This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 4 comments

Galaxy S5'te iris yerine parmak izi tarayıcısı olabilir

Basında dolaşan farklı kaynaklardan gelen dedikodulara göre, Samsung, cihazlarında iris(göz) tarayıcısını kullanmaktan vazgeçiyor. Anlaşılan o ki Güney Koreli şirket gerek kullanımdaki dezavantajları gerekse de donanımsal zorluklar yüzünden iris tarayıcılarını uygulanabilir bulmuyor.

galaxy s5 no iris yes finger
 © gsmarena

Güney Koreli basın organı KoreanHerald'ın ismini vermek istemyen kaynaklarından edindiği bilgilere göre Samsung, farklı sensör sistemlerine yönelmiş durumda. Bunun arkasında ise donanımsal zorluklar ve pratikte yaşanabilecek aksaklıklar olarak gösteriliyor.

Örneğin her ekran kilidini açmak istediğinizde telefonunuzu gözünüzün içine sokmakmanız gerekse bu teknolojiyi kullanır mıydınız? Ya da güneşli havalarda gözünüzde güneş gözlüğü varsa ekran kilidini açabilmeniz için her seferinde gözlüğünüzü çıkarmanız gerekse? Bir başka sorunda karanlık ortamlarda sistemin tutarlılığını kaybetmesi endişesi; vampirlerin tam tersi, gündüz çalışan gece çalışamayan telefonlar!

Yukarıda belirtilen kullanımsal zorluklara yenileri eklenebilir. Bunların yanında kimi donanımsal zorluklar da bulunuyor. Telefonun ön kamerasının yanına uzun menzilli bir tarayıcı kamera modülü yerleştirmek (dolayısıyla önde 2 kamera) ya da ikisini birleştirip daha karmaşık ve iki farklı kameranın görevini birleştiren bir modül yerleştirmek çözümler arasında. Fakat okurken de anlayacağınız üzere bu tip işlemler maliyeti artıracağından akıllara gelen soru “bu kadar çileye değer mi?”

Samsung kendine bu soruyu sormuş olacak ki Galaxy S5'te göz tarayıcısı yerine parmak izi tarayıcısı kullanmayı düşünüyor olabilir (en azından dedikodular bunu gösteriyor)

Öte yandan Biometrik teknolojiler üzerine çalışan IriTech In.c ve Sambon Precision and Electronics Co. şirketlerinin Samsung için iris tarama teknolojisi tedarik edecekleri iddialarını reddetmesi, Samsung'un bu seçimi yapmış olabileceği ihtimalini güçlendiriyor. Ayrıca İsveçli parmak izi okuyucuları üreten Fingerprint Cards AB, aralarında Güney Koreli şirketleri de barındıran piyasanın büyük oyuncuları için parmak izi okuyucuları geliştirdiklerini de belirtti. Fakat burada küçük bir detay var; Güney Koreli LG'de G3 modelinde parmak izi tarayıcısı yerleştirmek istiyor. Dolayısıyla İsveçli firma, Güney Koreli şirketlerden bahsederken LG'yi kastetmiş olabilir.

HTC'nin parmak izi okuyucularına Apple'dan önce başlamasına rağmen, Apple iPhone 5s parmak izi okuyucusu barındıran ilk telefon (daha doğrusu bu kadar ön planda olan ilk telefon diyelim) olma özelliğini taşıyor. HTC ise One Max modelinde parmak izi okuma teknolojisini Android dünyasına yeniden fiili olarak sokan firma oldu. Kim bilir belki de bu liste daha uzayıp gidecek.

Sizin bu teknoloji hakkında görüşleriniz neler? Kullanışlı olacağını düşünüyor musunuz?

Vasıtasıyla Gsmarena Kaynak: KoreanHerald

4 comments

Yeni yorum yaz:
  • sen s4 de gerekli önemi verme sorunsuz 4.3 hala yok kitkat desen şuba olmuş gelmemiş s5 le uğraş parmak izi tarayıcısı gereksiz bir teknoloji önce plastikten kurtul sonra s2 s3 not2 ace 2 gibi telefonlara güncelleme çıkar hep ileriyi düşünme

  • :)

  • HAZREÇ 23.Oca.2014 Link to comment

    aslinda yukardaki sorunlarin giderilmesi kolay olmayabilir fakat halihazirda s4 un yada applein ustune ciddi bir atak ve yenilik getirmez ise bencede koreli firma musluman olup dua etmeli

  •   6
    barış 22.Oca.2014 Link to comment

    yok o olcak yok bu olcak bence samsung s5 ile istediğini bulamıcak 20milyon satarsa müslüman olsunlar dua etsinler

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!