This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Gmail’de otomatik cevap nasıl oluşturulur?

Gmail gelen son güncellemeyle birlikte (APK dosyasına haberimizden ulaşabilirsiniz) birkaç yeni özellik daha kazandı. Artık Android telefonunuzun Gmail uygulamasından, .zip dosyalarıda dahil bütün dosya çeşitlerini gönderebileceğiniz gibi tam teşekküllü otomatik cevaplar da oluşturabileceksiniz.

gmail vacation responder
/ © AndroidPIT

Peki ne işe yarıyor bu otomatik cevaplar? Örneğin iş saatlerinin dışında gelen e-postalara cevap vermek istemiyorsunuz ya da belli bir süre tatile gideceksiniz ve internetiniz olmayacak (ya da gerekli dökümanlara vs. erişiminiz olamayacak). Dolayısıyla size posta atan insanları habersiz bırakmak istemiyorsunuz. Android’in yakın zamanda güncellenen Gmail uygulamasıyla (versiyon 4.7) kolayca otomatik cevap oluşturun ve size ulaşan kişilere en azından ne zamandan itibaren müsait olacağınızı bildirin.

  • Gmail’in bu özelliğini kullanabilmeniz için en son versiyon Gmail uygulamasını indirdiğinizden emin olun. Uygulamanın Google imzalı apk dosyaları mevcut fakat güncellemenin Play Store’a düşmesi biraz daha zaman alacaktır.
  • Son sürümü yükledikten sonra uygulamaya girin ve ayarlar menüsünü açın. (Sağ en üst köşedeki üç nokta üst üste simgesinden). Açılan pencereden hangi hesabınızdan otomatik cevaplama özelliğini aktifleştirmek istiyorsanız o hesabınızı seçin.
Gmail otomatik yanitlama 1
CAPTION – REPLACE ME! / © AndroidPIT
  • Açılan menüden alt kısımlardaki “Otomatik yanıtlayıcı” seçeneğini seçin.
  • Otomatik yanıtlayıcıyı aktifleştirmeden önce vereceğiniz otomatik cevabın konusunu ve içeriğini girmelisiniz.
  • Bu kısımları hallettikten sonra, otomatik yanıtlayıcının hangi tarihte başlayacağını ve isteğe bağlı olarak hangi tarihte biteceğini seçebilirsiniz.
  • Tarih girişini de yaptıktan sonra en üstteki “Otomatik yanıtlayıcı” sekmesinin yanındaki seçeneği “Açık” konumuna getirin ve sağ en üstteki bitti düğmesine tıklayın.
Gmail otomatik yanitlama 2
Otomatik yanıtlamayı aktifleştirmeden önce konu ve mesaj girmelisini. Daha sonra tarihi ayarlayarak, otomatik yanıtlamayı "açık" konumuna getirin. Menüden "Bitti" (sağ üst) seçeneğini seçerek çıkın. Aksi taktirde ayarlarınız kaydedilmez! / © AndroidPIT

Fakat dikkat etmeniz gereken bir nokta; açık olan herhangi bir otomatik yanıtlayıcıyı görebilmenin tek yolu hesabınızın ayarlarına gitmeniz. Aksi taktirde uygulamanın herhangi bir yerinde buna dair bir uyarı görünmüyor.

Gmail'in otomatik yanıtlama özelliğini daha önce hiç kullandınız mı? Bu fonksiyonu faydalı buluyor musunuz?

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!