This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. OK

Bazılarınızın aklına Google Analytics dendiğinde mutlaka bilgi toplama geliyordur. Bu doğru; Google Analytics site sahipleri için site ve site ziyaretçileri hakkında çok yararlı istatistik bilgileri sağlıyor. Fakat öte yandan internetin derinliklerinde gizli bir ajan özelliği de yok değil.

Eğer bir site sahibiyseniz (veya sadece Google Analytics'in nasıl çalıştığını merak ediyorsanız) Google Analytics'in mobil cihaz uygulaması incelememizi okumanızı tavsiye ediyorum.

Not

Test edilmiş sürüm En son sürüm
1.1.7 3.4.4

Özellikler & Kullanım

Test cihazı: Samsung Galaxy Note 2
Android sürümü: 4.1.1
Root: Yok
Modifikasyonlar: Yok

Google Analytics, websitesi üzerinden JavaScript'e entegre edilmiş olarak siteye giriş çıkışlar hakkında site sahibine bilgi veren bir yazılım. İnternet ve mobil uygulama arayüzü sitenizin ne kadar tıklandığını ve gerçek zamanlı istatistikleri size sunuyor.

O zaman başlayalım: Eğer sitenizi halihazırda Google Analytics'e kaydettirdiyseniz Google hesabınızdan direktman siteye giriş yapabilirsiniz. Kaydettirdiğiniz siteler kişisel dosyanızda liste halinde gözüküyor. Siz de istediğiniz siteniz hakkındaki bilgilere ulaşmak için ilgili sitenizin dosyasına tıklıyorsunuz.

"Gösterge tabloları" size ziyaretçilerin sitede kalma süresini ve "unique visitors" (tekil ziyaretçiler) sayısını gösteriyor. Sol üstteki tuşu tıklayarak daha fazla istatistiğe erişebilirsiniz. Fakat şunu belirtmeliyim ki bu testlerimizde çok da iyi çalışmadı, yeni grafikler en azından ilk tıklamalarımızda ekrana yansımadı.

Ekranı parmağınızla sağa kaydırdığınızda (yani sola geçtiğinizde) "gerçek zamanlı" istatistiklere erişiyorsunuz. Bu kısım websitesi versiyonuyla neredeyse birebir aynı ve sıklıkla güncelleniyor. Bu kaç ziyaretçinin sitenizde "o anda" dolaştığını gösteriyor. Dahası eğer dikkatinizi verirseniz sitenizin erişiminin kolay olup olmadığını görebilirsiniz. 

Ekranı parmağınızla sola kaydırdığınızda yine "Gösterge tabloların" yanında "Otomatik Bildirimler"e geleceksiniz ve burada Google Analytics'in size sağladığı ziyaretçilerin sitenizde kaldığı ortalama süre, sitenize gelirken arattığı anahtar kelime, hangi lokasyonlardan bağlandığı gibi önemli istatistiklere grafiklerle birlikte erişebilirsiniz.
Websitesindeki sürümde size özel bildirimler de yaratabiliyorsunuz fakat bu mobil uygulamada mevcut değil. Fakat bu bir uygulama için çok ileri bir özellik olurdu.

Herhangi bir ayarlama seçeneği yok fakat bunun büyük bir kayıp olduğunu düşünmüyorum çünkü "Gösterge tabloları"nda ihtiyacınız olan birçok istatistik var.

Özet:

Google Analytics Android için tasarlanmış, site sahiplerinin kullanabileceği istatistikleri sağlayan basit bir uygulama. Yolda sitesinin performansına bakmak isteyenler için bu uygulamayı tavsiye ediyorum. Eğer daha aytıntılı istatiskler peşindeyseniz tabii ki websitesi sürümünü kullanmalısınız.

Ekran & Kontroller

Google Analytics kontrolleri yeterince basit ve site sahipleri için kullanımı bir problem teşkil etmemeli. Özellikle de Google Analytics'in web tabanlı sürümünü kullananlar için.

Hız & İstikrar

Google Analytics genel olarak iyi çalıştı: EDGE gibi ağlardan veri yüklerken bile hızlı ve istikrarlı çalıştı.

Fiyat/Performans Oranı

Google Analytics uygulaması ücretsiz.

Ekran Görüntüleri:

Google Analytics - Siteniz ne durumda? Google Analytics - Siteniz ne durumda? Google Analytics - Siteniz ne durumda? Google Analytics - Siteniz ne durumda? Google Analytics - Siteniz ne durumda? Google Analytics - Siteniz ne durumda?

No comments

Yeni yorum yaz:

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. More info

Got it!