This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
6 Shares 1 Comment

Samsung Galaxy Xcover 2 İncelemesi: Suya,Toza ve Darbeye Dayanıklı

Bir outdoor telefonu olarak geliştirilen Samsung Galaxy Xcover 2 suya, toza ve şoklara karşı dayanıklı olarak geliştirilmiş çok özel bir akıllı telefon. Peki ama Galaxy Xcover 2  güçlü kabuğunun altında dayanıklılığın yanında günlük kullanımda da kullanıcısını tatmin edebilecek bir cihaz olabilir mi? Cevapları testimizin devamında.

sxc4

Dizayn ve Malzeme Kalitesi

Öncelikle Galaxy Xcover 2'nin malzeme kalitesi ile başlayalım. Samsung bu cihazın tasarımında dayanıklılık adına yapılması gereken ne varsa yapmışa benziyor. Fakat öte yandan cihazın şık bir cihaz olmadığı ilk bakışta belli oluyor. Fakat dayanıklılığın ön planda olduğu böyle bir cihazda da estetik aramak oldukça yersiz. Cihazın pütürlü yüzeye sahip olan arka yüzünün malzemesi oldukça dayanıklı bir  plastik. Cihazın arka kapağını pilin olduğu kısma bağlayan büyük vida test cihazımızda kullanılan kırmızı renk ile beraber aynı kare içerisinde adeta bir inşaat alanı hissiyatı veriyor.

sxc 1
Galaxy Xcover 2'den dizayn anlamında şıklık beklemek oldukça yersiz.Maksat dayanıklılık / © AndroidPIT

Galaxy Xcover 2'nin ön yüzünde ise üç adet düğme bulunuyor. Her iç düğmenin de fiziksel olarak gövdeden ayrılan bir şekilde belli edilişi hemen dikkat çekiyor. Cihazın sahip olduğu USB ve kulaklık girişleri cihazın üst ve alt taraflarında  Galaxy Xcover 2'nin IP 67 su geçirmezlik sertifikasını alabilmesi için özel kapakların altına gizlenmişler. Cihzın sol tarafında açma kapama ve ses kontrolleri tuşları yer alırken, kamera kontrol tuşu sağ tarafa yerleştirilmiş. Bu noktada Samsung'un cihazın tuş tasarımında fiziksel tuş seçeneğini seçmiş olması Xcover 2 ile suyun altında fotoğraf çekebilmeyi mümkün kılıyor. Su geçirmezliğini reklam kampanyalarında sıkça dile getirmekte olan Xperia Z'de bu özellik bulunmuyor.

sxc 2
Xcover 2'nin sahip olduğu fiziksel tuşlar ile su altında fotoğraf çekebilmek mümkün / © AndroidPIT

Ekran

4 inlik ekrana sahip olan Galaxy Xcover 'nin 800 x 480 piksel çözünürlüğe ve 231 ppi ekran derinliğine  sahip olan ekranı oldukça standart. Kendisini öel kılan hiç bir ekstra özelliğe sahip olmayan ekran kendisinden bekleneni yerine getiriyor. Ekran parlaklığı hem kapalı hem de açık ortamda yeterli düzeyde performans sergiliyor. Değişik açılardan görüntüleme özelliği de tatminkar. 

Yazılım

Galaxy Xcover içerisinde Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemi ile geliyor. Cihaz içerisinde kullanılan kullanıcı arayüzü ise Samsung TouchWiz 4.0.  Bir outdoor telefon olma iddiasında olan Galaxy Xcover 2'nin içerisinde bu amaca yönelik olarak özel uygulamalar da yer alıyor. Bunlar içerisinde “Cardio Trainer” isimli olanı kullanıcılarının haftalık fitness egzersizlerini düzenlemeye yararken . Mit “ADAC Maps” ve  “apemap” isimli gelişmiş harita uygulamaları da cihazın kullanıcılarına 1 yıl süre ile ücretsiz olarak veriliyor.

sxc3
CardioTrainer ve apemap - Galaxy Xcover 2 içinde yüklü olarak geliyorlar. / © AndroidPIT

Galaxy Xcover ile gelen en faydalı özelliklerden  bir tanesi ise gelişmiş güç yönetimi sağlayabilecek olan cinsten. Ana menü tuşuna uzun süre bastığınızda cihazda çalışmakta olan uygulamaların gösterildiği bir görev yöneticisi görüntüleyorsunuz. Böylece cihazınızın pil gücü yönetimine doğrudan bir operasyonel etkiniz oluyor.

İşlemci

Galaxy Xcover 2 içerisinde 1 GHz'lik, çift çekirdekli Exynos 4210 marka işlemci ile geliyor. Bu işlemci Xcover 2'yi günlük kullanım için makul bir cihaz yapmaya yetecek güçte. Fakat yine de Galaxy S4 gibi süperstarların yanına yaklaşabilmek pek mümkün değil. Test süresince Galaxy Xcoer 2'nin navigasyon menüsü dahil olmak üzere verilen her komutu herhangi bir takılmaya maruz kalmadan kapasitesi elverdiğince akıcı bir şekilde yerine getirdi.

sxc7
AnTuTu-Performans testine göre  Xcover 2 kendisine Galaxy Note'un hemen altında yer bulan orta hızlı bir cihaz. / © AndroidPIT 

Kamera

Galaxy Xcover 2'nin kamerası 5 megapiksellik çekim yapma kapasitesine sahip. Cihazın kamerasının en ilgi çeken özelliği ise su altında çekim yapabiliyor olması.  Galaxy Xcover ile yapılan çekimler bu kapasitede bir cihazdan beklenenden ne eksik ne de fazla.

