This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Gezi Parkı Eylemleri Oyun Oldu: The Capulcu

İstanbul'un göbeğindeki Gezi Parkı'nda yer alan ağaçların kesilmesine karşı çevreci bir eylem olarak başlayıp kısa süre içinde büyüyen ve tüm ülkeye yayılan Gezi Parkı eylemleri Android dünyasında da karşılığını bulmaya başladı. Zaten baştan beri teknolojinin ve başta Twitter olmak üzere sosyal medyanın yaygın kullanımıyla dikkat çeken eylemlerin simge sözcüklerinden biri olan “Çapulcu” bu kez bir oyuna adını verdi.  

the capulcu
Taksim'deki eylemlerden ilham alan ilk oyun: The Capulcu! / © Chapul Games

Başbakan R. Tayyip Erdoğan'ın eylemciler için kullandığı “çapulcu” kelimesini kendine isim seçen ve geliştirici hanesinde de “Chapul Games” adı bulunan oyun son derece basit bir platform oyunu olarak tasarlanmış. Her ne kadar olayın esprisini ıskalayıp oyunla ilgili beklenti sahibi olmak pek doğru olmasa da, merak edenler için “The Capulcu”nun Super Mario'yu andıran, ilerleme mantığına dayalı bir platform oyunu olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunda amaç kahramanınızı, elinde cop bulunan ve sürekli biber gazı atan polislerden kaçırmaya çalışmak. Bunu yaparken de yol üzerinde karşınıza çıkan simit ve limonları toplamak zorundasınız. Zira topladığını simitler sayesinde polis copu sonrası azalan canınızı tazelerken, limon da sizi gaz bombalarının etkisinden korumaya yarıyor. O yüzden ikisine de ihtiyaç var.

Diğer yandan, oyunun baş kahramanı görünüm itibarıyla, kafasında bareti, yüzündeki bantı ve sırt çantası ile her türlü şartta direnmeye uygun, mangal yürekli bir Çarşı grubu üyesi olarak resmedilmiş.

Politik görüşünüze bağlı olarak oyuna devam etmek için sizi motive edebilecek etkenlerden biri de oyunun belli aşamalarında arka fonda görünen Tayyip Erdoğan tasvirler. Bu tasvirler oyunda ilerledikçe farklılaştığı için, yenilerini görmek, oyuna devam etmek adına bir motivasyon kaynağı olabilir.

The Capulcu adlı oyunu Android telefon ya da tabletinizde oynamak için bu linke tıklayarak Google Play Store'dan indirebilirsiniz.  

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!