekran görüntüsü de paylaştı.

19bits voice tmagArticle
Ses tanıma teknolojileri vasıtasıyla akıllı telefonlarımızla konuşarak iletişime geçebiliyoruz./ © page1solutions

Görünüşe göre Samsung Galaxy S5'te her anlamda bir yeniliğe gidecek! Yeni kamera sensörü, yeni Exynos işlemci, yeni ekran, yeni arayüz (TouchWiz) derken bu sefer de yeni Samsung'dan yeni ses tanıma sistemi geleceği iddia edildi. Samsung'un üzerinde çalıştığı bu ses tanıma sistemi, S Voice, ise Google'ın “OK Google”ı ve Apple'ın “Siri”siyle yarışabilecek bir çok özelliği beraberinde getirebilir.

svoicenew
Samsung'un yeni teknolojisi S Voice, bu tarz bir arayüze sahip olabilir./ © Android World

S Voice nedir, ses tanıma sistemi nedir diye soracak olursanız, bu tip teknolojiler cep telefonunuzla konuşarak iletişime geçmenizi sağlıyor. (Genellikle İngilizce) konuşmaları kelime kelime tanıyıp, ona göre belirli komutlar üzerinden bir takım işlemleri gerçekleştirmeye yarıyorlar. Örneğin Motorola cihazları, Nexus 5, Nexus 4 gibi cihazlarda “OK Google” dediğinizde telefonunuz otomatik etkinleşiyor ve sizden gelecek komutu bekliyor. İngilizce olarak “Ara” komutunu kullanıp, aratmak istediğiniz şeyi söylediğinizde, sizin için otomatik olarak, başka hiçbir tuşa basmadan aramayı gerçekleştirmenizi sağlıyor. Yada İngilizce olmak kaydıyla “Mesaj yaz” deyip kişi ismini ve yazılacak mesaj bilgisini konuşarak verdiğinizde, o kişiye hiç ekrana dokunmadan SMS atabiliyorsunuz.

Google S Voice'in nasıl görüneceği ise yukarıdaki fotoğrafta açık bir şekilde görünüyor. Gayet sade ve iç açıcı görünen arayüz, yetenekli sestanıma kabiliyeti ve gerekli dil desteği sunulduğunda neden başarılı olmasın?

Siz ses tanıma teknolojisini yararlı buluyor musunuz? Hiç kendiniz bu teknolojiyi tecrübe ettiniz mi?

Kaynak: Androidworld.nl

12 comments

Yeni yorum yaz:
 • Ozgur T. 02.Şub.2014 Link to comment

  kullanmadigim ve telefonumda bosuna yer kaplayan bir ozellik.s3 kullanicisi olarakn telefonumdan memnunum ama silinemeyen gereksiz uygulamalar canimi sıkıyor. ..

 • bu tip uygulamaları türkçe yapmak kolay değil. çünkü türkçede binlerce kelime var her bir kelimenin farklı telaffuz şekli var. o yüzden normal bir uygulamadaki kelimeleri türkçeye çevirmeye benzemez. ancak tabiki de talebin artmasıyla türkçe desteğin de olacağına inanıyorum.

  • Uğur Ö. 01.Şub.2014 Link to comment

   Deneme sürümünde aynı özellik var mı ya da diğer klavye uygulamalarında da bu özellik var mı bilmiyorum ama SwiftKey uygulamasının "konuşarak yazma" özelliğini denemenizi tavsiye ederim. Türkçe desteğin aslında ne kadar mümkün olduğunu, yapılabilirliğini ve getireceği kolaylıkları tecrübe etmek açısından faydalı olur diye düşünüyorum

 • evet osman bey haklı

 • HAZREÇ 31.Oca.2014 Link to comment

  ugur bey talebi artirmak konusunu biraz acarmisiniz galaxys s3 ulkemizde en cok satilan model degilmiydi

  • Uğur Ö. 01.Şub.2014 Link to comment

   Bu olay sadece satılan telefonlarla alakalı olmak zorunda değil. Kaç kişi Türkçe sesli komut özelliğini istiyor? Ve kaç kişi bu isteğini dile getiriyor? Tamam s3 ülkemizde güzel sattı ama alanlardan kaçı sesli komut ve ses tanıma sistemlerinin gerçekten tam olarak nasıl çalıştığından haberdar? Türkçe sesli komut olsa hayatımızda neler değişecek ve bu değişimin ne kadar farkındayız?

 • s5 te sanirim 2k ekran kullanilmayacakmis..

 • guzel bir program yapmisiniz.Ancak verdiginiz haber turkler ve turkce icin bir sey ifade etmiyor..

 • neden bu tur uygulamalarda Türkçe dil desteği yok???

 • keske turkce dil desteği verse cok güzel olur

 • Keşke gereken özeni Türkçe dil desteğine de verseler, İngilizce bildiğim halde S Voice kullanmaktan sıkılıyorum, hatta kullanmıyorum bile.

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!