This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Kenan Işık... Ekranların yıllardır "Kim Beşyüz Milyar İster?" programıyla bütünleşmiş başarılı sunucusu. TV'de ne zaman karşımıza çıksa saatlerimizi olmasa bile en azından birkaç dakikamızı ayırdığımız başarılı program... Bu haberimizde sizinle Android için üç tane ücretsiz "Genel Bilgi Yarışması" uygulamasını paylaşıyoruz.

Ekranların asil sunucusu Kenan Işık / (c) ATV

1- Büyük Risk (Türkçe)


Arayüze biraz daha emek sarfedilebilirmiş. Alt kısımdaki boşluk neden?

DigiFiction isimli geliştirici takımı tarafından yaratılan bu uygulama malesef seçkideki tek Türkçe bilgi yarışması. Fakat piyasada DigiFiction olsun başka geliştiricilerin olsun birçok Türkçe bilgi testi/yarışması uygulaması mevcut.

Yukardaki ekran görüntüsünden de gördüğünüz gibi uygulamaya ilk girdiğinizde çıkan ana ekranın ortasında oyuna direkt başlamak için bir tuş, üstte ise farklı işlevleri olan tuşlar mevcut. Gelişmeler kısmından DigiFiction'ın diğer uygulamalarına ulaşabiliyorsunuz. Birçok farklı genel bilgi uygulaması mevcut. Sıfırla kısmından skorunuzu sıfırlıyorsunuz. "Sohbet" ve "Özel Mesaj" kısımları ise uygulamaya alakasız kaçmış:


Chatte Özge'yle konuştum.

Chat ve özel mesaj kısmının neden olduğunu gerçekten anladım diyemem. Bilgi yarışması konseptine eski MIRC-chat havası katmış. Yeni şeyler denemek her zaman için iyi bir şey fakat ben şahsen ürün konseptinden çok sapmamak gerektiğini düşünüyorum.

Yarışma ayağında ise "Üç Harfliler", "Ayakkabı", "Kartal"...vb kategoriler var. Değişik ve enteresan kategoriler olması çok hoşuma gitti çünkü genelde bilgi yarışmalarındaki kategoriler tek düze oluyor ama burda geliştirici yarışmayı daha eğlenceli hale getirmeyi başarmış.

Beğenmediğim yönleri ise şunlar: 1- Arayüzü biraz daha geliştirilebilir. 2- Uygulamada sesleri kapatma seçeneği yok veya ben göremedim. 3- (En önemlisi) ekranın üstünde sürekli reklam var ve gerçekten çok büyük bir bölüm kaplıyor (yukarda görebilirsiniz). Bunlar dışında soru ve kategori çeşitliliği gerçekten üst seviyede. Eğlenceli bulacağınızı düşünüyorum.

Buradan indirebilirsiniz.

2- Scratch Off Quiz (İngilizce)


Oyunda birçok kategori mevcut.

Bu oyunun konsepti ise tamamen farklı. Karşınıza çıkan gri ekranları kazıyarak arkada beliren şeyi tahmin etmeye çalışıyorsunuz. Tabii ekranı ne kadar az kazıyarak arkada çıkan şeyi doğru tahmin ederseniz o kadar fazla puan kazanıyorsunuz. Oyunda toplada sekiz kategori var: Ünlüler, Çizgifilm Karakterleri, Müzisyenler, Filmler, Video Oyunları, Ünlü Yapılar/Mekanlar, Yemekler, Ünlüler-2.


Tabii ki Pulp Fiction'ı ilk etapta tahmin ettim. Sadece size göstermek için daha fazla kazıdım!

Oyun gerçekten eğlenceli. Resimleri yüklemek için herhangi bir kablosuz ağa ihtiyacınız yok. İlgilendiğiniz kategoriyi seçip size gelen ekranı kazımaya başlıyorsunuz.

Zayıf bulduğum yönler: Zayıf yönleri tamamen konseptle alakalı. 1- Şahısları tahmin ederken ekranda yüzleri ve gözleri bulmaya çalışıyorsunuz. Göz çevresini bulduğunuzda ise işler çok kolaylaşıyor (en azından benim için). Tabii mekanlarda, örneğin, tahmin işi daha da zorlaşıyor; daha fazla kazımak zorunda kalıyorsunuz. 2- Oyunu oynamayı bir noktadan sonra bıraktım. Çok eğlenceli bir konsept ama ilk zamanlardaki heves kalmıyor.

Buradan indirebilirsiniz.

3- Who Becomes Rich (İngilizce, Almanca)


Joker hakkımı kullanmak istiyorum!

Kenan Işık'ın sunduğu programla aynı konsepte sahip oyun: Who Becomes Rich? Burda kategori seçme imkanınız yok. Direkt oyuna başlıyorsunuz ve karşınıza yukarda da gördüğünüz gibi son derece farklı kategorilerden sorular geliyor. Aynı bildiğimiz joker hakları mevcut: 50:50, Seyirci Joker Hakkı ve Soru Değiştirme. Bu oyun "Büyük Risk"ten çok daha zor çünkü sorular Amerika ve Almanya odaklı olabiliyor.

Arayüzü son derece şık ama altta beliren reklam bannerı bu şıklığı biraz bozuyor. Ama ne de olsa bedava bir uygulama, o kadar da olsun.

Buradan indirebilirsiniz.

Bu ücretsiz uygulamaları umarım eğlenceli bulursunuz. Şayet ben yoldayken bunları sürekli oynuyorum ve en azından denemeye değer diyorum.Söylediğim gibi piyasada çok ama çok sayıda bilgi yarışması uygulaması mevcut. Sizin de oynadığınız bu tarz uygulamalar varsa bizimle paylaşmaktan çekinmeyin.

5 comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!