This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
1 Share 3 comments

Amiral gemi göründü: Galaxy S5 Şubat ya da Mart'ta geliyor

Tarih ileledikçe heyecan artıyor! Geçen hafta İtalyan gazeteci Flavio'nun tahminlerini sizlere bildirmiştik. Flavio'nun söylediklerinin aksine Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S5 Şubat'ta mı gelecek? Şubat'ta Barselona'da yapılması planlanan Mobil Dünya Kongresin'inden (MWC) bir gece önce mi gelecek? En azından ünlü teknoloji habercisi Eldar Murtazin tweet'inde öyle öngörmüş. Peki mantıklı olan ve akla yatmayan noktalar neler? Sizler için irdeledik.

Samsung s4 presentation
Samsung önceki modeli Galaxy S4'ü, New York'da düzenlediği şatafatlı bir etkinlikle dünyaya duyurmuştu./ © Samsung

Şimdiye kadar Galaxy S5'in teknik özelliklerine dair sayısız haber yaptıldı. İris tarayıcısyla mı gelecek, ekranı nasıl olacak, parmak izi okuyucusu olacak mı (ve daha diğerleri) derken en son soruya geldik: Galaxy S5 ne zaman tanıtılacak?

Şubat ya da Mart'ta tanıtılması kuvvetle muhtemel

Kesin'e yakın bir bilgi var ki, Samsung'un yeni amiral gemi modeli ya Şubat'ta ya da Mart'ta tanıtılacak. En azından 2011'den beri işler Samsung'da bu yönde ilerliyor: Samsung her senenin ilk dönemlerinde yeni amiral gemisini tanıtıyor, yaz sonrası son bahar dönemlerinde ise tablet modelini tanıtıyor. Galaxy S3 modeli ilk olarak Mayıs'ta ortaya çıkmıştı fakat akabinde Galaxy S4 Mart ayında tanıtıldı. Tanıtım tarihlerinin de her sene -rekabet sebebiyle- (uzamanın aksine) kısalması söz konusu.

Mobil Dünya Kongresi akla yatıyor çünkü...

Tabii ki de bu güne dek Samsung tarafında resmi bir açıklama gelmedi fakat teknoloji haberleri yazarı Eldar Murtazin tahminleri ve dedikoduları sevenler için gün hatta saat bile verdi. Ünlü yazara göre Samsung Galaxy S5'i 23 Şubat Pazar günü akşam saat 6'da tanıtacak.

Tabi yazarın bu kadar kesin konuşmasının kendince sebepleri var: Samsung MWC çerçevesinde gerçekleştireceği bir etkinlikle herkesin ilgisini çekmek istiyor. Mobil Dünya Kongresin'den bir gece önceye denk gelen bu tarihte, bütün gazeteciler Barselona'daki yerini çoktan almış olacak.

Murtazin yalnızca tarihler ve saatler vermekle yetinmedi, aynı zamanda fiyat tahminini (S4'ün çıkış fiyatıyla aynı), teknik özellikleri (şimdiye kadar özellikler neredeyse kesinleşti zaten) ve Samsung'un yeni kullanacağı iddia edilen yeni kullanıcı arayüzüyle ilgili (kimi sızıntılarla bu bilgiler de gelmişti) bilgileri de paylaştı. Yazarın bu kadar kesin konuşası ise tahminlerin gerçekliğinin olasılığını artırıyor zira Murtazin geçen sene Galaxy S4'ün tam çıkış tarihini bir ay öncesinden bilmişti. Samsung Galaxy S5'in teknik özelliklerini bir kez daha hatırlamak için:
 

Ekran 5.2 - 5.25-inç Super AMOLED; 2,560x1,440 piksel
İşlemci Sekiz çekirdekli, 64-bit Exynos 6 ve Snapdragon 800/805 versiyonları
Bellek(RAM) ve dahili hafıza 3 GB RAM / 32 ve 64 GB dahili hafıza + microSD (64 GB'a kadar)
Kamera (Arka) 16 veya 20 MP ISOCELL sensör ile birlikte
Malzeme Plastik, metal ya da plastik ön ve metal arka kapak
Bağlanabilirlik LTE, HSPA, GSM, Wi-Fi, Bluetooth 4.0, NFC, USB2.0 MHL ile birlikte
Boyutlar TBC
Ağırlık TBC
Pil 2,900 - 4,000 mAh (2,900 daha olası)
İşletim Sİstemi Yenilenmiş TouchWiz arayüz
Çıkış tarihi ve fiyat Nisan'da satışa çıkacak ve fiyatı Galaxy S4'ün çıkış fiyatıyla aynı olacak(Murtazin'in tahminleri)

Uymayan noktalar da yok değil...

2012 yılından beri Samsung, ürünlerini tıpkı Apple gibi kendi hazırladığo etkinliklerde tanıtıyor. Cupertino merkezli Apple, genellikle bu tip fuarlardan ve etkinliklerden uzak duruyor ve yerine kendi etkinliklerini yaratarak basının sadece kendileriyle ilgilenebilmesini sağlıyor. Bu sayede gövde gösterisi de yaparak rakiplerine göz dağı verebiliyor. Galaxy S2 zamanında MWC çerçevesinde tanıtılmıştı fakat sonrasında gelen Galaxy S3, 2012 Mayıs ayında Londra'da tanıtıldı. Galaxy S4 için de geçtiğimiz yıl New York'da bir etkinlik hazırlanmıştı.

MWC gibi bütün üreticilerin ellerindeki mevcut tüm silahlarıyla katıldığı bir etkinliğe -muhtemelen de kendi yeni modellerini tanıtacakları- Samsung gibi ilgi odağı olmaya bayılan bir şirketin bu etkinliği diğerleriyle paylaşması kendi karakterine pek uymuyor açıkçası.

Modell Tanıtım Tarihi ve Yeri
Galaxy S Mart 2010
Galaxy S2 13. Şubat 2011, Barselona (MWC)
Galaxy S3 03. Mayıs 2012, Londra
Galaxy S4 14. Mart 2013, New York
Galaxy S5 ?

Peki sizin fikriniz nedir? Samsung kolay yolu seçip yeni yıldızını Dünya Mobil Kongresinde mi tanıtacak yoksa bu fuarı es geçip, tıpkı S3 ve S4'te yaptığı gibi kendi büyük etkinliğini mi düzenleyecek?

3 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!