xcover 1
Xcover 2'in objektifinden çıkan fotoğraflar etkileyici olmaktan uzaklar / © AndroidPIT

Kulağa çok hoş gelen bu özelliğin iş pratiğe geldiğinde çok da iyi çalışmadığını söylememiz lazım. Cihaz özellikle zoom yapma noktasında çok aceleci davranarak fotoğraf kalitesinde düşmeye sebep oluyor. Kulağa çok hoş gelen bu özelliğin iş pratiğe geldiğinde çok da iyi çalışmadığını söylememiz lazım. Cihaz özellikle zoom yapma noktasında çok aceleci davranarak fotoğraf kalitesinde düşmeye sebep oluyor. 

ss 1
Su altında yapılan çekimler maalesef beklentilerin oldukça altında / © AndroidPIT

Pil

Galaxy Xcover 2'nin pil kapasitesi 1.700 mAh. Bu kapasite cihazın sahip olduğu spesifikasyonlar göz önüne alındığında  her ne kadar yeterli gibi gözüküyor olsa da, outdoor tlefonu olma sloganı olma iddiasıyla yola çıkmış bir cihaz için yetersiz. Ayrıca yine bu konsept için cihaz içerisinde yüklü gelen uygulamalar cihazın pilinin çok hızlı bir şekilde bitmesine yol açıyorlar.

Teknik Özellikler

Samsung Galaxy Xcover 2'nin teknik özelliklerini aşağıda ayrıntılı olarak görebilirsiniz.

  • Ekran: 4 ,nç büyüklük / 800 x 480 Piksel çözünürlük /  233 ppi ekran derinliği
  • İşlemci: 1 Ghz'lik, çift çekirdekli Samsung Exynos
  • Sistem RAM'i: 1 GB
  • Dahili Hafıza: 4 GB / microSD kart girişi mevcut
  • Arka yüz Kamerası: 5 Megapiksel
  • Ön yüz Kamera: 1,9 Megapiksel
  • İşletim Sistemi: Android 4.1.2 Jelly Bean /  Samsung TouchWiz 4.0 kullanıcı arayüzü
  • Boyutlar: 130,5 x 67,7 x 12 milimetre
  • Ağırlık: 149 Gram
  • Pil gücü: 1.700 mAh

Outdoor Özellikleri

Galaxy Xcover 2 outdoor telefon olma iddiasıyla kendisine alıcı aramakta olan bir cihaz. Bu noktada cihazın paketi içerisinde outdoor özelliklerini deneyebilmeniz için bir paket kum, içerisinde şişme balık yüzdürebileceğiniz ufak bir havuz, ve esprili bir şişme sopa bulunuyor.

Galaxy Xcover 2'nin su ile arası oldukça iyi. Rahatlıkla duş, hamam ya da havuza beraberinizde götürebileceğiniz Galaxy Xcover 2'in su altında çekim performansı ise testimizin kamera bölümünde de değindiğimiz gibi hayal kırıklığı yaratıyor.

sxc5
Xcover 2 için dalışlar hiç sorun değil / © AndroidPIT

Samsung'un cihazın paketinde gönderdiği şişme sopa beklendiği üzere Xcover 2'ye herhangi bir zarar veremiyor olsa da yine de bu cihazı satın olacak okuyucularımıza testlerinde cihaza sert girişme noktasında bir sıkıntı olmadığını belirtmek isteri

sxc6
Kum içerisinde yüzmek Xcover 2 için sıkıntı yaratmıyor.  / © AndroidPIT

Sonuç

Galaxy Xcover 2 bizlere test boyunca biraz karmaşık bir izlenim verdi. Toz, kum, su ve darbeler bu cihaza zarar veremiyor. Xcover 2 aynı zamanda ortalama bir akıllı telefondan beklenen kullanım özelliklerini de sorunsuz bir şekilde karşılayabilyor.  Galaxy Xcover 2 ile menüler arasındaki navigasyon oldukça akıcı bir şekilde işlerken cihaz üzerinde yer alan fiziksel komut tuşları bu akıcılıkla gayet ahenk içerisinde cihazın outdoor konseptini güçlendirebilecek şekilde çalışıyor. 

Avrupa'da kendisine 270 EUR yani yaklaşık olarak 620 TL'ye alıcı bulmakta olan cihaza yönelik olarak en büyük eleştirimiz ise kamera noktasında. Su altında fotoğraf çekebilme özelliği Xcover 2'de insana ''yazık olmuş'' dedirtecek derecede kötü bir performans sergiliyor. 

Bu arada Samsung'un Xcover 2 ile yakalamaya çalıştığı outdoor akıllı telefon konseptinin önümüzdeki dönemde kendisine giderek daha fazla kullanıcı çeken bir alan olması Android platformu ve global akıllı telefon piyasasının gelişimine önemli katkılar sunacaktır diye düşünüyorum.  Bu anlamda su geçirmeme özelliğinin Sony tarafından sıkça ön plana çıkarıldığı Xperia Z'nin gördüğü ilgi ile Samsung'un Xcover 2 ile çıkarmış olduğu başarılı iş geleceğe olumlu bakmamı sağlıyorlar. 

Son olarak orta sınıf telefon almayı kafasına koymuş olanlar için kesenin ağzını biraz daha açarak su, toz ve darbelere karşı tam korunaklı Samsung Galaxy Xcover 2'yi tercih etmelerini şiddetle tavsiye ediyorum.

Galaxy Xcover 2'yi almayı düşünür müydünüz?
View results

 

1 Comment

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!