This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK
2 Shares No comments

Glass, Android, Moto X, Chromecast: 2013 Google'ın yılı oldu

Ardımızda kalan 2013 yılı Google’ın yılıydı desek yalan olmaz heralde! Bu sene 15. Yıldönümünü kutlayan Amerikalı firma, bu 15 yılın ardından rehavete kapılmadı ve hız kesmeden büyüdü. Gelin bu arama devinin 2013 yılındaki en önemli başarılarına (hepsini koysaydık liste epey uzayacaktı!) hep beraber göz atalım!

LV1A0143
 / © AndroidPIT

“İnternet çağının 4 atlısı” olarak adlandırılan Apple, Facebook, Amazon (henüz Türkiye’de faaliyet göstermeyen alış-veriş devi) ve Google arasında, bütün alanlarda faaliyeti olan tek firma Google. Rakipleriyle donanım, sosyal ağ, perakende satış, TV ve arama motoru kullanımında rekabet eden firma, kimi sektörlerde alanının en iyisi. Firmanın her sektörde var olması her ne kadar odaklanamama gibi algılansa da 2013 yılını dolu dolu geçirdi.

Google Glass

Google Glass’ı faydalı bulsanız da bulmasanız da faklı ve yeni bir “şey” olduğu kesin! Normalde “yeni fikirler dünyası”nı yöneten Apple olurken , Google bayrağı bu sene devraldı. Şimdilik yaygın olarak piyasaya sürülmese de Google Glass geçtiğimiz yılda adından epey söz ettirdi. Kimi güvenlik ve gizlilik sorularını akıllara getirse de (ve garip görüntüsüyle insanları ürkütücü bir robot görünümüne soksa da!) Google 2014’te Google Glass’ı patlatacağa benziyor.

google glass hand
 / © Google

Akıllı telefon pazar payı %80'i aştı

Android’in akıllı telefonlar içersinde Pazar payı %81 gibi inanılmaz bir rakama ulaştı. Her ne kadar kimi kullanıcılar sadece iPhone’ları “akıllı telefon” segmentinden saysalarda bugün piyasada satılan her 5 akıllı telefondan 4’ü içerisinde Android barındırıyor! Apple’ın CEO’su Tim Cook, Bloomberg Businessweek dergisine verdiği ropörtajda mobil veri trafiğinin %55 iOS cihazlarından geldiğini(!) iddia etti ve üstü kapalı bir şekilde Android tabanlı cihazları “çöp” sınıfına koydu.

Google, Waze’i 1.1 Milyar dolara (yaklaşık 2.2 milyar TL) satın aldı

Kullanıcılarının gönderdiği raporlarla harita üzerindeki kimi bilgileri (trafik durumu, rotanız üzerindeki benzin istasyonlarındaki fiyatlar vs) güncelleyen Waze uygulaması için Apple, Facebook ve Google arasında adeta savaş yaşandı. 2012’deki Apple’ın harita fiyaskosundan sonra sektördeki saygınlığını perçinleyen Google, savaşta kazanan taraf oldu ve Waze’i 1.1 milyar dolara(2.2 milyar TL) satın aldı. Waze’in Google Maps’e katkısı ise trafik bilgisi kanadında olacak.

Waze google mapas
/ © Google Play Store/AndroidPIT

Moto X tanıtıldı

Her ne kadar Android dünyası için nefes kesen bi cihaz olmasa da, Google’a 12 milyar dolara(yaklaşık 24 milyar TL) mal olan Motorola ortaklığının ilk meyvesi. Fiyatıyla ve “OK Google now” dokunmasız kontrol sistemiyle (cihaza “OK Google now” dediğinizde adeta uyanıyor!) sektöre farklı bir soluk getirdiği kesin.

Moto X 1
/ © mashable

Chromecast

Türkiye’de satılmıyor olsa da Chromecast dünyada (özellikleriyle olmasada ucuz fiyatıyla) epey ses getirdi. Televizyonunuzun HDMI girişine takacağınız USB bellek boyutlarındaki Chromecast ile, bilgisayar, tablet ve telefonunuzun ekranını kablosuz olarak televizyonunuza aktarabiliyorsunuz. 35$’lık fiyat etiketiyle (Amerika fiyatı, yaklaşık 70 TL) bu küçük cihaz Amazon Amerika’da en “çok satan aygıt” ünvanını elde etti.

chromecast teaser
/ © Google/AndroidPIT

Hisse senedi birim fiyatı 1000$’ı (yaklaşık 2000TL’yi) buldu

Aslında bize çok birşey ifade etmiyormuş gibi gözükse de hisse senedi fiyatının 4 haneli rakamlara ulaşması (daha sonra 3 haneli rakama inecek olsa da) Google’ın hisselerinin yavaş yavaş “premium” sınıfa girdiğinin bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

Yaklaşık 50 milyar uygulama indirimi

Bu yaz Apple, uygulama marketinden yaklaşık 50 milyar kez uygulama indirildiğini duyurdu. 2008’de açılan Google Play’in indirme sayıları da bu bariyeri artık geçti. Her ne kadar çoğu şirket için şimdilik Google Play, App Store’un stepnesi olarak gözükse de (bunun anlamı çoğu şirket öncelikli olarak iOS uygulaması çıkarmaya yöneliyor. Öyleki kimi uygulamaların Android versiyonlarının gelmesi ayları bulabiliyor!) %80’in üzerindeki Pazar payı bu durumun ileriki zamanlarda değişmesinde rol oynayacaktır.

Kaynak: Mashable

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!